Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért kell megtanulni ennyi...

Miért kell megtanulni ennyi évszámot?

Figyelt kérdés

Annyira nem értem. A fontosabb évszámokat még értem, de amikor részletesen vesszük a francia forradalom egyes csatáit napra pontosan, annyira elegem van belőle. Kinek van ebből bármi haszna? Hogyan fejlesztené ez az intelligenciámat? Sehogy. A memóriámat talán, de a kettő általában nem jár együtt. Azt mondják, az igazán kreatív emberek, nagy feltalálók, zsenik mind szórakozottak, nem jó az emlékezetük. Edison állítólag a nevét is elfelejtette egyszer hirtelenjében...

Ezt csak példaként írom, de szerintem van benne valami. Akárhogy is, nem értem, miért az én dolgom észben tartani ezt a sok évszámot, amikor 1. nem érdekel, úgyhogy felesleges rámerőltetni, 2. két hét múlva az 1. miatt úgyis elfelejtem, legfeljebb az érettségire ugyanígy megtanulom... 3. sokkal értelmesebb lenne, ha elfelejtenénk ezeket a hülyeségeket, hisz ez az embert lexikonná alacsonyítja. Ez a számítógépek, enciklopédiák dolga. Még egyszer mondom, azt hajlandó vagyok megtanulni, ami szerepet játszik az életemben és az alapműveltség része. De az összes hülye királyt, meg teljes európai uralkodóház-családfákat nem. (Egyébként sem értem, miért izgalmas ez valakinek, meg azt, hogy a történelemtanár mit élvez ezen annyira, hogy ezeket mind belezsúfolja a fejébe. De ez az ő dolga.)


Cáfoljon meg, aki tud!


2011. jan. 31. 21:44
1 2 3
 21/23 A kérdező kommentje:

Elnézést, ha rossz témakörbe tettem, most már látom, hogy nem volt túl bölcs választás:D



"Ha nem tudod az évszámokat, akkor nem tudod a különböző eseményeket elhelyezni az időben, ezáltal összefüggésükben szemlélni őket. "


Csak kis részben értek egyet. Mint írtam, a fontosabbakat hajlandó vagyok megtanulni. Ám ahhoz, hogy ismerjem a francia forradalom lefolyását nem kellene megtanulnom minden mozzanatát, pláne nem napra pontosan. Elég lenne vázlatban tudni, a kezdő évszámtól elmondani a lényeget, a túl sok adatot óhatatlanul úgyis elfelejtjük. És valljuk be: nem is képezi az életnek a szerves részét. Sokkal fontosabb dolgok tanulására is fordíthatjuk az agyunk kapacitását.



"Kapáláshoz vagy gyári szalagmunkához nem kell tudni, műveltséghez kell. A középiskola célja nemcsak jó biorobotok, hanem alapműveltséggel rendelkező emberek kitermelése is, mármint elvben. "


Szándékosan nem írtál magasabb megbecsültségű, szellemi munkákat. Tegyük hozzá, ahhoz sem kell. Ez egyébként különben sem munka kérdése, évszámok ismerete a történelemmel foglalkozókon kívül nem sok embernek szükséges. Legfeljebb a társasági életben lehet hasznát venni, no meg általános műveltség.

Amit írsz a középiskoláról, azzal egyetértek, azt hozzátéve, hogy sok mindenben megváltoztatnám a tananyagot. Vannak dolgok, amikre elenyésző szüksége lesz az embernek, más, létfontosságú dolgok meg hiányoznak.


"Edison állítólag a nevét is elfelejtette"


Edison azt mondta, hogy a zsenialitás 1% inspiration (ihlet) és 99% perspiration (izzadás). Valószínűleg Edison pont nem értene egyet a panaszaiddal.


Az idézetből számomra nem derül ki, miért nem értene egyet. Nem állítottam, hogy a sikerhez nem kell kitartás, de nem hiszem, hogy nem értene egyet a felesleges dolgok tanításának eltörlésével.


""miért az én dolgom észben tartani ezt a sok évszámot, amikor 1. nem érdekel"


Az iskola felkészít az életre, ahol is egy csomó mindent meg kell majd jegyezned, ami nem érdekel. "



"Ha az iskola az életre készít fel, nem félek a haláltól."



""Még egyszer mondom, azt hajlandó vagyok megtanulni, ami szerepet játszik az életemben"


Akkor minek megtanítani a betűket egy gyereknek, akinek az olvasás még nem játszik szerepet az életében."


Félreértettél, én nem vagyok ennyire rövidlátó. Szerintem is rossz példa egyébként, mert a gyerekeknek szerepet FOG játszani az életében az olvasás (legyünk optimisták, és tegyük fel).

Az olyan dolgokat, amik elengedhetetlenek, van értelme tanítani. A rengeteg évszámot napra pontosan tudni, annak nincs.

2011. febr. 7. 21:46
 22/23 Lézer Anton ***** válasza:

Visszatértem, mert lehurrogtatok, hogy miért írtam, nem elég, ha a lexikon tudja az adatokat: elolvasod és gondolkozol. Nos nem. :P


Az első negyed óra után konkrétan erről beszél Hámori legalább tíz percig


[link]


Mindenkinek ajánlom figyelmébe, aki szerint haszontalan ennyi évszámot megtanulni.

2011. febr. 12. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:

Köszönöm, nagyon erdekes volt a Hamori eloadas! :)

En azt hallottam ki belöle, amit egyebkent altalanos iskolas koromban a magyar tanarunk is szorgalmazott: minel több verset, irodalmi müvet (azaz "beszelni tanulni") es sokat-sokat olvasni, mert ebböl lesz szokincsünk. Szerintem az evszamokrol kevesebbet beszelgetünk. Szentgyörgyit is megemliti Hamori a masik vegletkent, es azt javasolja, hogy e 2-böl mindenki szürje ki, ami a legjobb. Szerintem az evszamok valoban megnezhetök a lexikonokban, ill. egy kattintas a computeren, es attol meg valasztekosan es szepen megtanulhat beszelni az, aki nem jo evszamokban. Es itt most a kerdezö altal emlitett napra pontos datumokat ertem pl. egy vilaghaborubol.


(En egyebkent nagyon jo voltam iskolaban evszamokbol, töriböl is, könnyen tanultam az evszamokat. A kommunikacios kezsegemet viszont fejleszteni szeretnem, rafer...)

2011. febr. 12. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!