Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Szlovákiai hölgyek! Miért...

Szlovákiai hölgyek! Miért írjátok páran úgy a nevetek, hogy például "Kovácsová", amikor már nem lenne kötelező?

Figyelt kérdés

Nem tudom lesz-e válaszolóm. Nem szeretnék senkit megsérteni.


Inkább a hátterét szeretném tudni, hogy a ma mi szükség van így írni a nevetek és mondjuk egy Facebookon is így feltüntetni?


Számomra olyan szürreális, hogy egy sportesemény alatti "Hajrá Magyarország!" kommentet is ilyen névvel írta le valaki. Tudtommal már abszolút nem kötelező ez a szlovákos utótag.



2020. júl. 29. 15:40
1 2 3 4
 1/35 anonim válasza:
96%
Szlovákiában így különböztetik meg a nöket a férfiaktól, akinek ott az ová, az automatikusan nö :D ha megszületik egy lánygyerek, rögtön oda teszi az anyakönyveztetö az ovát. Késöbbiekben lehet kérni, hogy ová nélkül legyen a vezetéknév
2020. júl. 31. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 A kérdező kommentje:

Szerintem a kérdésből teljes mértékben kiderül, hogy ezt a miértjét tudtam.


Akkor neked 1-es így teszem fel: Miért nem kéri mindenki, akár előre is (szerintem lehet), akár utólag, hogy NE így legyen?

2020. aug. 3. 01:18
 3/35 anonim ***** válasza:
76%

A magyarországi nemzetiségek nőtagjai miért nem kérik a nevük után a nőnem jelölését. Bár találkoztam ilyennel, volt egy magyarországi görög ügyfelem, akinek a vezetékneve Bruszalikisz volt, a húgát meg Bruszalikának hívták. Sok indoeuropai nyelvben a vezeték neveknél is a nőknél a nőnemű alakot használják. A felvidéki magyar nők nem lesznek attól szlovákok, hogy ott az -ová a nevük után. Valószínűleg megszokták, vagy mivel a szlovák nyelvet is beszélik, szlovákokkal is kapcsolatban vannak, hülyén érzik ők is, hogy hímnemű vagy semleges nemű alakban használják a nevüket. Magyarul ez nem jelent semmit, mert mi nem érzékeljük a nyelvtani nemet, mert a magyarban nincs.


Ez nem arról szól, hogy a szlovákok így csinálnak szlovák nemzetiségűt a magyarokból. Angela Merkel szlovákul is Angela Merkelová.


Itt a link: [link]


A történethez annyit, hogy a lett és a litván nyelv a férfiak nevéhez is hozzá teszi hímnem jelét: -s, -as, -is, stb. Pl Bill Gates litvánul Bills Geits Itt a link: [link]


Nekem is volt litván ismerősöm, aki Balazsis nak hívott, a telefonjába is úgy mentett el, hogy Balazsis Holczmannas. :)


Tehát ez nyelvi kérdés, nem nemzetiségi, politikai.

2020. aug. 5. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim válasza:
93%
mert Szlovákiában ez a normális, hogy ott van az ová. Külföldi sztároknak, énekeseknek, színészeknek is automatikusan oda teszik (újságokban, TV-ben). Én úgy tudom, hogy születésnél automatikusan odarakják és csak utólag lehet kérvényezni, hogy a vezetéknév ová nélkül legyen :) és ha valakinek hivatalosan ovával van a neve, nem használhatja az nélkül, mert akkor már egy teljesen más emberröl van szó.
2020. aug. 5. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 A kérdező kommentje:

3: Azt értem, hogy a szlovákok így hivatkoznak mindenkire, az ország határain kívül is. Ez tényleg nyelvi kérdés. Ok.


De, amikor egy magyar nő önként így írja a nevét a közösségi médiában az viszont nekem erősen visszatetsző. Ez már nemzetiségi kérdés.


Nem lep meg, hogy az az ország, ahol nem érvénytelenítették a Benes-dekrétumokat, ott automatikusan így írják születéskor a nevet. De elkeserítő.

2020. aug. 5. 12:23
 6/35 anonim válasza:
100%

Szerintem annyira nem oké, hogy átcsinálják mások nevét, de nekik ez teljesen normális. Magyar neveket elszlovákosítanak, stb.

Lehet már túlságosan magukénak érzik ezt az ovát :D nekem sose tetszett, szerencsére szüleim még általánosba kérvényezték, hogy ne legyek ová

2020. aug. 5. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek a kérdezővel én sem tartom helyesnek ezt nekem is sok magyar lány ismerősöm igy használja. Szerintem sokkal roszabb, ha valakit pl Kis Bélánénak hivnak meg a sirkövére is ezt irják, teljesen elveszik a személyazonossága, itt Felvidéken ez annyira nem megszokott ez szerencsére.
2020. aug. 5. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 A kérdező kommentje:

6: Ezt jó érzés volt olvasni. Szerintem ez hozzá tartozik a magyar identitáshoz.


7: Igen a "Kis Béláné" esete sem jó, de az más kérdés. Itt az Anyaországban is inkább az idősebb generációra jellemző már inkább. A fiatalok körében inkább vagy a férj vezetéknevét veszik fel, vagy ilyen variációkban mondjuk:


Nagyné Horváth Réka

Nagy-Horváth Réka


Amúgy főként arra akartam a kérdésemmel reflektálni, hogy mondjuk egy Facebookon, ahol Tibor helyett Tibi, Tibcsi néven is lehet regisztrálni, abszolút szükségtelen úgy írni a nevet, ahogy a szlovák papírokon szerepel.

2020. aug. 6. 09:51
 9/35 anonim ***** válasza:
60%
Bárcsak lenne egy ilyen Óva felettem mint szlovakia Mo felett
2020. aug. 9. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
58%

Ez tényleg inkább szokásfüggő, kultúrafüggő. Kicsit emlékeztet a kérdés engem egy japán szokásra, bár az részben hasonlít csak. Japánban például udvariatlanságnak számít, ha az utótag hiányzik egy névről, hacsak nem agyfa-főbe összejáró barátok. Ez az utótag általában "san", de meg van az oka, ha más. Valami szinte mindig kell, és a tisztelet ott alapvető.

Pl Szabó-szan ("szábószán", rövid, Á-szerű hanggal).

Ha Japánban valaki simán "le-szabózná" Szabó urat (vagy hölgyet, mert a legtöbb japán utótag uniszex), akkor a többség bunkónak tartaná, aki így szólítja meg Szabót. Rendben van a teljes név plusz utótag is, pl Sabou Yaanoshi -san. Elég ritka, hogy utónév+utótag, az már kicsit közvetlenebb, csínján kell evvel bánni Japánban.


A lényeget már megírták a többiek, csak szerettem volna egy másik analógiával szemléltetni a kérdést.

2020. aug. 10. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!