Te mit teszel a környezeted, a Földönk megóvásáért?
Igyekszem minél kevesebb hulladékot termelni, és amit tudok újra hasznosítani. Szatyrot soha nem veszek, kosárral járok bevásárolni, ha pedig elkerülhetetlen a zacskó, pl. áruházban amikor zöldséget vagy pékárut veszek, azokat gyűjtögetem és szemetesnek használom a konyhában. Ha tiszta, akkor élelmiszert is csomagolok bele.
A műhelyemben nagyon kevés papírt használok a jegyzeteléshez, sokszor használt papírok hátuljára firkálok, amíg csak van rajta hely. Ha nem szükséges, nem nyomtatom ki a leveleket.
Dobozos sör helyett lehetőleg üvegeset veszek, ha még is van fém doboz, összegyűjtöm a szomszéd bácsinak, aki gyűjti és leadja.
Élelmiszert soha nem pazarlunk, vannak kutyák, illetve lefagyasztom a maradékot.
Minimális vegyszert használok. Szaniterek takarításához ecetet használok, konyhában a zsíroldáshoz szódabikarbonát. Olajat, zsiradékot nem öntünk a természetbe, sem a lefolyóba.
És ami alap, soha sehol nem szemetelünk.
Szerintem ez egy nagyon összetett kérdés, nem tudom, hogy van-e értelme egyáltalán ezt boncolgatni, hiszen ami az ember számára hosszú idő (pl. 100 év) addig ez földtörténeti szempontból egy szempillantás. Más dimenzió, ott millió években érdemes beszélni. Az emberi evolúció - valószínűleg pontatlan leszek, de a Google és Wikipédia és társai majd kijavítanak - tart csekély 3-4-5 millió éve. Ezzel szemben a dinoszauruszok, vagy más közismertebb élőlények több száz millió évig képesek voltak fennmaradni. Nem tudom, hogy nekünk mennyire fog ez majd sikerülni.
Ha kihalnánk egy katasztrófa miatt, akkor több millió év alatt nyomunk sem maradna valószínűleg (gondolok itt főként a szemétre, amivel gyakran érvelnek), bár erről már készültek dokumentumfilmek is (Élet az emberek után). Pl. ott a Mars. Tegyük fel, hogy ott már 1 milliárd évvel ezelőtt kialakult egy civilizált társadalom. Ennek azóta már valószínűleg híre-hamva nem maradt, az erózió és a természeti hatások mindent eltűntettek, kivéve ha esetleg valami extrém méretű és kivételes anyagból készített tárgy fennmarad.
Visszatérve a kérdésedre. Értelmesen használom az energiát. Anyagilag a középosztályhoz tartozok, így nem kell nyomorognom az áram miatt, ám ez nem jelenti azt, hogy éjszaka az egész lakásban ég a villany, a számítógép, a tévé, a rádió, a kenyérpirító, a mikró, a gáztűzhely bekapcsolva max fokozaton és hirdetem, hogy én vagyok a kispolgári dőzsölés megtestesült avatárja. Nem. Vizet annyit használok, amennyit szükséges, nem veszek flakonost. A gáz a téli napközökben őrlángon van, este feltekerem. A ruhamosást megint ésszerűen, nem mosok feleslegesen 1-2 ruhaneműt, csak ha muszáj. A kocsival ésszel vezetek, a keréknyomást rendszeresen ellenőrzöm. Nyaranta, tavasszal, ősszel kerékpározok. Az 50 méterre lévő sarki boltba nem járok autóval, mert nem akkora a komfortzónám, hogy ne bírjam ki ezt az intersztelláris felfedezőutat (ami néhány háztömböt jelent).
Ezek nem nagy dolgok. Más kérdés, hogy van-e értelme, és valójában nincs környezetszennyezés és üvegházhatás, csak valamit tenni kell, hogy a sz*r ne lepjen el minket (ergó riogatják az embereket)? Ezt majd az idő megmutatja. Addig is mindenki higgyen abban, amit jónak lát.
1. Ellenőriztem, h mekkora kb. carbon footprintem. Ehhez képest határoztam meg a tennivalóim.
2. Nulla v nullaközeli feldolgozottsági fokú élelmiszereket vásárolok, ha lehetséges, a helyi piacról, az évszaknak megfelelően. Megtanultam főzni. Ritkán megyek étterembe. Ez havi egy alkalmat jelent. Állati fehérjéből igen keveset eszek (nem is szeretem igazán, így könnyű :)
3. Tudatosan vásárolok, az alsó polcról, a nem reklámozott dolgok közül választok. Igyekszem kerülni, h konzumidióta legyek.
4. Tömegközlekedek, gyalogolok, kocsim nincs. A kismotorom eladtam, utaskilométerenként igen magas a környezeti terhelése.
5. Ha elérhető, akkor használt cikekekt veszek (számítógép, bicikli, etc). Turkálóba nem járok, de a még használható dolgaimat, pl. ruhákat tovább ajándékozom. Minden költözésemkor elajándékozom a cuccom kb. egyharmadát.
6. Amit lehet, magam végzek: bútorgyártás, főzés, hajvágás, bicikliszerelés, ilyesmik.
7. Kb. hathetente egyszer ürítik a 120 literes kukám. Ez a kibocsátási mennyiség redukálandó a jövőben. Sajnos komposztálni nincs lehetőségem.
8. A hobbim a festészet. Már alig használok festéket, ami nem vízbázisú, és azok jó része is saját gyártmány.
9. Ledes izzóim vannak. A hűtőm félig van tele (se nem megy üresen, se nincs túlterhelve), a kajakidobási arány nálam mintegy 5% (mértem).
10. Mivel egyszemélyes háztartásban élek, a fajlagos energiafelhasználásom még magas, de h egyedül vagyok, nem csak rajtam múlik, ugye.
11. Még nem tartok ott frugalitásban, mint H. D. Thoreau, de törekszem rá.
12. Könyvtárba járok (amennyi dolog engem érdekel, annyi könyvet úgyse lehet megvenni).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!