Miért nem tisztelik hazánkban a kétkezi munkát?
Szerintem mindenki elismeri, hogy mennyire hasznos munkát végeznek, mégis, ha egy fiatal egyetem helyett pl asztalosnak, varrónőnek, csőszerelőnek...stb szeretne menni, akkor a szülei nem lennének rá büszkék. Miért???
Szerintem ez egy nagyon rossz tendencia!
Teljesen igazatok van, hogy mindkét rétegben vannak ilyenek is olyanok is.
De szerintem még csak az sem adja meg a szakmák rangsorát, hogy mennyit kell hozzá tanulni. Pl a fodrászokat senki nem nézi le, de ha valaki pl varrónő, akkor az biztos azért lett az, mert hülye volt az iskolában. Pedig mindkét szakma képzési ideje 2 év.
Szerintem ma sok olyan fiatal tanul tovább, akinek nem kéne, tavaly 2-es érettségivel már be lehetett kerülni a felsőoktatásba. Nem érzem ennek értelmét, de sajnos a közfelfogás ezt tartja helyesnek.
Mivel ruhaipari szakközépbe jártam sok olyan barátnőm van, aki nem tanult tovább, és ha az egyetemista évfolyamtársaimmal összetalálkoznak, és kiderül, hogy nekik "csak" szakmájuk van, akkor jön a rosszindulatú csodálkozás, hogy de miért... Én pl nem vagyok meggyőződve róla, hogy előrébb vagyok az egyetemmel, erős a gyanúm, hogy nem éppen a diplomámból fogok megélni...
Régebben is volt persze egy rangbeli különbség a diplomások és a munkások között, de régebben megvolt ezeknek a szakmáknak a becsülete, senkinek nem kellett szégyenkeznie miatta, nem nézték ettől hülyébbnek.
Szerintem mindig az ÁLTALÁNOSÍTÁSsal van a gond.
Ha egy diplomás lánynak füttyög 2 munkás egy építkezésről, és miattuk az egész szakmunkás társadalmat beilleszti a "bunkó" kategóriába, az ugyanolyan mint amikor egy pénztáros találkozik egy elkényeztetett, "apuci kedvence" fiúkával, aki ezek mellett egyetemista, és flegmázik a pénztárossal, és emiatt a pénztáros elkönyveli, hogy az összes egyetemista fennhéjázó...
Pedig a füttyögő munkások és a flegma egyetemisták is kb. 1%-át teszik ki a saját "rétegüknek", a másik társaság mégis ezen kisebbség alapján ítéli meg a másik oldalt.
A másik fő feszültségforrás, hogy régen egy diploma sokkal többet ért. Akkor még akár egy tanári szakra is teljesítmény kellett (ma meg gyakorlatilag elég leérettségizni a bekerüléshez), ma pedig már szinte mindenhol tömegképzés van. Így olyanok is bekerülnek a felsőoktatásba, akiknek semmi keresnivalójuk nem lenne ott. Ők azok, akik végigbukdácsolják a képzési időt, és mivel az egyetemen belül nem tudnak semmivel sem kiemelkedni, ezért a szakmunkásokkal kezdenek "keménykedni", hogy érezzék valakinek magukat.
Pedig a mai világban egy diploma (pláne egy Bsc-s) a 10-15 évvel ezelőtti érettséginek felel meg, mind az elhelyezkedési esélyeket, mind a presztízsét tekintve...
14:36-osnak:
Nem a Te véleményedre reagálva írtam, abszolút nem idegesített fel. Előfordulhat, hogy felétek az olyan fajta szakmunkásból van a több.
Az utcán a lányok után való füttyögést azért írtam le példaként, mert szerintem ez az egyik legnagyobb bunkóság, amit "civilizált" ember elkövethet...
Milyen "érdekes", hogy sok diplomás meg utánadudál egy csinos lánynak az utcán... Akkor mi is a különbség a füttyögő munkás és a dudáló diplomás között?
Azt kéne végre felfogni, hogy egyik nem működik a másik nélkül: ha nincs pl autószerelő, ki fogja pl. kicserélni az alkatrészt a banki alkalmazott autójában? Ha nincs pl. bérszámfejtő, ki fogja pl. kiszámolni az útburkoló munkás bérét?
A sok töltelékember miatt, akiket felvettek/felvesznek az egyetemekre, értektelenedik el a diploma, így lassan már a szellemi munkának sincs becsülete. Az egyetemek is tehetnek ám arról, hogy a diploma is értéktelennek számít lassan, szóval feleslegesen sír a szájuk. Persze, ők csak a jéghegy csúcsa...
Akkor sem lehetne általánosítani. Volt barátnőm párját szintúgy egy egyetemista verte meg, és zárta be. És ez Nagykanizsán volt (ami ugyebár egy MJV egyetem nélkül).
Én sok asztalossal dolgozok együtt, van köztük olyan, aki az összes fának a latin nevét is tudja, meg olyan is aki a bútor szót nem tudja leírni helyesen. De egyik sem bántott még senkit, meg nem is fog (szerintem), mert rendes ember egytől-egyig. Ez sem a végzettség kérdése, hanem a neveltetésé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!