Meg lehet külföldi akcentus nélkül tanulni egy idegen nyelvet (angolt)?
Ez erdekes! Az egyik legjobb baratom Del-Afrikaban nott fel. Az az angol tenyleg nagyon mas, mint az itteni. Neki meg most is meg van az akcentusa egy resze, pedig 20 eve el itt (43 eves) es afrikaanst nem is beszeli, meg igy is...bar otthon nem tudom, hogy angolt beszeltek-e, mert a szulei indiaiak.
Nagyon egyeniek az eredmenyek, mert van, aki idosebb korban is jobban meg tud tanulni, mint egy fiatal, aki mar reg itt el. Az idoraforditason is sok mulik. En Magyarorszagon tanultam 21 eves koromig, de mar 16 eves koromban felsofokon voltam, utana angol szakra is jartam, szoval az a szerencsem, hogy fonetikaban voltak eros alapjaim, nem nagyon volt uj dolog, amit abbol meg kellett volna tanulnom ehhez. Ezert mondta a tanar, hogy nekem nem lesz olyan nehez, hallani kell megtanulni jobban, mert hiaba tudsz egy hangot kepezni, ha adott szoban nem hallod, hogy mit kellene ejteni. Ugy latom, hogy alapos fonetika tudas nelkul eselytelen megtanulni. Mindenkinel, akinel voltam erdeklodni, ez elvaras, nem lehet kikerulni. Es minel fiatalabb vagy, annal jobb. Szoval nem szabad varni.
Nehez barmit mondani, mert mindenki nagyon egyeni. Ha sokat gyakorolsz, sokat lehet fejlodni, de eltunni az akcentus teljesen nem fog. Szazalekokban lehet rola beszelni, hogy mondjuk, eltunik 50%-a, ha x orat belefektetsz hetente es van is hozza fuled, de nullara lemenni nem fog.
Ha mar nyelvileg magas szinten vagy es mindent megtettel, amit tudtal, mindent ertesz, hogy hogy mukodik, de onnan mar egyedul nem tudsz tovabb lepni. Nagyon durva akcentust sokkal konnyebb kijavitani turhetore, mint finom akcentust eszrevehetetlenre (es Magyarorszagon ami finom akcentus, az alt. itt eros egy native-nek). Mar beszeltem a ferjemmel. O abszolut nem is akarja, hogy ezt a tanfolyamot csinaljam, mert semmi furcsat nem talal az akcentusomban. Nem furcsa, megertenek, en is mindenkit megertek, csak megis akarmit mondok, ott van benne, hogy nem ez az anyanyelvem, mert az anyanyelvednek mindig hatasa lesz mas nyelvekre, mivel a hangkepzest azon keresztul tanultad meg. Ezt ertettem azalatt, hogy magyaron at beszelek. Mindenkire hatassal van az anyanyelve es azt lehet gyengiteni, mikor angolul beszelsz, de teljesen megszuntetni nem, mert igy lettel "kodolva" gyerekkent. Pl. magyarul egyfele "e"-t hasznalunk most mar csak, angolul meg van "bed" meg "bad", amit tok mashogy kell kiejteni. Vagy "w" es "v"...ha rosszul ejted oket, akkor meg sem ertik a szot. Mivel magyarul nem hasznalunk w-t, meg tanulni, hogy ezt hogy kell kepezni. Ezek ilyen aprosagok, amikbol az akcentus felepul es minden hangra kiterjed, foleg magyaroknal a maganhangzokkal van gond, mert azok total masok.
Ez olyan, mint hogy pl. egy deli akcentust itt az USA-ban mindenki felismer egybol, nincs vele semmi gond, meg sem tudnad mondani, hogy pontosan miert olyan, amilyen, de megismered. Na velem ugyanez van, hogy nem tudjak megmondani az emberek, hogy miert, de erzik, hogy kulfoldi vagyok. Az intonaciom (a mondatokban, szavakban a hanglejtesem) nem ugyanolyan. Ez nekunk, magyaroknak meg nehezebb, hisz a hangsulyt minden magyar szonak az elso szotagjara helyezzuk. Angolban meg az mindig a szon, kifejezesen mulik es ha nem oda teszed, ahova kellene, akkor akcentusod lesz. Ezt probalom kijavittatni.
Az ocsed nyelvtanfolyamra megy vagy beszedtanarhoz? Mert a nyelvtanfolyamtol nem fog annyit fejlodni, hogy ne legyen eszreveheto akcentusa. Ezekhez a dolgokhoz nagyon sok ido kell es ahogy mondtam, tuti, hogy nyelveszeti hatter is. Attol, hogy itt lesz, nem fog elmulni az akcentusa, ha nem kepzi megfeleloen. Vannak, akik evtizedek ota itt elnek - azota is kb. ugyanolyan akcentussal.
Szerintem az nem baj, hogy 2 anyanyelved van. Ez ertek szamodra. De Magyarorszagon vagy akarhol mashol nem fogsz tudni megtanulni foleg nem olyantol, aki nem anyanyelvi beszelo vagy legalabb Pdh-s nyelveszetbol. Mert biztos, hogy egy sima angol szakos tanarnak akcentusa lesz. Nem is kicsi. Manapsag eleg sok angol szakos kb. kozepfoku nyelvtudassal megy egyetemre es nem sokat tudnak gyakorolni, onkepzesre meg kevesen kepesek, igy eleg sokaknak felsofoku nyelvvizsgat sem adnek, nem hogy diplomat.
Kérdezted, hogy lehet ez, hogy Kanadát vagy Új Zélandot mondanak. Mi feltettük ezt a kérdést egy angol úrnak és ő azt mondta erre, a válsznak köze nincs a földrajzhoz, az akcentushoz.
Tehát eleve felismerik, hogy valamilyen akcentusa van az illetőnek. Nem tudják milyen csak azt, hogy akcentussal beszéli az angolt. De úgy gondolják, hogy angol anyanyelvű lehet az illető. Ha nagyon távolinak érzik a saját akcentusuktól, akkor mondanak egy távoli országot (Új Zélandot, de lehetne Ausztrália is vagy éppen Nagy Britannia is vagy akár mondhatná Oroszországot is - a távolság a lényeg)ha közelebbinek érzik az akkcentust mondanak Kanadát. Ha nagyon közelinek, akkor egy másik államot. De beazonosítják, hogy valami nem stimmel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!