Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Titeket nem idegesít ha...

Titeket nem idegesít ha huszonéves létetekre a vénasszonyok csak egy "Sziával" köszönnek nektek?

Figyelt kérdés
Engem nagyon idegesít, házunkban van egy csomó ilyen példány.Ha tanfolyamot végzett boltos képes egy "Jó napot kívánokkal" köszönni akkor egy vénasszony miért nem?
2010. febr. 4. 07:32
1 2 3 4
 31/33 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek:


Itt a 08-05 13:27-es kommentelő ismét. Dehogyis zavar, hogy tegezel. :D A tegeződés-magázódás egyébként szituációfüggő is. Lehet, hogy ha tanár-diák viszonyban iskolában találkoznánk, akkor magázódnánk (én mindenképpen magáználak, sosem tegeznélek egyoldalúan), de például tanfolyamokon általában mindenki tegeződik a másikkal és a tanárral is. Ugyanez igaz legtöbbször a magánórák esetében is. Persze mindig illik tiszteletben tartani a másik ember akaratát, ha ő nem akarja a tegeződést, akkor ezt el kell fogadni. Idősebbek esetében pedig magázni illik az illetőt, és ha felajánlja a tegeződést, akkor lehet váltani. A már említett ún. „cseléd pertut” vagy „csendőr pertut”, amikor a beszédpartner LEtegez és közben elvárja, hogy Te továbbra is magázd őt, viszont nem vagy köteles elfogadni. Ez utóbbiért senki sem tehet Neked szemrehányást. Sokan sajnos összekeverik az idősek iránti tiszteletet a megalázkodásra való hajlandósággal. Ha én észreveszem, hogy egy idősebb ember ismeretlenül letegez, sőt lekezelően is viselkedik velem ( mint a korábbi bejegyzéseimben leírt tapasztalataimban már olvashattad), akkor miért engedném, hogy fölényeskedjen és a végtelenségig ezt folytassa?! (Itt most nem igazán a 70 felettiekre gondolok, de ha konkrétan sértegetni kezd az illető és nem tudod kikerülni, akkor nekik is meg lehet mondani kedvesen, udvariasan a véleményedet.)

Jogom van tiltakozni a letegezés és a vele gyakran együttjáró lekezelés ellen, de ettől még mint embert tisztelem ezeket a személyeket. Ha a másik személy tisztel Téged mint embert, akkor meg fogja érteni, ha szólsz neki, hogy ne tegezzen, ha viszont felháborodik a tiltakozásodon, akkor sajnos mondjuk ki: egyszerűen megrögzött és tévedésben van. Akkor valószínűleg senkit nem tisztel, talán még önmagát sem. Nyilván csak úgy képes magát valamire tartani az illető, ha mindig valaki fölé helyezi magát, ez esetben a fiatalabbak fölé.

Sajnos sokan a saját rossz fiatalságuk és boldogtalanul eltelt életük miatt haragszanak a mostani fiatalokra,mert azt hiszik nekünk könnyebb. Múltkor hallottam, amint egy 60 év körüli férfi azt kiabálta buszon, hogy „A mai fiatalok nem dolgoznak, nem tanulnak! De mi, a mi korosztályunk volt az igazi! Mi mennyit dolgoztunk!” Ez azért messze nem így van! Mármint arra gondolok, hogy a mostani fiatalság annyira rossz lenne. Könnyebb másokra mutogatni, akár ismeretlenekre is, mint önmagunkkal és a hibáinkkal szembenézni.

A fiatalság sajnos kiváló bűnbak, hiszen ha tiltakozni mer, akkor rögtön rá lehet fogni, hogy tiszteletlen az idősebbel. Mindegy, hogy ki vagy és milyen ember vagy, már pusztán a kifejtett véleményed miatt megbélyegeznek és gyűlölnek, hiszen nem vagy hajlandó elfogadni a Neked kiosztott szerepet az ego játékukban, ahol csak nekik lehet igazuk, a Te nézőpontod pedig nem létezik.


Én nem ítélek meg másokat és nem várom el, hogy bárki is hajbókoljon előttem miközben én pöffeszkednék bármi oknál fogva is. Távol áll tőlem. Egymást kölcsönösen tisztelni és emberszámba venni mindig fontosabb és jobb bármiféle tekintélyelvűséggel kapcsolatos maszlagnál. A tisztelet pedig kijár mindenkinek függetlenül attól, hogy takarítónő (csak egy példa!) vagy tanárnő az illető. Én személy szerint nem fölényeskedem senkivel sem a tanári diplomám kapcsán.


Úgy gondolom, hogy Téged, huszonévest is ugyanígy megillet a tisztelet embertársaink részéről, mint ahogyan engem vagy bármelyikőnket, még a lehurrogókat is. ;)

A másik ember lekezelésére nem lehet semmi ok! Ne gondold, hogy az igazgató azért kezelt

le, mert nincs diplomád, engem a diplomámmal együtt is semmibe vettek már, ahogyan olvashattad. Az igazgató mindenestre nagy szegénységi bizonyítványt állított ki magáról ezzel a stílussal. A szüleiddel beszéltél már ezekről a lekezelős-letegezős esetekről? Én a helyükben azért felkerestem volna az illetőt és megkérdeztem volna mégis milyen alapon engedi meg ezt a hangnemet a lányommal szemben? (Gondolom lány vagy. :)) Persze megvan az esélye annak, hogy emiatt a gyakorlat alatt rádszállt volna, és szakmailag megtáncoltat, csak azért, hogy az ego-ját növelje és revansot vegyen. Ezt így látatlanban nehéz megítélni, de a „beszólós” emberekre sajnos jellemző ez. Feltételezem, már véget ért a gyakorlatod. Ha gondolod, akkor azt is megteheted, hogy később, pár év múlva, ( amikor már magabiztosabbnak és stabilnak érzed magadat) felkeresed az illetőt, és megmondod neki, hogy bár bántó, lenéző viselkedését eltűrni kényszerültél annak idején, Te nem tartod őt példaképnek arra vonatkozóan, ahogyan Veled mint fiatallal bánt, és Te mindenkivel, így a Nálad fiatalabb emberekkel is tisztelettel fogsz bánni, amikor eléred az ő korát.



Nézd meg ezt a cikket, hiába nem mostani, de elgondolkodtató! Kíváncsi lennék mennyire valósult meg? A címe :”Vége lehet az iskolai csendőrpertu korának”.


[link]


A 09:51-es kommentelőnek:


Örülök, ha így érzel. :) Nyilván nincsenek olyan rossz tapasztalataid ezen a téren, mint például nekem. De valójában engem nem a tegeződés zavar, hanem a LEtegezés. Én szívesen tegeződök. Attól még, hogy nem tanár vagy orvos valaki, ugyanúgy megérdemli, hogy egyenrangú félként kezeljék egy beszélgetés vagy bármilyen kommunikáció során.

2010. okt. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/33 anonim válasza:
Nekem majd 30 évesen is sziával köszönnek ...de már nem huzom magam rajta...ennyi jár nekik. Az viszont ami para, amikor 50 éves nő sziázik le...
2012. jan. 5. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 A kérdező kommentje:
Köszi, írjatok még!
2012. jan. 8. 21:24
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!