Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nagy költők idején milyen...

Nagy költők idején milyen volt az élet?

Figyelt kérdés

Idén érettségizek, készülék a szóbelire, szóval most aktuális a kérdés, de amúgy is mindig érdekelt, hogy mondjuk 1800-1900-as években, amikor azért elég sok nagy költő tevékenykedett milyen volt az élet? Úgy értem az emberek ismerték ezeket a költőket, tényleg nagy nevek voltak? Mondjuk mint ma a celebek (csak persze a költők nem a semmiért voltak ismertek).

Vagy ez hogy volt? Meg az emberek tényleg vettek versesköteteket meg olvasták rendszeresen a verseket?

Csak mert ezt nehezen tudom elképzelni. Igaz, hogy mára teljesen megváltozott, de tényleg nem tudom elképzelni, hogy olyan sok embert érdekelt volna.


2013. jún. 7. 15:50
 1/4 anonim ***** válasza:
azért akkor a műveltség sokkal mérvadóbbnak számított, azzal lehetett a felsőbb körökben "menőnek maradni". gondolom a nyugatról hallottál, azt is sokan olvasták, rengeteg más irodalmi lap is megjelent, ezekben folyton voltak új versek.
2013. jún. 7. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sándorjános ***** válasza:

A 18. században, a felvilágosodás korában magyarország még mindig félfeudális társadalmat alkotott, tehát az össz népességhez képest még mindig csak annak töredéke élt városokban (ahol a nyomdák működtek), és az írástudók száma is elég alacsony volt. Aki kiemelkedett ebből a tudásszint alatti rétegből, annak, mint tanult embernek híre ment legalábbis pletyka szinten faluhelyen, márha falusi volt (Arany János, Petőfi stb...), de a műveltség még nem jelentett biztos megélhetést, mert ahoz szakembernek, földművesnek, vagy kereskedőnek kellett lenni. A művészekez érdekében újságoknál dolgoztak szerkesztőként, vagy titkári, tanári (pl. Csokonai) állást vállaltak, vagy színházaknál dolgoztak. Az írástudók mivel szerettek - ahogy az előttem szóló írta - "menőzni" műveltségükkel ők megvették a verses köteteket (főként a dzsentri és bohém nemesek és az arisztokrácia).

Visztont tényleges elismertségre (Petőfin kívül) kevesen tettek szert a kortársaik közűl. Ez így van a máig is, mivel az idővel válik el, hogy kit fog tanulni a jövő generáció. A jelen kor alkotóit max a kritikusok és irodalmárok igazgatják a helyes útra, úton.

Persze már könnyebben elérhetőek a verseskötetek és szélesebb az olvasóközösség is, mint annó, de a művészek is többen vannak így megélni még minig nehézkes belőle.

2013. jún. 7. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Igen, vettek. Akkoriban az volt olyan értékű, mint ma ismerni Lady Gagát. Nem mondom, hogy bármit nem ismerni gáz, de mindig megvolt a divatja, hogy most mikről illik tudni. Az első igazi celebnek Oscar Wilde-ot tartják egyébként, mert neki máig ismertebb a személyisége, mint a művei. Egyébként az általad említett időszakban vált el egymástól az irodalom magas irodalomra és mindenki által olvasott irodalomra. És a különböző események akkoriban nem a tévében zajlottak, hanem pl. elterjedt a híre, hogy x költő mit csinált egy bálon, vagy egy grófnő vacsoráján. Egyébként folyóiratokból értesültek az emberek a művekről. Folytatásokban jelentek meg Jókai regényei, vagy Petőfi pl. a Pesti Divatlap sztárja volt. De a sztár szót komolyan gondolom: a divatlap közönsége nőkből állt. Petőfi tette népszerűvé a hitvesi költészetet. Más költők is írtak szerelmes verseket, de nem a saját feleségüknek. És Vahot Imre, a főszerkesztő konkrétan megcsinálta Petőfi imidzsét. Elterjesztette, hogy szereti a nőket, és az alkoholt (az az igazság, hogy Petőfi nem nagyon bírta a bort). Aztán ebből neki is elege lett, meg másoknak is, és a 10-ek társasága megalapult, ez költőkből állt. Megfogadták, hogy nem adnak verseket Vahot Imrének. Szóval nem volt kötelező verses köteteket venni, de folyóiratokat olvasni igen. Akkoriban a politika, az irodalom, stb. általában egyben volt még az újságokban. Nem volt külön autósmagazin, meg Rockinform.

Kosztolányi és Karinthy rendszeresen viccelődtek egymással. Egyikük egyszer úgy szúrt ki a másikkal, hogy egy kisfiút megkért, kérjen a másiktól 10 autogramot, mert azt már eladhatja 1 másfajta autogramért. A bosszú az volt, hogy a másik író megkért egy szerelmes párt, hogy azok beszélgessenek mellette arról, hogy "nézd, ez egy nagy irodalmár", stb. Aztán a szituáció végére kiderül, hogy nem is róla beszélnek, hanem egy másik költőről, aki szintén pont arra jár.

Szóval igen, akkoriban ezek az emberek tartották fenn a "celeb világot", de természetesen nagyobb tettekkel, mint ma.

2014. febr. 21. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
De pl. Petőfi egy bálon megkérte Szendrey Júlia kezét. De legközelebb egy színésznő kezét is a színpadon, vagy annak közelében, és ezt megírták az újságok. Petőfi versben kért bocsánatot Júliától, de azt is az újságnak adta oda, Júlia így olvashatta, és az újság is jól járt, meg Petőfi hírneve is gazdagodott.
2014. febr. 21. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!