Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Akik úgy gondolják, hogy...

Akik úgy gondolják, hogy mindenki tud úgy festeni, mint Picasso, azok mit fognak fel a világból?

Figyelt kérdés
2013. febr. 8. 12:41
1 2 3 4
 31/38 A kérdező kommentje:
onnan látszik, hogy milyen jó, hogy pl. milyen a kompozíciója, formák, színek dinamikája milyen.
2013. febr. 9. 20:40
 32/38 anonim ***** válasza:

ezekkel az indoklásokkal az a gond, hogy egyik sem objektív, sőt.


Az sem igazán az, hogy egy "keretsztori" mentén mennyi mindent lehet belemagyarázni egy absztrakt műbe (erről különben is annyit, hogy némi fantáziával egy fehér alapon fehér pászmákat ábrázoló festménybe is bele lehet magyarázni gyakorlatilag bármilyen keretsztorit és "mélységet", ha el nem röhögi magát közben az ember...), az meg végképp nem, hogy milyen érzéseket vagy gondolatokat vált ki az emberből egy ilyen.

Egy mondjuk impresszionista festménynél még azt mondom, hogy ott lehet valamilyen szinten üzenetekről, benyomásokról beszélni, ami az emberek többségénél hasonlóan ülepszik le, de egy absztrakt festménynél aztán teljesen az emberre van bízva, hogy mit lát bele és mit nem. Ha belelát valamit (vagy nagyon bele szeretne látni), akkor számára lehet érték, de ha nem, akkor max kellemes vizuális élmény, vagy még az se, ízlése válogatja.


Ha meg csak a formák meg a színeket nézzük, akkor az csak esztétika, ami amellett, hogy dettó kifejezetten szubjektív, azt csomó szemre kellemes nonfiguratív alkotás is teljesíti, amibe viszont az égvilágon senki sem akarja belemagyarázni, hogy abban mindenféle egyéb "rejtett" érték is van azon kívül, hogy a szemnek kellemes látványt nyújt.



Szóval én ezek miatt nem tudok azzal egyetérteni, hogy akkor akkor Picassotól kötelező érvényűen hanyatt kéne esnie az embernek - én elhiszem, hogy van, akit megérint, de pontosan tudom, hogy másokat meg nem, és az "ilyenek" attól még elég sokat "felfognak a világból".

2013. febr. 9. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 A kérdező kommentje:

Vannak pl. különböző színharmóniák... és egyéb dolgok. ezt valaki vagy érzi, vagy nem (megtanulni meg lehet, de az megint más).


Aki jó művész az tud alkotásokat létrehozni ezzel.

Egy ezekre fogékony ember, még ha nem is tud létrehozni, de látja, hogy jó, így élvezni is tudja, befogadja a látványt, stb.


Ennyi erővel semmilyen zenére nem lehetne rámondani, hogy jó, mert nem objektív, csak hangok egymás után... Akinek semmi zenei érzéke nincs, annak aztán lehet objektíven, szubjektíven magyarázni bármit, úgyse fogja érteni.


Egyébként meg nem az állt a kérdésemben, hogy aki nem esik hanyatt Picasso művészetétől, az keveset fog fel a világból.

hanem az érdekelt, hogy aki azt hiszi, hogy "olyat bárki tud csinálni", azok miket foghatnak fel.

Mikre fogékonyak. Mivel a színharmóniákat, jó kompozíciókat...stb. nem veszik észre, így azt hiszik, hogy azok nincsenek, számukra ezek csak puszta kusza vonalak, semmi több. Gondolom emiatt képzelik azt, hogy olyat bárki tud, mert nem érzik, értik, hogy mi a jó egy műben, és mi nem. Csak azt nézik, hogy pl. az alma, hasonlít az almára, akkor jó, nem hasonlít, nem jó (vagy valami hasonló), ennyi .


És ha egy (nem konkrétan egyben, hanem úgy általában a jó képekben) képben nem vesz észre valaki valami összefüggést, ami miatt a kép jó (pl. a színharmóniát, a dinamikát, a kompozícióját, a kifejező erejét, hangulatát...stb), akkor az életben is máshogy látja a világot, mint az, aki ezekre képes (és nem azt mondtam, h keveset fog fel belőle). Az érdekelne, hogy hogy látják a világot.



egyébként egy hasonló szociológiai kísérlet volt, mikor Joshua Bell hegedűművész álruhában hegedült. ezren elmentek mellette, de csak heten álltak le hallgatni.


És ott is ott vannak a miértek..., amik hasonló kérdéskörbe tartoznak, mint amit feltettem).

2013. febr. 10. 01:41
 34/38 anonim ***** válasza:
Látod kérdező, hiába abbahagytam az offolást, mások is segg hülyének néznek, aki idejött játszani az eszét a semmire:)
2013. febr. 10. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 A kérdező kommentje:

nem csak te offoltál.


Az, hogy személyeskednek, meg sértegetnek a kérdésre válaszolás helyett, az nem az én szegénységem...


De mit várhat az ember olyanoktól, akik annyira nem képesek felmérni a képességüket, hogy szerintük bárki tud úgy festeni, mint a világon az egyik legjobb festő.


Egyébként is folyamatosan félre értitek a kérdést, mert mindig azzal jöttök elő, hogy nem teszik valakinek, hidegen hagyja...stb. A kérdésem nem erre vonatkozott.

2013. febr. 10. 10:06
 36/38 anonim ***** válasza:

Kinek a szempontjából az egyik legjobb festő? Továbbra is tartom, hogy a festményei többségét az emberek legnagybb része bármikor gond nélkül reprodukálni tudja, ezért számomra kevésbé értékesek. Ettől még vannak szép alkotásai, és sok festményénél harmonizálnak a színek, formák, mégsem esem hasra tőle. A személyeskedést te kezdted a kérdésed feltételének módjával, már ne is haragudj.


Ugyanannyit fogunk fel a világból, mint te, vagy más, nyilván bizonyos területeken te vagy jobb, máshol én, megint máshol más. De az, hogy nem tetszik mindenkinek Picasso művészete, semmit nem jelent, csupán annyit, hogy nem tetszhet minden mindenkinek. Ebből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.

2013. febr. 10. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 A kérdező kommentje:

"gond nélkül reprodukálni tudja"

Egyáltalán nem a másolásra gondoltam, hanem teljesen új alkotást, hasonló minőséget létrehozni. Nem lemásolni, amit valaki már megcsinált.

A másolási képesség tök más, mint az új dolgok létrehozása.


A kérdésen nem személyeskedő, hanem szociológiai jellegű.

Minden ember más-és más, különböző dolgokat fog fel az egyik, mint a másik. Az érdekelt volna, hogy azok, akik nem vesznek észre nagy értékeket, miket látnak a világból. Főleg olyan szempontból, hogy az élet mely területein nem veszik esetleg észre az értékeket. vagy esetleg valami másban hogy különbözik a látásmódjuk.


De pl. az is lejött a legtöbb válaszból, hogy már a kérdést nem értettétek meg, folyamatosan másra válaszoltok. legutóbb is leírtam, hogy nem arra irányul a kérdésem, hogy akikek nem tetszenek a művei azok milyenek. ennek ellenére ismét ilyennel jössz elő.

2013. febr. 10. 16:08
 38/38 anonim ***** válasza:

szerintem itt te vagy az, aki nem érti.


Te abból a számodra axiómából indulsz ki, hogy például Picassonak "értéknek" kéne lennie mindenki számára, tehát akinek nem az, az egy értéket egyszerűen nem vesz észre, ergo kevesebbet fog fel, vesz észre a világból.

Másképp megfoglamazva, hogy pl. Picasso valami olyan univerzális "értéket" képvisel és közvetít, amit csak rajta keresztül lehet megtapasztalni.


És ez az, amivel én se értettem veled egyet, meg láthatóan mások sem.

Mert miért legyen Picasso egy univerzális "érték"? Miért pont Picasso legyen az?


Az, hogy szerinted dinamikáját, szín- és formahasználatát tekintve vizuálisan jó, az egy szubjektív dolog, akkor erre meg mondhatom, hogy szerintem meg nem, más absztrakt vagy akár nonfiguratív képek sokkal jobban megfognak, és akkor most 1-1. MOst akkor mi van, döntsük el szkanderrel?

De miért kéne egyáltalán eldönteni?


Amit te láthatóan nem értesz, hogy nem Picasso az univerzális érték, hanem az, amit te esetleg belelátsz, ami üzenetet vagy akár egyszerűen csak egy élmény, amit te Picasso festészetében találtál meg - és amit mások meg esetlegesen egészen másban. És az egészen más itt tényleg egészen más is lehet.


Tehát az a lényeg, hogy nagyon nem az számít, hogy pontosan most miben is találod meg az ún. "értéket", Picasso-e az vagy akár valami egészen banális, vagy esetleg valami Picassonál lényegesen absztraktabb - a lényeg az, hogy mennyi mindenben találod meg a saját magad számára az "értéket", mert annál teljesebb lesz a világod.

2013. febr. 10. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!