Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan kell úgy élni, hogy ne...

Hogyan kell úgy élni, hogy ne szegüljünk szembe a természet törvényeivel?

Figyelt kérdés
Ha az a természet rendje, hogy az erősebb eltapossa a gyengébbet (kulturnépeknél verbálisan, a másik gyomra helyett csak a lelkébe tiporva), akkor mi a helyzet azokkal, akik nem éreznek késztetést mások kigúnyolására, megalázására, akik nem nevetnek azon, ha valaki duci vagy elálló fülű vagy butább az átlagnál, vagy bármilyen. Ők akkor az evolúció zsákutcái, mert nem a természet rendjének megfelelően éreznek, viselkednek? Mert nem az "erősebb kutya b.szik" elv szerint élnek, hanem a "te is b.szol, én is b.ok, és mindenki boldog" szerint?

2012. febr. 20. 13:24
 1/10 anonim ***** válasza:

Például a krokodilok többnyire megosztják a zsákmányukat, mivel így könnyebben tépik szét, mintha egyedül pörögnének vele (metszőfogak híján kiharapni nem tudnak belőle). Szóval az "erősebb győz" elv sem mindig érvényesül, inkább azt mondanám, hogy az erősebbnek jobbak az esélyei.


Az ember pedig egy külön "állatfaj", képes előre látni tettei következményét, így lehet, hogy ez a "nem bántok mást" késztetés onnan ered, hogy "nem szerzek magamnak potenciális ellenséget". Meg hát a társadalmi normák, a vallások új szabályokat helyeztek a természet szabályai fölé, amik között nyilván van olyan, ami a fejlődést szolgálja, ebből a szempontból nem evolúciós zsákutca. Másfelől viszont elszakított a gyökereinktől.

2012. febr. 20. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

"ebből a szempontból nem evolúciós zsákutca. Másfelől viszont elszakított a gyökereinktől."


Akkor hozzá is adott egyet, meg el is vett egyet, az átlag maradt. Bár nem tudom, hogy a mostani normák kialakulása előtt voltak-e olyan emberek, akik nem gyengeségből vagy elővigyázatosságból voltak jámborak, empatikusak, hanem ilyen természettel születtek. Persze fegyvertelenül könnyű szelídnek lenni, de aki fegyverrel a kezében is az, annak valami más oka kell, hogy legyen.

2012. febr. 20. 14:36
 3/10 anonim ***** válasza:

Alapvetően ez az állatoknál magasabb szintű együttműködés tette lehetővé az emberré válást.

Pl a csimpánzok nem segítik hozzá a másikat a kajához ha nekik nem jut, az ember viszont már egészen pici korától mikor még beszélni se tud, odaviszi a tárgyat amit vki leejt.

Tehát éppen ettől a magasabb szintű önzetlen együttműködéstől lett sikeresebb az ember a többi állatnál.

Persze megvan az erősebb b*szik, a hordavezér bármit megtehet tendencia is, egészen addig erősködik amíg a többiek összefogva elűzik.

Tehát enélkül az önzetlenség nélkül még mindig a csimpánzokhoz hasonló életet élnénk. Azoknál megvan a hordavezéres tendencia, az önzetlenség viszont nincs.

2012. febr. 20. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A sikeresseget a genjeink sikeressegeben kell merni, azaz, mennyire lesz elterjedt a gen az egyedek kozotti kooperacio elterjedesevel? A kooperacio erosseget ugyan mar allatoknal is latni, aminek extrem formaja az allamalkoto rovarkoloniake, ahol az egyszeru dolgozok a sajat szaporodasi sikeruket is felaldozzak a kolonia sikerenek erdekeben. Embernel pedig nyilvanvalo: mamutot elejteni egy embernek eselytelen, de osszefogva mar sikerulhet. Igy mindenkinek jut a zsakmanybol a senki helyett.


Ez a vadaszo csoport szelekcios sikere. Azonban a csoporton belul is hat szelekcio: a mamut egyes reszei finomabbak, taplalobbak, mint a tobbi, ezert azokert versenyezni kell. Ugyancsak versenyezni kell a szaporodasi sikerert, ami vegul oda vezethet, hogy aki nem eleg ugyes, az elelem es par nelkul marad, ha az eroforrasok vegesek. Ezert csak beke es boseg idejen lehet ervenyes, es stabil egy olyan elv, hogy "te is b.szol, én is b.ok, és mindenki boldog".


Tobbnyire nem lehet mindenki boldog, es a boldogsagert harcolni kell.

2012. febr. 20. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Akiben nincs bizonytalanság/nyugtalanság saját magával kapcsolatban, annak nincs oka másokat megalázni.
2012. febr. 20. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:

Nem a természet rendje, hogy az erősebb eltapossa a gyengébbet. Sehol sem találtok ilyet, csak ha félreértelmeztek egy cselekedetet. Csak a szükségletekről szól minden és a megszerzésükről.


Többnyire a közösségi élet nem okoz konfliktusokat, ha a szükségletek konfliktus nélkül megszerezhetőek.


A kigúnyolásra, megalázásra késztetés nem ezen alapszik. Egó, káröröm talán, mindenesetre semmi köze a természet rendjéhez.

2012. febr. 21. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"Többnyire a közösségi élet nem okoz konfliktusokat, ha a szükségletek konfliktus nélkül megszerezhetőek."


Szerintem is így van, és a természetes állapot az, amikor mindenből van bőven (azaz konfliktus nélkül megszerezhető), mégis nyomják az áltudományos szövegeket, hogy mi az élet rendje, elferdítve ezzel az igazságot. De még a vetélkedők szlogenjei is ezen alapulnak: csak a legerősebb marad talpon, a leggyengébb láncszem kiesik, egy, aki mindent visz. De mindig lesz valaki, aki még erősebb, és ha végül tényleg csak egy marad, kihal a faj, mert nincs kivel szaporodni, nincs kivel együtt vadászni stb.

2012. febr. 21. 08:56
 8/10 anonim ***** válasza:

"Szerintem is így van, és a természetes állapot az, amikor mindenből van bőven"

Mas nem is lehetne tavolabb a termeszetestol. Ilyen soha nem volt az elmult nehany evtizedet leszamitva. De nemcsak az emberi viszonylatban ervenyes: a szencinkektol kezdve a zsirafokon keresztul a krokodilokig minden eloleny hatalmas versenyben van mas fajokkal a kozos eroforrasokert, es sajat fajtarsaival is. Amikor egy hangyanyit tobb jut, mint maskor a populacio az egyedszam novekedesevel valaszol, ami azt hozza magaval, hogy az eroforrasok elobb-utobb limitalni fognak, tehat eletre meno versenges alakul ki.


Ez a romantikus elkepzeles az idealis, termeszetes eletkozossegekrol csak kamu. Ilyen sose volt, sose lesz.

2012. febr. 21. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"Ilyen soha nem volt..."


Honnan tudhatjuk? Miért olyan elvetendők a romantikus meg idealista elképzelések? Csak mert ciki, nem trendi, mert olyan naivnak tűnik? Lehet, hogy túlságosan beette magát az agyunk mélyére az a gondolat, hogy ami jó, az biztos nem lehet igaz. Honnan tudhatjuk, hogy az ősember milyen körülmények között élt? Rá vagyunk utalva azokra a forrásokra, amiket elénk raknak. Aztán vagy úgy volt, vagy nem...

2012. febr. 21. 09:57
 10/10 anonim ***** válasza:

"Ha az a természet rendje, hogy az erősebb eltapossa a gyengébbet "


A természet törvénye az, hogy az életképesebb növi túl a kevésbé életképest. Egy tigrisnél ez még lehet éppen az erősebb, de emberek közt egy ipari társadalomban ez egyszerűen nem igaz, az az életképesebb, aki jobban együttműködik a többiekkel, a kötekedő, erőszakos emberből semmi sem lesz, legföljebb kidobóember vagy bűnöző.

2012. márc. 31. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!