Kedves szülők és fiatalok, mit szólnátok ha létrejönne egy ilyen szervezet országos szinten?
Gondolkoztam sokat azon, hogy milyen módszerekkel lehetne a mai fiatalokat közelebb hozni a hagyományokhoz a természethez és a testmozgáshoz, és rájöttem, hogy létre kellene hozni országos szinten egy olyan szervezetet mint amilyen anno a leventemozgalom, vagy a cserkészet volt. Körülbelül így nézne ki:
6 (vagy 8,12,14)-18 éves korig lenne kötelező járni rá. Fontos programok:
- kötelező sport, főként csapatjátékok, ahol közelebb kerülhetnek egymáshoz, valamint megtanulnak csapatban dolgozni
- természetjárás, a természet megismerése, ismerkedés a növényekkel, állatokkal, a környezettel
- hagyományok ismerete, népszokások, megismerkedni a fontosabb ünnepekkel, a magyar történelem fontos eseményeivel, esetleg néptánc
- kézműves foglalkozások, esetleg fazekasság, kerámiázás, szövés, varrás, stb.
- szociális feladatok ellátása, ez alatt gondolok a szemétgyűjtésre, parkok rendezésére, esetleg parlagfűszedésre (aki allergiás az értelemszerűen nem)
- sportrendezvények a tagok között, éves bajnokság!
- egészséges életmód megismertetése a fiatalokkal, étkezés, stb.
Tisztában vagyok azzal, hogy jelenleg ehhez a magyar oktatásnak nincs erre pénze, de tegyük fel ha létezne, ti hogyan vélekednétek egy ilyen megmozdulásról?
Cserkészkedni most is lehet. Sportolni is. Varrni is. Szőni is. Túrázni is. Vannak önkénteseket kereső szervezetek, vannak amatőr sport bajnokságok. Egészséges életmód? Mit kell azon megismertetni? Google: egészséges életmód, és mindent megtudtál.
Feltaláltad a semmit, gratulálok! Kötelezővé meg milyen jogon tennéd?
Pont erről beszélgettünk pár hete a párommal. Én jó ötletnek tartanám és még csak az sem gond, ha kötelező lenne. Nem muszáj mindenkinek mindent csinálnia, választhatna mondjuk különböző "kurzusok" közül.
Ha nekem lesz gyerekem, biztosan beíratjuk majd cserkészetre, vagy ifjúsági Vöröskeresztbe, vagy bármi. Én Vöröskeresztes voltam és tudom, hogy a hasznos feladatok mellett rengeteg szórakozást nyújt egy ilyen központ. Hülyeség lenne ilyen lehetőségekről lemaradni.
Anno egy kérdésnél szóba került, hogy jó lenne-e visszahozni a kötelező sorkatonaságot, akkor nagyon sokan érveltünk amellett, hogy valamilyen kötelező programot nem ártana behozni, még ha nem is a sorkatonaságot. Ott jópáran úgy gondolták, hogy jót tenne a fiataloknak az, ha nem mindig az lenne, amit ők akarnának, mert valljuk be manapság sok szülőnek a háztartásra sem jut ideje, hát még a gyerekekre... ez pedig sajnos nem feltétlenül csak a szülő hibája lehet.
A probléma valóban ott kezdődik, hogy ilyen fiatal körben, ami kötelező az általában egyenlő a rosszal és mindenki dacolna ellene. Amúgy a célokkal én is abszolút egyetértek.
Szerintem nem feltétlenül kéne kötelezővé tenni, egyszerűen jó "művelődés szervezők" kellenének az iskolákba, akik szerveznek ilyen programokat és "eltudják ezt adni" olyan dumával, ami vonzóvá teszi az adott programot a fiatalok számára. Mindig van néhány olyan diák, aki vevő lenne ilyenekre ő meg hátha ránt magával pár másik diákot, stb.
Nem tudom, más iskolák hogy állnak ezekkel a dolgokkal, de az én iskolámban az itt felsoroltak közül szinte mindet oktatták a különböző tanórákon, ami ugye kötelező.
Tornaóra biztos, hogy mindenhol van, azon vannak csapatjátékok, mi legalábbis rengeteget kidobóztunk, röplabdáztunk, kosaraztunk stb. Sportrendezvényekből is elég sok félét szerveznek iskolás gyerekek számára.
Környezetismeret óránk is volt, és túrázni is voltunk az osztállyal, növényeket gyűjtöttünk stb. Az emberi testről is tanítottak, ebbe beletartozott az egészséges életmód is.
Történelem órán megtanították a magyar történelmet, néphagyományokat. A fontosabb ünnepekről már óvodában is sokat tanulnak a gyerekek, általánosiskolában meg még többet.
Kézműves foglalkozások nálunk technika és életvitel óra néven futottak, varrtunk, szőttünk, kötöttünk, hímeztünk, főztünk ezeken az órákon.
Szociális feladatokat ugyan nem volt kötelező végezni, de hallottam mostanában olyat, hogy kötelezővé akarnak tenni (vagy már meg is tették?) nem tudom hány óra ilyen jellegű munkát. Lehet, hogy ez már nem aktuális, de nem olyan rég hallottam erről.
Szóval ezeket a dolgokat mind tanítják már az iskolákban. Aki ott nem tanulja meg, azt hiába köteleznénk plusz foglalkozásokra. Így is rengeteget várnak el a mai gyerekektől. Én 3 éve érettségiztem le, szóval nem vagyok olyan öreg, azóta nem vagyok képben, hogy milyen tantervek vannak az általánosé ls középiskolákban, de gondolom, nem sokban tér el attól, amit annak idején én tanultam.
Annak idején mikor fiatal voltam nekem is meg kellett tennem olyan dolgokat amiket nem akartam, ez amolyan mindennapi dolog. Bekellene vinni az iskolába, és kötelezővé kellene tenni, hogy a fiatalok ezt műveljék. Sokkal több értelme van annak, hogy alkotnak, meg ismerkednek a környezetükkel, mint hogy a facebook meg a számítógépes játékok előtt válnak szenvedélybeteggé. Kapnának valami célt az életükben, amiért tevékenykedhetnek. Teljesen más ember válna belőlük. A sportban és a csapatjátékokban nemtudom milyen kivetnivalót találnának, aki nem élvezi azt ha játszhat a többiekkel, és mozoghat, az egyszerűen lusta ahhoz hogy jól érezze magát.
Írták többen, hogy ezek a dolgok külön-külön jelen vannak az iskolákban. Én falusi iskolában nőttem fel, jelenleg is falun élek, nálunk az iskolában volt ilyen. 7-8 évesen jártunk kézműves és zenei táborokba, sportfoglalkozásokra, délutáni oktatási foglalkozásokra, és elmondhatom teljesen más emberekké váltunk, és ezeknek köze volt hozzá. Mint falusi ember közel áll hozzám a természet, és ez egy hatalmas dolog.
Valamint amit még hasznos ötletnek találok, régen nálunk a faluban működött egy tankert, amiben a fiatalok külön délutáni órán növényeket gondoztak.
Imadlakemese: köszönöm az észrevételeid.
"választhatna különböző kurzusok között"
Nagyon jó ötletnek találom, de ezt mind úgy, hogy testnevelésből és kézművességből is 1-1-re kötelező járni, de ő dönthesse el melyikre. Borzasztóan lusták a mostani általános iskolások, nem jó az egy gyereknek ha mindig az van amit ő akar, mert elkényesedik. Nem kell annyira sajnálni a gyerekeket, hogy ne engedjük el őket sportolni, nem hímes tojások. Én 7-8 éves korom óta aktívan dolgozom a ház körül, a kertben, apámnak segítek, 10 éves koromban már a kukoricaföldre jártam ki kapálni. Mindig sportoltam valamit mióta élek, kiskoromtól kezdve úsztam, súlyt emeltem, diszkoszvetésre jártam, fociztam, és higgyétek el semmi más hátrányom nem származott belőle, mint hogy van egy hordó mellkasom, két izmos karom, és egy egészséges szervezetem. Közel kell a fiatalokat hozni a testmozgáshoz valamilyen szervezeten keresztül, és nekem pont egy ilyen szervezet az elképzelésem.
"egyszerűen jó "művelődés szervezők" kellenének az iskolákba, akik szerveznek ilyen programokat és "eltudják ezt adni" olyan dumával, ami vonzóvá teszi az adott programot a fiatalok számára"
Nagyon jó ötlet. Valamilyen játékos formát kellene kitalálni mindenképp.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!