A hunoknak miért nincs olyan renoméja, mint például a vikingeknek, a római/bicánci birodalomnak, stb?
7 éve az usában élek, és kicsit eleserítő volt hallani, hogy az itteniek legtöbbje még soha nem hallatt Attiláról, vagy a hunokról. Bezzeg azt mindenki tudja, hogy kik voltak a vikingek, Iulius Caesar, vagy Hannibál, a pun hadvezér. Még azt is tudják, hogy Drakula a román Vlad Tepeshez köthető, de magyarokról, vagy azok őseiről még csak nem is hallottak.
Sőt, olasz, skót és japán ismerőseim is vannak, de velük csak online videójátékokban cseteltem, és ők sem tudnak semmit a magyarokról, vagy a hunokról, de Caesart meg többieket ők is ismerik, akár az amerikaiak.
"Ja, csak most a viking rablóportyák koráról beszélünk, nem a megszelídített, megkeresztelt dánokról, meg elfranciásodott normannokról. Olyan hogy viking (vagy dán, svéd, norvég) állam gyakorlatilag nem is létezett"
Na, és itt rúgsz öngólt magadnak.
Ugyanis pontosan erre utaltam, a viking rablóportyák virágkora másfél-kétszáz évvel korábban zajlott, klasszikusan 793-tól számítjuk a kezdetét. Amikor pedig (alig harminc évre) meghódították Angliát 1017-ben(!), már teljesen más idők jártak Európában, már keresztény hitre tért dán és norvág királyságok voltak, és Normandia keresztény hercegsége. Csak úgy kb egy évszázada már. A Norvég Királyság megalapítása: 872. A keresztény hitre térés: 960. Normandia alapítása: 911. Az Anglia ellen vonuló egységes Dán Királyság megalapításának és a keresztény hitre térésének ideje: 965.
Nagyon keveredik nálad a kronológia.
#22 Ott semmiféle angliai trónt nem szereztek meg a dánok, csak megszálltak, sőt, még csak az angol királyságok mindegyikére sem terjedt ki ez (több helyen visszaűzték őket) , ráadásul a rivális kelet-angol királyság is segítette őket Mercia ellen - éppen a tenger felől.
Mondom, hogy nem vagy képben az adott korszakkal. Ahogy mondtam korábban, akkor Angliáról még nem beszélhetünk, csak parányi méretű angliai királyságokról, amik egymással is politikailag rivalizáltak.
Megjegyzem, maguk az angolszászok is Dániából költöztek a Brit-szigetekre. A nyelvük kölcsönös érthetőségben állt a dán vikingekével (ez egészen a Normann-korig elmondható volt az angolról), az alkalmazott harcmodoruk - a klasszikus pajzsfal - és a fegyverzetük is nagyban megegyezett mindkét félnek.
"Ott semmiféle angliai trónt nem szereztek meg a dánok"
Csak megdöntötték Northumbriát és Merciát, elfoglalták fél Angliát, létrehozták a Jórviki királyságot meg egy rakás kisebb jarlságot (egységes államot nem, merthogy mint korábban írtam, ebben az időben inkább kláni alapon működött a társadalmuk), és mindezt még a pogány, rablóhadjáratos időben.
Miközben segítették őket a partraszállásban a helyi erők, és támogatták az egyes angol mini-királyságok ellen a rivális kelet-angol királyság, és egyébként több helyen visszaűzték őket (Mercia egészére sem terjedt ki a hatásuk, Wessexnél is visszafordultak,a pikteknél is buktak), noha sem a hadszervezet nem volt olyan, mint a frankoknál, sem pedig olyan szintű erődök, mint ami Párizsnál állt. Ja, és így is pár évig tartott csak ez az állapot, nem valamiféle hosszú hódításról beszélünk. A térképen is látható, hogy ennek a kicsi, és sok részre felosztott földnek az egészére sem jutottak el, úgy, hogy a kelet-angliai partvidék a szövetségesük volt.
Nem tudom, hová forgatható még, mert ebből úgysem fog kijönni a korabeli vikingek hadművészetének magas színvonala. Ráadásul, sarokan fogalmazva, lényegében dánok harcoltak dánok ellen.
De ahogy gondolod... Futhatjuk még a végtelen köröket.
Innen hogy:
"Sikereiket felkészületlen, védekezésre képtelen part menti falvak ellen portyákban érték el, amiben a meglepetés erejére támaszkodtak, nem katonai erőfölényükre. Vitték, amit tudtak, és gyorsan köddé váltak, mielőtt a helyi földesúr reagálhatott volna erre a csapataival. Nagy, regurális seregekkel szemben nem álltak ki csatára."
Eljutottunk oda, hogy "dánok harcoltak dánok ellen"
Nekem ennyi elég is.
Mondtam, hogy szándékosan sarkosan fogalmaztam, mert úgy tűnik, hogy az, hogy kifejtettem, az angolszászok maguk is Dániából hajóztak a Brit-szigetekre, és mind a fegyverzetük (egyenes kard, lándzsa, szakállas fejsze, kerek fapajzs, kúpsisak) mind az alkalmazott harcmodoruk (klasszikus pajzsfal), de még a nyelvük is átfedésben volt a vikingekével, számodra nem hozta át a lényeget. Így egyszerűsíteni voltam kénytelen.
Majd térjünk vissza ehhez, ha sikerül találni nem egy kőhajításnyi hódítást a viking portyázások korából, ahol mondjuk legalább nem tovább, csak egy emberöltőig ki is tartott ez. Mert jelenleg ezt próbálod eladni nagy hadi sikernek. De tudod mit? Elég lesz egy komolyabb méretű erőd bevétele is.
Párizsban 200 fős várőrség ellenében sem sikerült 30 ezer vikingnek.
Sok sikert.
"Elég lesz egy komolyabb méretű erőd bevétele is."
York, a Northumbriai Királyság falakkal körülvett fővárosa elég nagy?
Tudod, hogy mi a különbség a városfal és az erőd között?
Segítek. A városfalakon a tatárok is átjutottak Magyarországon. Az erődöket nem vették be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!