Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A hunoknak miért nincs olyan...

A hunoknak miért nincs olyan renoméja, mint például a vikingeknek, a római/bicánci birodalomnak, stb?

Figyelt kérdés

7 éve az usában élek, és kicsit eleserítő volt hallani, hogy az itteniek legtöbbje még soha nem hallatt Attiláról, vagy a hunokról. Bezzeg azt mindenki tudja, hogy kik voltak a vikingek, Iulius Caesar, vagy Hannibál, a pun hadvezér. Még azt is tudják, hogy Drakula a román Vlad Tepeshez köthető, de magyarokról, vagy azok őseiről még csak nem is hallottak.

Sőt, olasz, skót és japán ismerőseim is vannak, de velük csak online videójátékokban cseteltem, és ők sem tudnak semmit a magyarokról, vagy a hunokról, de Caesart meg többieket ők is ismerik, akár az amerikaiak.



okt. 13. 15:58
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:

"de magyarokról, vagy azok őseiről még csak nem is hallottak"


Meglehet, ami nagyobb probléma, hogy velük együtt te sem rendelkezel érdemi ismerettel, ha ezt a múltszázadi romantikus elgondolást követed.


_____________


#7


"Nekem a finnugor rokonság sokkal szimpatikusabb."


Ez a baj. Itt nem szimpátia alapján kell találomra kiválasztani. Ez tudomány.


__________


Ez csak egy mellékgondolat: a vikingek igazából messze nem voltak olyan félelmetes, páratlan harcosok, mint ahogyan a köztudatban élnek.

Valójában a vikingek az év legnagyobb részében földműveléssel és állattartással foglalkoztak. Ráadásul - bár kétségtelen, hogy nem erről ismeri őket az utókor - elsősorban nagy arányú békés tengeri kereskedelmet folytattak.

Sikereiket felkészületlen, védekezésre képtelen part menti falvak ellen portyákban érték el, amiben a meglepetés erejére támaszkodtak, nem katonai erőfölényükre. Vitték, amit tudtak, és gyorsan köddé váltak, mielőtt a helyi földesúr reagálhatott volna erre a csapataival.

Nagy, regurális seregekkel szemben nem álltak ki csatára. És nem voltak jól felszereltek sem ehhez. Az általános viking fegyver, a szakállas fejsze valójában egy munkaeszköz volt, ácsolásra használták, emiatt volt ilyen a feje, hogy mögötte rá lehessen markolni. Tehát eredendően nem is fegyvernek készült, de ez minden vikingnek kéznél volt. A legtöbb viking testét nem védte semmi, csupán egy kúpsisak. Az ismert láncing csak a módosak kiváltsága volt. Így kell elképzelni a megjelenésüket:

[link]


Persze, valóban igaz, hogy a Szajnán több tízezer fős viking sereg hajózott fel Párizs ostromára - de hozzá kell tenni, hogy annak csupán kétszáz fős védőserege kiállta az ostromot. Nem volt olyan színvonalú hadtudományi ismeretük, ami szükséges lett volna a város bevételére - és legtöbbször nem is volt rá szükségük, csak váltságdíjat szedtek, ekkor is az volt a céljuk alapvetően, de nem hajlottak rá a párizsiak.


A hajózásban is érdemes tisztában lenni a ténnyel, hogy a viking hosszúhajó definíció szerint inkább csónak, lévén, nem rendelkezett fedélzettel:

[link]

Ez szerkezetileg jóval egyszerűbbek és primitívebbek, mint például azok a triérészek, amit mondjuk Athénban már másfélezer évvel korábban építettek:

[link]

A nyílt tengeri utakra nem is voltak emiatt alkalmasak, éppen ebből az okból kifolyólag a vikingek jellemzően nem is távolodtak el a partoktól, ezzel a módszerrel hajóztak. Így jutottak el Észak-Amerikába is:

[link]

nov. 3. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 hollófernyiges ***** válasza:
Okés, de azért fél Angliát is elfoglalták.
nov. 3. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
Angliában nem volt szilárd államszervezet, egymással hadakozó, kicsi királyságok voltak. A hódítás pedig így sem volt tartós.
nov. 3. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 hollófernyiges ***** válasza:
Azért ez így nem egészen igaz, Northumbria, Mercia és Wessex akkor már több évszázada fennálló, stabil regionális középhatalmak voltak. Mindenképpen erősebb állammal, mint amilyet a vikingek akár otthon, akár Angliában meg tudtak szervezni, úgyhogy a győzelmüknek mindenképpen a katonai fölényen kellett alapulni.
nov. 4. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
#14 ezek a királyágok kicsik voltak (maga Anglia sem nagy, ez pedig egy több részre osztott állapot volt), és hosszú, több évszázados folyamat volt, mire ez stabilizálódott. Így is több évbe és több hadjáratba telt. De maga a norvég uralom sem tartott még harminc évig sem.
nov. 4. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 hollófernyiges ***** válasza:
A három nagyobb angolszász királyság Európa legnagyobb és legrégebbi keresztény államai voltak a Frank Birodalom (és utódállamai) meg a Bizánci Birodalom után, bár ez inkább az akkori európai helyzetet minősíti. Mindenesetre rajtaütésekkel, meg rablótámadásokkal nem lehet meghódítani egy olyan tengerpart nélküli királyságot, mint Mercia, ahhoz azért rendes csatát is tudni kell nyerni. Nem beszélve arról, hogy a vikingek nagy létszámban meg tudtak telepedni a Nyugati Frank Királyságban is (bár ott végül a király vazallusaivá váltak, de kiűzni nem tudták őket).
nov. 4. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

Mercia kisebb volt, mint a Dunántúl.


"Nem beszélve arról, hogy a vikingek nagy létszámban meg tudtak telepedni a Nyugati Frank Királyságban is (bár ott végül a király vazallusaivá váltak, de kiűzni nem tudták őket)."


Pontosabban az állandó portyák ellenében a frank uralkodó felajánlotta nekik a későbbi Normandia nevű földet, és vazallusként hercegi rangot.

nov. 4. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 hollófernyiges ***** válasza:

"Mercia kisebb volt, mint a Dunántúl."


És még így is nagyobb és szervezettebb volt, mint a vikingek bármelyik korabeli állama, akik tuti nem a fejlett, centralizált monetáris politikájukkal döntöttek meg államokat és gondolom az sem véletlen, hogy a bizánci császárnak viking testőrsége volt, sem az hogy a korabeli királyok szívesen alkalmaztak viking zsoldosokat (lásd még a szicíliai normann királyság esetét).

nov. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:

"És még így is nagyobb és szervezettebb volt, mint a vikingek bármelyik korabeli állam"


A Tudomány kategóriában ennél több releváns háttértudást feltételeznék a válaszokban.


A Dán Királyság sokkal nagyobb volt, mint Mercia, a Norvég Királysággal pedig össze sem érdemes vetni a méretét, hússzor nagyobb volt - mindkettő ekkoriban már több mint egy évszázada központi politikai irányítás alatt állt.


Ez már egyébként nem ugyanaz az idő volt, mint kétszáz évvel korábban a viking rablóportyák virágkorában, 1000-re már egészen más időket élt meg Európa politikailag. Ahogy fentebb említettem, a korábbi decentralizált életmódból lassanként kialakultak a stabil északi királyságok, a viking portyák pedig már leáldozóban voltak, például így telepedtek le a normannok is Normandiában a frank uralkodó vazallusaként, ahol aztán pár generáció alatt átvették a francia nyelvet, és a kor csúcsszínvonalát jelentő frank stílusú nehézlovasságot, majd ugye 1066-ban meghódították Angliát. (A dán vikingek egyébként ugyanebben az időben nem értek el sikert a brit szigetek ellen, majd a viking kor véglegesen leáldozott.)


"akik tuti nem a fejlett, centralizált monetáris politikájukkal döntöttek meg államokat"


Nem, hanem több, sok éves hadjárattal, és a hódítás így sem tartott ki harminc évig sem.


"a bizánci császárnak viking testőrsége volt, sem az hogy a korabeli királyok szívesen alkalmaztak viking zsoldosokat"


Egyénekről beszélsz, nem hadszervezetről. A római császárok óta bevett szokás volt egyébként, hogy a testőrséget szándékosan nagyon eltérő etnikai háttérrel állították fel, mert hűségesebbnek gondolták, nem olyanoknak, akiket helyi érdekek mentén lehetne mozgatni.

Zsoldosok terén szívesen alkalmaztak például besenyőket is. Sőt, magának a Római Birodalom megroppanásának is az volt az oka, hogy Róma egyre nagyobb mértékben támaszkodott a határvédelemért cserébe letelepített barbár germán és egyéb törzsekre, és egyre kevesebb gondot fordított a légiók finanszírozására.

nov. 4. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 hollófernyiges ***** válasza:

Ja, csak most a viking rablóportyák koráról beszélünk, nem a megszelídített, megkeresztelt dánokról, meg elfranciásodott normannokról. Olyan hogy viking (vagy dán, svéd, norvég) állam gyakorlatilag nem is létezett, a társadalom klán alapon szerveződött, a "királyok" befolyásának kiterjedése állandóan változott, attól függően, hogy hány helyi klánvezért sikerült a maguk oldalára állítaniuk.


De hogy visszatérjünk oda, ahonnan a vita kiindult:

"több, sok éves hadjárattal"


Köszönöm, nincs is több kérdésem, szóval a vikingek nem csak meglepetésszerű rablóportyákat űztek, hanem jók voltak a módszeres, több éves, területszerző hadjáratokban is.

nov. 5. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!