A cigányok ősei pontosan miért vándoroltak el Indiából?
Sokkal egyszerűbb. A feltételezések szerint a mai cigányok ősei észak-nyugat indiai "kaszton kívüli" népcsoport. Ők nem telepedtek le, mindig is nomád, vándor életmódot folytattak és lókupeckedésből, fémművességből, vándorzenélésből, táncból, utcai mutatványokból, jóslásból tartották fenn magukat.
Írásos feljegyzés nincs az elindulásokról, de a megjelenésükből arra lehet következtetni, hogy egyszerűen "mentek az üzlet után".
Perzsiában az 5. században jelentek meg, a 7-8. században kerültek a mai Törökország keleti felére, 8-9. században már a Bizánci Birodalomban voltak, majd fokozatosan jöttek Európában (illetve Ázsiába és Afrikába is).
Magyarországra a 14-15. század folyamán érkeztek, itt is vándor életmódot folytattak. Mária Terézia és II. József a 18. században több rendeletet hozott, amelyben fokozatosan telepítették le őket. Először csak a vándorlást tiltották, majd a falvak határaiban, kijelölt helyen kellett letelepedniük, amit nem hagyhattak el. Itt az akkori falusi házaktól teljesen eltérő kunyhókat, viskókat hoztak létre, ezt nevezték cigányputrinak.
A letelepedés tevékenységeik nagy részét meggátolta, így jó részük tovább vándorolt amíg tehette Nyugat- és Észak-Európába, míg egy részük ekkor tanult meg magyarul, ekkor kezdtek (több-kevesebb sikerrel) asszimilálódni.
És egyébként Franciaországban a mai napig nagyon sok vándorcigány él, csak most már szabályzott keretek között (előre be kell jelenteni, hogy mikor érkeznek, meddig maradnak, milyen ütemben távoznak, hányan és hogy, illetve egész gyakran kapnak rendőri ellenőrzéseket).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!