Az orvosin miért 1,3 millió Ft egy félév?
Mindenhol azt hallani, hogy kevés az orvos, több orvos kéne az országba.
Más szakokon (jog, gazdasági, stb) jellemzően 2-300.000 Ft egy félév, ami még mindig nem kevés, a magyar bérekhez viszonyítva.
De ilyen 1,3 milliós tandíjak mellet mennyire vehető komolyan, hogy tényleg az az érdek, hogy több orvos legyen?
Külföldieknek több, mint duplája az ár. De nem a külföldieken kell rugózni, hanem khmmm TANULNI kellene.
De tök mindegy. Nem lesz kevesebb a tandíj és ez így van jól. Kell egy szűrő és a kutyának sem hiányzik apuci elkényeztetett fiacskája, mint kolléga, aki ahelyett, hogy magába nézne, ha elszúr valamit inkább a rendszert hibáztatja. Ha munkahelyen szúrsz majd el valamit, akkor gondolom a nővér, vagy a másik kolléga, vagy az eszköz lesz a rossz. A kudarcot is meg kellene tanulni méltósággal viselni és a hibákat beismerni.
Azért nem kerülsz be idén az orvosira (habár ha baromságokon agyalás helyett tanulnál, akkor talán lehetne javítani a szóbelin, és lenne valamennyi esélyed), mert nem tanultál eleget, vagy egyszerűen nem voltál elég jó. Majd jövőre sikerül legrosszabb esetben, ha tényleg ez az álmod.
De megjegyzem, hogy a mentalitásodon nem ártana változtatni, megtanulni felelősséget vállalni, kicsit lejjebb adni az arcból.
42: Neked meg nem rajtam kellene lovagolnod, meg nem az én érettségimmel foglalkozni.
Tegyük félre az érettségeit.
Mivan azzal, aki már szerzett egy diplomát, de úgy gondolja, hogy nem azzal szeretne foglalkozni, hanem orvos szeretne lenni.
Tehát nincsenek már államilag támogatható félévei.
Vele mi van akkor?
Ironikus, hogy pont az beszél itt arcoskodásról, aki annyira bizonygatja itt, hogy ő aztán milyen okos; hogy milyen k.va nehéz az orvosi (de persze neki sikerül, mert ő annyira okos - gondolom, kicsit sem fényezni akarja magát az ilyen), s közben lenézi a kis “sz.ros érettségizőket”, mert hú, neki mennyivel nehezebb dolga van egyetemen. Ki az egoista?
Mellete megint az ember csaladi hátterét boncolgatja, mert ugye, újjal már nem tud jönni az ilyen, s kicsit sem előítéletes azt feltételezni, hogy nyílván kőgazdag anyuci és apuci pici fiai és lányai mennek orvosnak, de hagy segítsek. Tündi-bündike nem fog 6 évet “szívni” orvosin, ha 3 év alatt lehet egy olyan diplomája, amivel többet is fog keresni, mint a friss rezidens...
Úgyhogy hagyjuk már ezt az előítéletességet, mert az agyamra megy és baromira nem igaz! Vagy ha az, mit zavar az téged, féltékeny vagy, hogy mások jobb anyagi hátterűek, mint te vagy komolyan, mire megy ez ki?
Az meg mindennek a legalja, ha valaki azt hiszi, hogy azért mert valaki fizet valamiért (legyen szó bármilyen szakról), az kevésbé érdemli meg, hogy ott legyen az államis társaihoz viszonyítva vagy, hogy ő hülyébb, mint mások.
És mi ez a duma, hogy “kitartóan kell küzdeni”? Basszus, az, hogy hogy teljesít valaki az érettségin (amire teljesen máshogy készül fel az ember, mint egy egyetemi vizsgára) nem egyenesen arányos azzal, hogy hogy fog teljesíteni egyetemen. Nem mellesleg az elméleted ott bukott meg, hogy több európai országban az orvosi egyetemekre kb. mindenki bejut, s ott, az első 2 évben szűrik meg jobban az embereket. És ne is haragudj, de szörnyen fásult nézeteid lehetnek, ha te nem vagy képes belátni, hogy az az igazságosabb eljárás (ráadasul egy olyan országban, ahol nem, hogy orvoshiány nincs, de még meg is fizetik az orvosokat - magyarul kevésbé lenne érdekük a minél több orvos képzése, s lám, mégis folyamatosan gondoskodnak az utánpótlásról), s csak azt bírod szajkózni, hogy meg kell ugrani minden akadályt.
Lehet, hogy okosak vagytok, de, hogy empátia nincs bennetek, az is hótzicher. Szomorú ez a magyar “ha én szívtam, szívjál te is” mentalitás.
Te észreveszed, hogy milyen ellentmondásokat hadarsz itt össze?
1: Kitartóan kell küzdeni és bekerülsz.
2: Nem kerültél be? Így jártál.
A betegekkel is ilyen lekezelő tahó vagy?
Az empátia egy alkalmazható skill. Nem kell mindig használni, betegeknél mindig használom, nagyarcú gimiseknél nem mindig.
Ami meg a következetlenséget illeti, aki most érettségizik, vagy még nincs diplomája az ha tényleg akar előbb-utóbb bekerül. Aki meg nem gondolkozott előre az így járt. Pont.
Európában mindenhol orvoshiány van egyébként. Nem csak nálunk és az orvosképzés a legtöbb országban rohadt drága. A norvégok konkrétan azért tanulnak nálunk, mert otthon nincs orvosképzésük, mert a saját államuknak jobban megéri külföldön orvost képezni, mint orvosi egyetemet fenntartani.
Egyébként ha több diákot vesznek fel még drágább lesz a képzés, mert nagyobb oktatói létszám kell az alapozó modulokban.
Na mindegy ezen a tandíj dolgon nem lesz mostanában változtatva és ez így van jól. Nem kell minden hülyének orvosnak lenni (nem rád gondoltam kérdező, ha nem sikerül most akkor sikerül jövőre). Egyébként kíváncsi vagyok, hogy azok közül akik itt osztják az észt hányan jártak valaha reál szakra egyetemre. Mert itt úgy tűnik mindenki rohadtul vágja milyen nehéz avagy könnyű az orvosin egy vizsgaidőszak,az érettségihez képest. :-D
44:
" Ilyen az élet, nem minden cukormáz sunshine és happyness,"
Majd a hozzád forduló betegeknek is ezt fogod mondani?
Hát itt a tökéletes példa, hogy a jó tanulmányi eredmények még nem tesznek automatikusan alkalmassá az orvosi pályára. Ahhoz hiányzik még valami, ami láthatólag benned abszolút nincs meg.
"Az empátia egy alkalmazható skill. Nem kell mindig használni, betegeknél mindig használom, nagyarcú gimiseknél nem mindig."
Az empátia egy veleszületett tulajdonság, ami vagy megvan valakiben, vagy nincs. Benned jól láthatóan nincs.
"Európában mindenhol orvoshiány van egyébként."
Viszont mégsem Németországból jönnek ide a német orvosok dolgozni, hanem fordítva.
"Na mindegy ezen a tandíj dolgon nem lesz mostanában változtatva és ez így van jól. Nem kell minden hülyének orvosnak lenni (nem rád gondoltam kérdező, ha nem sikerül most akkor sikerül jövőre)."
Igen, ezt már megbeszéltük, hogy szerinted aki nem ér el 440 pontot (csak mondjuk 430-at), az mind síkhülye.
OK, csak magyarázd el, hogy miért ne lenne jó egy alábbi rendszer:
Tegyük fel, hogy nem jutok be 440-el, de mondjuk bejutnék 430-al önktg-esre.
Legyen egy reálisabb, de a többi egyetemhez képest még mindig magasabb tandíj, mondjuk 500e Ft / félév.
Tehát bejutottam, kifizetek 2 félévet, és mivel jól tanulok, hozom a krediteket, átvesznek a 3. félévtől államira.
Nyert az állam egy orvost, aki enélkül a lehetőség nélkül elment volna pl. közgazdásznak.
Ha nem tanulok jól? Akkor így is-úgy is kibukok, mintha államira vettek volna fel, tehát a te szavaiddal élve, akkor sem lenne "minden hülyéből orvos".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!