Az orvosin miért 1,3 millió Ft egy félév?
Mindenhol azt hallani, hogy kevés az orvos, több orvos kéne az országba.
Más szakokon (jog, gazdasági, stb) jellemzően 2-300.000 Ft egy félév, ami még mindig nem kevés, a magyar bérekhez viszonyítva.
De ilyen 1,3 milliós tandíjak mellet mennyire vehető komolyan, hogy tényleg az az érdek, hogy több orvos legyen?
Én elhiszem, hogy egy emelt biosz/kémia/fizika 90%-os ötös még nem jelenti azt, hogy el is tudja végezni az orvosi egyetemet. Ráadásul biztosan vannak olyan kiváló orvosok akik négyes kémiával felvételiztek.
Ha ennyire lényegtelen számotokra a az emelt érettségi, akkor mi alapján vennétek fel az egyetemre a diákokat?
Orvosin sok olyan dolgot, eszközt kell biztosítani a hallgatónak, ami drága alapból, így nyilván a természettudományos képzések sokkal drágábbak mint egy gazdasági vagy jogi képzés.
Ez meg teljesen tévút, hogy az érettségi alapján dől el kiből lesz jó orvos meg ilyenek, az egyetemhez az érettséginek semmi köze sincs.
Egyébként az orvoshiány úgy is csökkenthető lenne, hogy pl. mondjuk nem 4 orvosi kar lenne egész Magyarországon, hanem több, ami által nagyobb lenne a bekerülési esély, másrészt megengedném, hogy ne csak nappalin lehessen csinálni, hanem levelezőn is, mivel a fontos gyakorlati órákat be lehetne sűríteni késő délutánra vagy hétvégére (nyilván húzós de aki elhivatott megcsinálná úgyis). Nekem vannak olyan ismerőseim pl. nővér, aki gyakorlati oldalról sokkal több mindent tud már mint egy éppen a gimiből kikerülő hallgató vagy éppen végzett orvos és éppen ezért könnyebben venné az akadályokat viszont nyilván nappalin esélye sincs megcsinálni a szakot, így lemondott róla örökre. Olyan is van, aki elvégzett más szakot és rájött később neki az orvosi lenne a megfelelő, szintén nem tudja megcsinálni az előbbi okból és még sorolhatnám a példáimat mert sok ilyennel találkoztam. Ők pont azok az emberek lennének, akik hivatásból akarnának orvosok lenni és nem lesznek, szerintem ez nagy probléma és az orvoshiányhoz merőben hozzájárul.
Hivatalos indoklás szerint a képzés tárgyi feltételei kerülnek ilyen sokba. De szerintem ez egyszerűen nem igaz. Én úgy gondolom, egyszerűen sokkal jobban megéri külföldieket képezni, mert ők még a magyar költségtérítésnél is sokkal többet fizetnek.
Amúgy az önköltséges ponthatár az orvosin mindig magasabb, mint az államis, szóval ez azokon nem segítene, akik az érettségit rontották el. Amúgy is közösen húzzák meg a ponthatárt az államisra és az önköltségesre, szóval max. 1-2 emberen segítene.
Ha pl. 5 embert vesznek fel, és vannak ilyen eredmények:
480 A
470 A Ö
450 A
440 Ö
430 A
420 Ö
Akkor 440 lesz az önköltséges, 430 az állami ponthatár, 4 embert vesznek fel államira, és 1-et önköltségesre.
24: Kizártnak tartom, hogy félévente 1,3M-ra jöjjön ki fejenként a különböző tárgyi eszközök költsége.
Én is inkább a külföldieken való pénzkeresést gondolom valós oknak.
Azért ennyi, mert eszméletlenül sok oktató van, és még így sincsenek elegen, az elméleti intézetek fenntartása drága gondoljunk csak az anatómiai intézetre ami éveken át tárol formalinban teljes tetemeket stb. A külföldiek egyébként dupla ennyit fizetnek.
De Egyébként nyaf-nyaf-nyaf itt egyedül azoknak van joga az ár miatt nyafogni, akiknek ez másoddiploma lenne, ugyanis nekik tényleg tejelni kell. Azoknak akiknek ez lenne az első diplomájuk csak el kell érni a ponthatárt. És nem valóban nem attól leszel jó orvos, hogy tudsz kémiai egyenletet rendezni. Attól leszel jó orvos, mert le bírod győzni az előtted álló akadályokat, van kitartásod, kreativitásod, akaraterőd. Az érettségi konkrétan semmi egy vizsgaidőszakhoz képest,de egy szűrő, kiszűri ki nem elég kitartó ahhoz, hogy orvos legyen. Az érettségi kémia pedig még emelten is vicc mondjuk egy tipikus biokémiás orvosis borzalomhoz képest. Át kell ugrani az akadályokat, nem kifogásokat keresni és nem sírni, mint a fürdős örömlány.
Egyébként pont háziorvos rezidens vagyok és az a véleményem, hogy inkább legyünk kevesen, mintsem tele legyen az orvostársadalom elkényeztetett hülyegyerekekkel akik semmiért nem küzdöttek meg, mert apuci anyuci a pénzével mindent a segge alá tolt. Ha most nem sikerült, akkor tanulj többet, tanulj jobban és jövőre sikerül. Itt nem járható út szerencsére, vagy legalábbis kevésbé, hogy apu-anyu megoldja neked önköltségesen, és ez nagyon jó így.
Egyébként tegyük fel bekerülsz egyetemre, akkor meg azért sírnál, hogy minek anatómiai, minek biokémia, minek élettan, hiszen te beteget akarsz gyógyítani és mem attól leszel jó orvos, hogy tudod milyen jelátviteli utak vannak. Aztán meg azért sírnál, hogy minek kardiót tanulni, hiszen te ortopédus stb. akarsz lenni...
Nek másokat kell hibáztatni, meg puffogni. Ez már nem az óvoda, ez egyetem! Vannak követelmények, vagy megugrod őket, vagy így jártál.
Jól van 27, 28. Te biztos gimibem tudtad már, hogy orvos akarsz lenni és egyből bekerültél vagy ha nem, akkor is támogatott a családod, vagy nem tudom...
Én pl. 21 vagyok és igen, sajnos elég későn jöttem rá, hogy orvos szeretnék lenni. 2 évvel érettségi után. Gimiben abszolút nem fektettem energiát se kémiába, se bioszba. Egyedül pedig rohadt nehéz felkészülni és azok, akik így készülnek, egyértelműen hátrányban indulnak azokkal szemben, akiknek a kezét fogják a tanárok (akárki akármit is mondjon). Persze, lehet így is magántanárhoz menni, csak tudod, 2 emelt érettségi (ami idén 72 000 Ft volt) mellett, nem tudom még heti mondjuk 2 magánórára is megteremteni a pénzt.
Kitartásom van és akaraterőm is, de amikor a családom azt szajkózza, hogy ennyi "idősen" 6 év orvosi már nagy hülyeség, akkor mégis muszáj vagyok minden lehetőségre gondolni. Ha nem vesznek fel, megpróbálom jövőre is, de az idő fogy és az is igaz, hogy lányként nem előnyös 28-30 évesen friss diplomásként munkába állni. Ennek ellenére küzdeni fogok továbbra is, persze, mert ez az álmom, de ha van más lehetőség is (mint az önköltséges képzés), akkor azt igenis meg fogom ragadni. Pont azért, mert anyuci meg apuci nem fogja a kezemet...
Bocs, de egyetemen sem lesz magántanár. Ha anatómiából korep kell, akkor egy plussz óra a tanársedgédeknél 10000 forint. Tehát ez a nincs pénzem tanárra nem kifogás. Ott a tankönyv azt kell tudni. Egyébként van egy csomó tényleg nagyon jó érettségire felkészítő könyv. Egyetemen ennél csak sokkal nehezebb lesz, sokkal több és nehezebb tárgy, az egyetlen ami nehezebb az érettségiben, hogy elsőre kell jól megírni, egyetemen van több lehetőséged, csak akkor nem 1 heted lesz felkészülni a következő tárgyra hanem 3 napod...
Egyébként én gimi utolsó évében találtam ki az orvosit,1 év alatt készültem fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!