Pszichológia vagy orvosi?

Figyelt kérdés

Idén érettségiztem, pszichológiára jelentkeztem, majdnem biztos, hogy nem lesz elég (450) pontom, tehát idén nem vesznek fel. De nem adom fel, kihagyok egy évet, és jövő ilyenkor újra megpróbálom. De gondoltam arra is, hogy ha már kihagyok egy teljes évet, akkor fel tudnék készülni biológia emeltre, és akkor megjelölném az orvosit, és később pszichiátriára szakosodnék...

Csak az a baj, hogy nincs olyan hatalmas nagy munkamorálom, ezért nagyon félek, hogy kihullanék az orvosiról, pedig az elhivatottság megvan...

Melyik a jobb, érdekesebb és hasznosabb?


2010. júl. 3. 23:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
31%
szerintem orvosi. Több lehetőséged lesz diploma után és kevesebb pénzedbe is kerül! pszichó után életed végéig tanulhatsz, rengeteg pénzért.
2010. júl. 4. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
82%

A hasonló hangzás ellenére, két teljesen külön világ a két egyetem. A fő különbség ott kezdődik, hogy az egyik főleg reál, míg a másik főleg humán beállítottságú.

Hiába mondják a pszichológusok, hogy pl. nekik is kell tanulni anatot, de az köszönő viszonyban sincs az orvosis tananyaggal (mennyiségben és mélységben). És sok tárgy csak az egyiken, ill. csak a másikon van (fel se sorolom őket, mert akkor le kellene írnom szinte az összes pszichológus és orvosis tárgyat), így minimális az átfedés a két egyetem között.


Ha csak az emberi elme érdekel, akkor felesleges "szívnod" molekuláris biológiával, élettannal, anatómiával, biofizikával, biokémiával, belgyógyászattal, szülészettel, pathológiával, genetikával, gyermekgyógyászattal hogy csak néhány dolgot említsek.


Az orvosi hat év (és bizony, azon kevés egyetem egyike, ahol még vannak szigorlatok minden éven, az első évet leszámítva), és ezután még kell rezidens képzés is, a fizetés pedig egy kalap sz@r (kivéve magánpraxis, külföld), de jó eséllyel el fogsz tudni helyezkedni végzés után.


A pszichológia Bsc 3 év (bár, ha jól tudom, ahhoz, hogy valaki pszichológus legyen, Msc kell, ami még +2 év), a fizetés szintén sz@r (kivéve, ha magánpraxisa van valakinek), és telítettebb a pálya, mint az orvosi. Ellenben, nem olyan stresszes a meló és ügyelni sem kell. De mivel pszichóra mindig nagy túljelentkezés van, ezért nehezebb bejutni, mint az orvosira, de ha már bent vagy, akkor jóval könnyebb dolgod van, mintha az orvosira járnál.


A kérdéseidre válaszolva:


Melyik a "jobb"?

Ezt így nem lehet megmondani, mert a "jó" eléggé relatív fogalom, de az orvosi sokkal nehezebb.


Melyik az érdekesebb?

Ez is egyénfüggő. Egy "reálos" embernek a pszichológia maga a pokol, míg egy "humánosnak" az orvosi okoz sok szenvedést.


Melyik a hasznosabb?

Mindkettő hasznos a maga nemében. De értelemszerűen, egy orvosra vészhelyzetben nagyobb szükség van.

2010. júl. 4. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a részletes választ.:)

Én egy olyan furcsa ember, akinek jöhet a reál, és a humán is...:)

Szerintem inkább a pszichológia lesz...

Amúgy a klinikai pszichológia, és a pszichiátria között már vannak kisebb-nagyobb átfedések, nem...?

2010. júl. 4. 01:24
 4/11 anonim ***** válasza:

450 pont miért ne lenne elég? Bár attól függ hol jelölted be, de én 440-450-es tartományra emlékszem tavaly.

Sőt ha idén hinni akarunk a sok embernek, akkor elméletileg rosszabbul sikerült az érettségi, szóval bármi lehet.


"szerintem orvosi. Több lehetőséged lesz diploma után és kevesebb pénzedbe is kerül! pszichó után életed végéig tanulhatsz, rengeteg pénzért."

Talán orvosin nem kell majd életed végigi tanzulni? Mondd, melyik az a szak, ahol nem kell a végzés után is tanulni? Egyre fejlettebb lesz a világ, új és új felfedezések, technikák látnak napvilágot, és ez az orvostudományban is meg fog jelenni. Vagyis tanulnod kell életed végéig, de ez minden nagy szaknál így van.

De ha te azokra a tipikus orvosokra gondolsz, akik leszarják a szakmájukat, akkor baromi jó véleményt írtál. Ilyen orvosok nem kellenek. Nem egyszer én világosítottam fel egy orvost egy kopaszodás elleni szerről, ő még nem is hallott róla, sőt egy 30 éve piacra dobott és bizonyítottan szart akart nekem felírni. Végülis ez a szakterülete...

Ilyen orvosok nem kellenek...

2010. júl. 4. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

ELSŐNEK:

Nem tudom, hogy pszichológusoknál hogy van, de az orvosoknak elő van írva, hogy X évente hány kreditet kell összeszedniük különféle továbbképzéseken, konferenciákon, különben nem praktizálhatnak...

2010. júl. 4. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
61%

"Több lehetőséged lesz diploma után és kevesebb pénzedbe is kerül! "

Én csak ezen akadtam fent. Elsős vagyok, de már vagy 100 ezret elköltöttem könyvekre és eszközökre.

Az egyetem még államilag finanszírozotton is drága:)

De én az orvosit választanám/választottam:D

A pszichó nagyon divat szak, ki tudja el tudsz-e vele helyezkedni.

2010. júl. 4. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
A 450 pont a tavalyi ponthatár, gondolom akörül lesz megint... Nem úgy írtam, hogy nekem annyi pontom lesz, hanem, hogy nekem NEM lesz annyi...:(
2010. júl. 4. 12:17
 8/11 anonim ***** válasza:

klinikai szakpszichológusként is kreditek vannak, 5 éves blokkokban kell összegyűjteni

én 2 év alatt költöttem a képzésekre 640000 Ft-ot és ez még csak a kezdet...

2010. júl. 4. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
A pénz nem annyira lényeg...
2010. júl. 4. 22:56
 10/11 A kérdező kommentje:
Mármint nekem.:)
2010. júl. 4. 22:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!