Valóban az összes BTK-s szak büfészak?
Mind tudjuk, hogy nem adnak semmit a társadalomhoz, nem teremtenek értéket, léhűtők, túl elvontak, mekisek lesznek stb a GYK szerint (akik természetesen mind mérnökök és infósok). De én kíváncsiságból ránéztem egy egyetemnél a szakok kínálatára és ilyen is volt, hogy pszichológia, különböző nyelvek, vagy éppen az osztatlan tanári...Ha már ilyen kaliberű tanulmányi ágak is büfének számítanak, érdemes-e egyáltalán egyetemre menni?
Aki leszólja a BTK-t, az lenézi a tanárokat, pedagógusokat, fordítókat, tolmácsokat (ők is ide tartoznak, ugye?) és pszichológusokat is? Echt? Mi lenne nélkülük a világgal? A mesterszakokról nem is beszélve, vannak piacképes mesterképzések bölcsészeknek is.
Nektek mi a véleményetek erről? Valóban annyival többet ér egy vegetáló könyvelő munkája egy bölcsésznél, hogy porig lehessen alázni és általánosítani egy egész kart, elvéve ezzel mondjuk a leendő pedagógusok vagy nyelvészek kedvét az álomszakjuktól?
Először is definiálni kéne, hogy mit is jelent a büfészak.
Sokan azokat a szakokat csúfolják így, melyek szerintük könnyűek és haszntalanok.
Valójában szerintem pedig azok a büfészakok, melyekkel nem lehet diplomás munkát találni, hanem sajnos el lehet vele menni a mekibe dolgozni...
Ha valamit büfészaknak nevezek (bár én nem szoktam), attólmég elismerhetem, hogy nehéz és érdekes szak.
Ilyen pl. a pszichológia alapkézési terü!et, mivel önmagában a lediplomázottak kevesebb mint egyharmada képes elhelyezkedni (ez azért is van amúgy mert tovább tanulnak), de egy mesterrel már nem nagyon szokott ilyen gondjuk lenni.
Azt meg mindenkinek magának kell mérlegelnie, hogy mennyire akar magas fizetést, s ezt is belekalkulálni a szak választásba.
De aki fizetés alapján le néz egy egész szakmát, az nagyon hülye.
Nem tudom, hogy jellemzően az infósok és mérnökök ilyen hülyék, vagy az itteni hülyék infósoknak és mérnököknek szeretik magukat hazudni, de utóbbira tippelek...
Szerintem ezeket a szakokat nagyon szétcseszték ( már bocsánat ) mikor behozták a bolognai rendszert. Egy nyelvi szaknál ( szlavisztika, keleti nyelvek és kultúrák ), a BA diploma egy B2-es nyelvvizsgával egyenértékű a magyar akkreditációs bizottság szerint. Persze lehet a hallgatónak ennél jobb nyelvtudása, de a többségnek sajnos rosszabb szokott lenni. Mert sajnos 3 év kevés ahhoz, hogy mondjuk valaki kínaiul, koreaiul tolmácsi szinten tudjon.
A másik, hogy a tolmácsi, fordítói pálya, ami tényleg megélhetést tudna biztosítani, írtózatosan telített. Mai napig élnek a szovjet katonákkal összeházasodott nénikék, akik perfektül beszélnek mondjuk oroszul, végzettség nélkül, és alkalmazzák őket tolmácsnak!! ( mikor ezt a jogszabály bünteti, csakhát könnyen kilehet mindent játszani). Ilyenkor persze hogy hátrébb kerül egy olyan, aki egyetemen tanulta a nyelvet, azzal szemben, akinek a nevében Szmirnovné vagy valami hasonló van.
Továbbá, a BTK-ra a legigazabb, hogy sokszor azok mennek oda, akik tényleg nem tudják mit csináljanak. Más kérdés, hogy lehet kihullik a nagy része, de mégis bejutnak és viszik a dicsőség fáklyáját, hogy ők BTK-sok, mikor az a fáklya kevés a fejben lévő sötétség megvilágításához is.
Tanárira borzasztóan alacsony a ponthatár, bárki bekerülhet, az alkalmassági vizsga nevetséges. Tőlünk is azok mentek angoltanárnak, akik egy B2-es nyelvvizsgát is vért könnyezve tudtak csak megcsinálni.
Na ezek miatt nézik le a bölcsészeket. Sajnos mindenkinek van ilyen ismerőse, s az emberek általánosítanak.
DE! És ez a legfontosabb, bármit is tanul az ember, azt tegye szívvel-lélekkel, mert akkor lesz jó szakember! Manapság munkát lehet találni, lehet nem is szakmán belül, de munka az is. Ha valaki tanulni akar, ne a pénz miatt tegye, hanem mert az érdekli. Utána ha talpraesett az illető megtalálja a saját helyét :)
A tanárival nekem vegyes a tapasztalatom. Én matek-fizikás vagyok, és ez a része húzós, együtt vagyunk a matematikusokkal és a fizikusokkal sokszor. A pedagógia-pszichológia viszont tényleg egy vicc...biztosan lehetne hasznos tudást is átadni, de ez nem történik meg. 2 évig minden pszichológia előadásomon ugyanazokat a dolgokat ismételték, vizsgákra ha 2x elolvasol egy 20 oldalas jegyzetet akkor simán megvan a 4es. (Tehát ez a része jogosan mondható "büfészaknak" .)
A nyelvtanárin nagyon jó a módszertan (ellentétben szinte minden más szakkal), a színvonalról viszont nem tudok nyilatkozni.
Én tanáris vagyok, mindkettő bölcsész szak.
Szerintem itt is meg kell dolgozni a jegyedért, akárcsak máshol.
Lehet van pár kevésbé piacképes szak, ezt elismerem. De ezek többnyire kis kapacitásúak, eleve kevés helyen indulnak és pont az alacsony presztízsük miatt kevesen jelentkeznek, illetve sokan otthagyják.
Ezek a diplomák nem jelentenek akkora terhet a magyar felsőoktatásra, mint azt sokan gondolják. Ne építsünk már egy olyan disztópikus világot, mint Madách Falanaztere (Az ember tragédiája), ahol csak a kézzelfoghatót tartjuk meg és minden mást pusztítsunk el. A legtöbb szak nyelvszak, amikre szükség van. Többség már képzés alatt/végén elhelyezkedik a szakjához kapcsolódó helyen, legalábbis én ezt pesti egyetemen így tapasztalom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!