Mi a különbség az alábbi mondatok vagy kifejezések között?
Did you hear it? & Have you heard it?
Im gonna & i will
might be & may be
A "Have you heard it" a közelmúltra vonatkozik
(h hallottad-e)
A Kreatív Angol nekem is sokat segített, javasolt a használata. A mondattáré legalábbis. A nyelvtant viszont nem jól magyarázza, azt másból kell megtanulnod. Javaslom, haladj apránként vele.
ON
• Did you hear it? – A simple pastot múló eseményeknél használhatjuk. Pl, volt egy defekt, ami durrant. – Hallotad ez? – vagy volt valami hír. – Hallottad, hogy XY ezt és ezt csinálta?
• Have you heard it? – A present perfectet általában olyan esetekben használjuk, hogy hallott-e az illető a dologról EGYÁLTALÁN VALAHA. Pl, – Hallottad már, hogy a NASA embert küld a Marsra? v. Hallottad már, hogy a kormány azt tervezi... stb. A magyar fordításba általában belekerül a „már” amit mi teljesen másképp használunk, mint az angolok. Ők igeidőket használnak az ilyen finom különbségek kifejezésére, mi kötőszavakat és igekötőket.
A present perfect szerkezetben nagyon gyakori a „valaha” (ever). Bizonyos szituációkban csak úgy értelmes a kérdés, ha PP-t használsz. Kóstoltál már ilyet? Jártál már a Balatonon (valaha)? Próbáltál már síelni?
• gonna – Annyiban igaza van az #1-nek, hogy ÍRÁSBAN kerülendő a használata, de nem szleng, hanem összevonás (contraction), ahogy az I'm, you're, he's, I'd, I've, I'll, ain't, don't stb. Sőt, a should've, would've az élő beszédben inkább shoulda, woulda lesz, amivel semmi baj nincs, ha beszédben használod, mert így természetes és élő a nyelv. Írásban viszont kerülentő az összevonás, persze ebben is vannak már engedmények. A don't leírása nem tartozik a hibák közé, sőt, tulajdonképpen az lenne az idétlen, ha kiírnád, hogy 'do not'. Szóval a 'gonna' helyett írd vizsgán vagy fogalmazásban, hogy 'going to', és akkor nem lesz baj. Egyébként a 'going to' (gonna) hangsúlyozza a jövőbeli szándékot. Ha valamit már elhatároztál, hogy végzehviszed, és ezt hangsúlyozni szeretnéd, akkor használhatod a going to szerkezetet, sőt, kell is. – I'm going to visit my sister tomorrow. – Ez tuti, ez fix. – Summer will be warm. – Ez viszont szimpla jövőidő, mert olyan általános kijelentést tesz, ami várható, elvárható, jósolható, de nem függ bárki szándékától is. Ahogyan a „12 nap múlva holdtölte lesz”, vagy a „3 év múlva befejezem az iskolát”.
A "may be" (might be) valószínűségi mértéket
fejez ki
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!