Mi a különbség a molekuláris biológus, a biomérnők, és a molekuláris bionika szak között, és melyikre kellene jelentkeznem leginkább, és hova, ha géntechnológiával foglalkozó biológus kutató tudós akarok lenni?
Hirtelenen számomra úgy tűnik, molekuláris bionika komolyabb mint biológus / molekuláris biológia szakirány, mert a biológián túl a fizikát, matekot, informatikát is hozzá adja. De nem a biológia tudás túlzott rovására? A biomérnök meg valami butított biológus vagy ő talán az igazi (jó értelemben vett) génkutyuló, ami a célom lenne?
Melyik magyar és külföldi egyetemeken van a célom legjobb ingyenes képzése? És doktorit is szeretnék!
"a tiéd egy vélemény
de nekem van kb 10-12 bionikás ismerősöm és egy kivételével mind azt mondja, hogy nem érdemes oda menni, mert mindenből csak részleteken tanulnak"
Véletlenül nem a szegediről beszélsz? Úgy hallottam az tömegképzés...
A Pázmányos teljesen más. Akiket én ismerek szakembereket, felsőbbéveseket, professzorokat hallgatóként, egyik sem ezen a véleményen van. Azért kicsit más ami itt megy, ezt a szakot MTA-s professzorok viszik, és ők fejlesztették ki, nembeszélve arról hogy a SOTE-vel közös szak. Sőt egy éve írtak alá egy megállapodást ELTE, SOTE, PPKE szövetségről... Ez is egy fontos lépés.
Másrészt ne felejtsük el azt a tényt sem, hogy az egyetem közvetlen közelében épül egy infópark, olyan amilyen a Petőfi hídnál is van, csak bionika, biomérnök alapokon. Kutatóközpont és innovációs központ lesz, és már most sok céggel tárgyalnak akik szerepet fognak ott vállalni. Pl az egyik PhD-s kutató srác akit ismerek, valszeg nagy szerepet fog kapni az ultrahang terápiás részlegen. 3-4-5 év múlva robbanásszerűen be fog indulni a dolog, USA-ban már milliárdos piaca van ezeknek a rendszereknek.
Harmadrészt, tavasztól mindenkit átvesznek 5 éves osztatlan képzésre, aminek a végén ott a szakirány, ami igen specializált terület már. Így nem kell szívni a BsC rendszerrel, ami alapból semmire nem jó, mert MsC-re kell menni mindenképpen aki ilyen területen akar munkálkodni.
Már 2 éve az egyetemre járok, és azért megalapozott a véleményem. Nem fényezni akarom, de előtte már 2 másik főiskolára és egyetemre is jártam, össze sem hasonlítható kb a Pázmányos infóval és bionikával.
Azon is érdemes elgondolkozni például, hogy jelenleg hány kutató biológusra van szükség az országban? Egyszer beszélgettem egy doktori iskolába járó lánnyal, és elmondta, hogy baromi nehéz kutatói státuszt kapni, főleg pénzt. Ezekből nagyon kevésre van szükség, és sajnos vonják is ki a pénzt a kutatásból.
Szóval élethalál harc lesz a kutatói állásokért, ha végez valaki biológusként pl. Más munkakörökben biztosan el lehet helyezkedni, de mérnökökre, technikusokra jóval nagyobb szükség van pl.
Bionikával szerintem 5 év múlva rengeteg irányba el lehet menni, és pont ez a jó benne, hogy könnyen specializálódhatsz és alkalmazkodhatsz a trendekhez, mert jó alapokon van a tudás. Ez nem hülyeség, hanem saját szememmel látom, hogy mennyi fajta TDK téma van, kezdve az orvosi alkalmazásoktól,(rákkutatás, gének stb) eMed eszközök fejlesztéséig, különböző fejlesztési projectek, bioinformatikai adatbázisok, szerveskémiai laborok, molekula szimuláció, fehérjeelemzés, az egyetemi spin-off cégek amik a találmányok köré épültek stb... Ezek nem légből dolgok, hanem másod harmadéves hallgatók TDK témái, és gyakorlati helyek. Tapasztalatból tudom, hogy egy gyakorlati hely aranyat ér, mert rengeteg kapcsolatot ki lehet építeni, és sok esetben meghívják dolgozni is a hallgatót, ha lelkes.
Szóval ilyen szempontokat is érdemes végignézni.
Fentebb említett doktoris lány biológus volt.
Amógy tényleg kíváncsi vagyok, hogy milyen lehetőségek vannak ma biológusként elhelyezkedni. Milyen kutatói helyek, és munkakörök vannak manapság erre? Nem vitaként, csak tényleg érdekelne.
igen, a szegediről beszélek, azt ismerem
azt, hogy biológia MSC-vel nem lehet elhelyezkedni, munkát találni rettentő nagy baromságnak tartom
rengeteg embert vesznek fel (relatíve), de fele sem végzi el a szakot
a biosz, kémia, fizika, info, matek mindig kelleni fog, ezekkel lehet mit kezdeni
bionikára visszatérve még, szegedet nem ajánlom senkinek
azt nem tudom, hogy a pázmányon milyen, de itt nálunk nem ér sokat
Igen, és pont ezért kérdeztem (nem támadó szándékkal), mivel nem ismerem a szakot. Csak azt tudom, hogy kutatói státuszt nagyon nehéz kapni manapság itthon. Persze ez bionikára is ugyanúgy áll, ezt nem vitatom. Arra szerettem volna rávilágítani, hogy pont a multidiszciplináris része miatt talán többfelé lehet specializálódni, többféle kutatói és gyakorlati munkakört elvégezni bioinformatikai programozástól, orvosi mérnök területekig bármit.
Szóval tényleg csak kíváncsiságból érdekelt, hogy biológus BsC-vel és MsC-vel milyen pozíciók vannak, mivel ezt a területet nem ismerem. Illetve egy rokonom biológusként végzett és most a kórházban dolgozik vérmintákkal.
Azt tudom, hogy a szegedi biosz részleg komoly nagyon, és tényleg igazi kutatóegyetem. Viszont én is többfelől hallottam, hogy a SZTE-s bionika, az csak egy tömegképzés és annyira nem jó.
Abban is egyetértek viszont, hogy aki konkrétan biológus akar lenni, annak nem való a bionika. A bionika inkább innovatív és sokrétű mérnökképzés. Későbbiekben viszont speciális szeleteit oktatják a biológiának, génteknológia, farmakológia, neurológia. Ezeket viszont komoly szinten. Szóval, összegezve: Akit érdekelnek a műszaki és mérnöki tudományok, azoknak ez tökéletes lehetőség.
(PPKE-n amúgy a mérnök infósoknak is kb 20% bio/kémiás tárgy! Plusz rengeteg szabadon választható is. Később igazából bármilyen kedvedre való tárgyat felvehetsz. Vagy ha nem szakos tárgy, fakultatívan. Mivel kis, családias kar erős közösséggel, ezért hihetetlen könnyű összecimbizni például az itteni doktorisokkal, felsőbbévesekkel... így csatlakozni kutatásokhoz, bejárni a laborokba, mivel mindenki mindenkit ismer. Na ez egy nagy egyetemen elképzelhetetlen.
Nekem tökéletes lenne a bionika, sőt nagyon is az lenne, egyenesen szinte ideális.
De semmiképpen nem a biológia / géntechnológia rovására!
Tudok később is bionika alappal a géntechnológia felé specializálódni?
És tudom, valamiből meg is kellene élni, és kutatónak sem egyszerű lenni.
Igazából nem akarok feltétlenül külföldre menni, de ugyanakkor nem ért meglepetés, hogy Magyarországon nem sok mindenre van esélyem, tehát mégis csak külföldre kell mennem.
Tudjátok én az a fajta megátalkodott ipse vagyok, aki persze meg szeretne élni valamiből, de elsősorban a tudomány érdekli.
Plusz vagyok olyan őrült - bár lehet erre azt mondják egyesek hogy a fellegekben járok - hogy szándékozok mindenki között a legjobbnak lenni.
Én a tudományra tettem fel az életem és elképesztően konok vagyok, hogy ne adjam csak úgy fel. Bizonyára lesznek nehézségeim, de én nem nyugszok addig, míg bele kerülök a világ legjobb kutató helyére és nem szerzek egy Nobel díjat.
A nehézségeket én kihívásnak veszem, melynek megfelelni erőt ad.
Hát lehet kész őrült vagyok, de nekem ilyen ambícióim vannak.
Mondjátok, nem túl "szentes" hely a Pázmány?
Mert én ateistaként hülyét is kapok, ha az egyetemen elkezdenek ott szenteskedni.
Nekem már a neve is rosszul hangzik: katolikus egyetem...
Remélem nem kötelező a vasárnapi mise, meg ilyesmik...
Jaj, dehogy kötelező. Annyi az egész, hogy szerdánként mise van 12-től azt hiszem a kápolnában, amit egyébként ma tudtam meg, hogy hol van... Egy kis fáziskésés. =) Karácsonykor lehet ilyen dobozban játékokat ajándékozni. Esetleg a (nemzeti) ünnepeket komolyabban veszik, vannak előadások az aulában pl.
De ennyi és én ezekből sem vettem eddig észre sokat, épp órán voltam, vagy nem is voltam bent egyetemen, azt kész.
Amúgy én 8 évig katolikus középiskolába jártam: mise hétfőnként, hajnali roráte, köpenyviselés, hittanóra, mit tudom én, de hát nehogy azt hidd, hogy ilyen egyetemen van...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!