Mi a különbség a molekuláris biológus, a biomérnők, és a molekuláris bionika szak között, és melyikre kellene jelentkeznem leginkább, és hova, ha géntechnológiával foglalkozó biológus kutató tudós akarok lenni?
Hirtelenen számomra úgy tűnik, molekuláris bionika komolyabb mint biológus / molekuláris biológia szakirány, mert a biológián túl a fizikát, matekot, informatikát is hozzá adja. De nem a biológia tudás túlzott rovására? A biomérnök meg valami butított biológus vagy ő talán az igazi (jó értelemben vett) génkutyuló, ami a célom lenne?
Melyik magyar és külföldi egyetemeken van a célom legjobb ingyenes képzése? És doktorit is szeretnék!
bionikára ne menj, legalábbis szegedre ne
ott a biosz rovására megy a sok fizika, info meg matek
igazából nagyon sehova se tartoznak, mindenből vesznek egy kicsit, de egyikbe se mélyednek el nagyon..
menj bioszra, szegedre! az viszont nagyon jó
vagy orvosi egyetem és ott is lehetsz kutató
Köszi a válaszaitokat. Lelkem mélyén valahogy én is erre tippeltem.
És ha nem tévedek, akkor talán jobban a biológusúság, mint az orvosi, nem?
És mi az biomérnök, tudja valaki?
Olyan komolyan hangzó elnevezése van, de valahogy mégis kicsit komolytalannak érzem az egészet.
Az is kissé komolytalanná teszi, hogy a BME-én oktatják.
Nem a BME-t karom leszólni, de a BME mégis csak egy műszaki és nem biológus iskola.
nem mennék biomérnöknek
hasonló a véleményem, mint a bionikáról
Szerintem ez hülyeség... A bionika mindenből akadémiai szintű képzést ad, lehet nem leszel spéci orvos/mérnök informatikus/biológus. VISZONT és ez a legfontosabb, olyan szakember leszel, aki képes kapcsolatot teremteni egy orvos, egy informatikus, vagy egy villamosmérnök között. Ez hatalmas előny, mivel mind a három "nyelven" értesz, ezért egy bionikai eszköz vagy szoftver fejlesztésénél óriási előnyt fogsz élvezni egy specializált emberrel szemben.
Pl egy mikrofluidikai mérőeszköz tervezése, ami egy csepp vérből kiszűri és detektálja mondjuk a maláriát... Ehhez kell érteni a mikrofluidika fizikai törvényeit, kell érteni a vér kémiáját, biológiáját, ugyanakkor szükség lehet egy elemző-szimuláló szoftverre is, 3D tervezésre...
Erre hol képes egy biológus, vagy egy orvos, netán egy mérnök egyedül?
Végig lehet gondolni, a robbanás előtt álló eHealth rendszerek, a modernizálásra szoruló eü, és a k+f milyen szakembereket kíván. Bizony, multidiszciplináris tudás kell hozzá. Ez egy olyan új terület ami teljesen új, olyan mint pár évtizede az informatika, vagy mégelőbb a villamosmérnök képzés. Előtte ilyen nem volt...
Szóval megéri bionikára menni, mivel egy olyan több tudományágban járatos mérnök leszel, aki képes összefogni egy kutatócsapatot, és olyan innovatív ötleteid lehetnek, ami egy külön-külön specializált kutatónak soha nem jutna eszébe. Tanulni meg végtelenségig kell, ha érdekel a téma könnyen lehet specializálódni. Az egyetem az alapokat adja meg.
Ja és már második évtől lehet pl TDK-zni, és hihetetlen érdekes témák vannak. A specializálódás úgyis gyakorlatban fog történni, nem az iskolapadban. Pl ha ultrahangtechnológiával akarsz foglalkozni, akkor oda specializálódsz stb. Beültem a legutóbbi TDK előadásokra, és elképesztő dolgokat csináltak 3 éves diákok is. Téma meg rengeteg van.
B tervnek pedig ottvan az, hogy magasszintű programozást is oktatnak, amivel ha netán nem lenne állásod később, vagy mégsem érdekel ez a terület, pillanatok alatt átképezheted magadat mondjuk mikrokontrollerek programozására, vagy akár webfejlesztésre is. Az alapok megvannak, csak használni kell. Korlátlan lehetőség van.
Még annyit hozzátennék, hogy legutóbb láttam egy videót youtube-on, ahol géntechnológiával foglalkoztak, de úgy, hogy egy objektumorientált nyelvet hoztak létre, és gyakorlatilag számítógépen megtervezték az adott génösszeállítást, majd összeöntötték a kis fiolákat, és elkészült a fluoreszkáló bárány :D
Na ez tipikusan a bioinformatika területe, ahol tudnod kell magasszinten programozni, érteni a génekhez (bionikán elég rendesen nyomatják ezt) és esetleg kivitelezni kísérletben is.
Sokan amúgy félreértik az egyetemek lényegét. NEM az egyetemen kapod meg a gyakorlati tudás teljességét, hanem egy biztos alapokon álló multidiszciplináris látásmódot. Szóval miért is menne a biológia rovására? Azért mert megadja az irányt, a tudományos alapokat, és utána a téged érdeklő vagy kutatásodhoz szükséges tudást te sajátítod el a szakirodalom olvasásával, szakemberekkel való eszmecserével, konferenciákra járással, gyakorlati alkalmazással stb...
Szóval ne higgye senki azt, hogy az egyetemen a szájába tesznek mindent. Ha így lenne, akkor valószínűleg nem is érdekli az illetőt a szak.
Vagy ami még eszembe jutott. Egy protézis tervezése, ami aktív ideg-gép kapcsolattal működik...
Ehhez szükség van neurológiára, anatómiára, elektronikára, netán robotikára, az eszköz programozására, szimulációkra, kell tudnod a lineáris algebrát a mozgásokhoz, függvényalanízist stb. Pl az egyik szakirány végén egy ilyen protézis bemutatása a cél. Erre mind képes lesz egy bionikus, és ami a legfontosabb, ha nem is a szakterülete, könnyedén tud kooperálni a megfelelő specializált szakemberekkel, mivel közös nyelvet beszélnek.
Ezeket érdemes végiggondolni!
a tiéd egy vélemény
de nekem van kb 10-12 bionikás ismerősöm és egy kivételével mind azt mondja, hogy nem érdemes oda menni, mert mindenből csak részleteken tanulnak
+ egy csomó ttik-s is hasonlóan gondolkozik
rengeteg bioszos van, akik gondolkoztak a bionikán, de hallva, látva dolgokat mégsem oda mentek
én is bionikára akartam menni, de aztán meggondoltam magam
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!