Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Igaz, hogy nagyon sok egyeteme...

Igaz, hogy nagyon sok egyetemen tiltják a számológép használatát, mindent fejben kell számolni? Ne is menjek reál területre, ha nagyon nem megy?

Figyelt kérdés

Eddig mérnöki, gazdasági vagy esetleg valami tudományos területen gondolkodtam továbbtanulás terén. Matek, töri és fizika emelt szintű fakultáción vagyok, soha nem volt gondom a matekkal, mindig értettem, igazából csak kicsit gyakorolnom kellett és ment minden. Megértettem az emelt szintű anyagot is, a középszintűt meg kisujjból kirázom. A logikát értem. Versenyeken indultam, többször szép eredményekkel, OKTV-zem is matekból, meg fizikából is. Ugyanakkor nem tudok fejben számolni. Fura oximoron, hogy a gimnáziumi felvételit eléggé elszúrtam, mert soha nem ment sem a fejszámolás, sem a becslés, sem pedig a baromira kibővített, így elég nagy számokkal való írásbeli osztás, emiatt nem is tudtam befejezni, UGYANAKKOR most, érettségi előtt az utolsó összefoglaló kvázi "kis érettségit" 100%-osra írtam matekból, mert használhattam számológépet. Fizikából és kémiából el nem bírnám képzelni, hogy fejben számoljak egy feladatot, mivel fizikából, meg kémiából még általánosban is használtunk számológépet. Fejszámolásból az megy, ami a mindennapi élethez kell. A becslés kb. semennyire nem megy. Töriből is mindig kiszámolom a megadott forrásoknál is a növekedés hányszorosát számológéppel, mert nem tudom megbecsülni, hogy a kezdeti adathoz képest a második adat hány egész hányszoros növekedést/visszaesést mutat. XD Erre vezethető vissza, hogy nem megy az írásbeli osztás sem nagy számokkal: egyszerűen képtelen vagyok pontosan megbecsülni, hányszor van meg abban a baromi nagy számban a másik szinten nagy, csak kicsit kisebb szám. Ilyenkor jött általánosban, hogy ezeket szintén külön kiszámoltam írásban és a végén az egyetlen osztásból lett vagy 5-6. Az sokkal jobb, ha legalább az osztó kicsi, mert ott legalább az oszthatósági szabályok segítenek.


Nemrég viszont hallottam, hogy a jó egyetemeken szinte sehol sem engedik a számológép használatát.


Ez igaz? Nagyon félek ettől... Ne is próbáljak reál területre menni, ha nem tudok becsülni és nem megy a fejszámolás? Akkor dobjam ki az eddigi eredményeimet és tanulmányaimat ilyen téren a kukába?


Amúgy BME-n, ELTE-n, vagy esetleg német, angol vagy ázsiai (kínai/japán) egyetemeken gondolkodtam, mert ezeknek a nyelveit beszélem.



jan. 30. 23:54
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
93%

Hulyeseg. Minel magasabb szinten tanulod a matekot, annal kevesbe lenyeges hogy szamertekben mennyi jon ki.


Olyan elofordult regen, hogy "fuggvenyabrazolos" meg nagyobb tudasu szamologepeket nem lehetett hasznalni mondjuk analizis (kalkulus) zh/vizsgakon, nyilvanvalo okbol. Mostanaban gondolom telefonokra van ugyanez.

jan. 31. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

#1.

Azt érettségin sem lehet. Nekem a lényeg annyi, hogy normál érettségis gépet lehessen használni, ha számolós a tárgy.

jan. 31. 00:42
 3/21 anonim ***** válasza:
85%
Nem erettsegi volt a kerdes. Egyetemen nem az irasbeli osztas a tipikus feladat (vagy ha megis, akkor polinomokra, de azt sem kell fejben szamolni).
jan. 31. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
51%

Bme-n mi nem használhattunk számológépet matekon. Minden más tárgyon igen. (Összesen 3 matek volt az egész képzésen + szigorlat.) Viszont a matek azért volt jó, mert épp a fejszámolás miatt mindig valami szép számnak kellett kijönnie, ezzel ellenőrizni is tudtad magad. Az emelt matek miatt gondolom már találkoztál deriválással/ integrálással és el tudod képzelni.

A képzés elején lesz egy nulladik zh a középiskolai anyagból, erre van felkészítő a Bmealfa oldalon. Próbáld meg megoldani az ottani feladatokat számológép nélkül, az is sokat mondhat, ha nem megy, de lehet, kiderül, hogy igen.

jan. 31. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

#4.

Nem, sajnos nem megy a fejszámolás, nem tudok még fejben osztani sem, nemhogy fejben deriválni, meg integrálni, meg logaritmust számolni. Azt pláne nem tudom, hogy honnan kellene tudnom szögfüggvényeket nem nevezetes szögek esetén. Nem ezt magoljuk matek fakton. :-(


Apa egyébként ott végzett anno villamosmérnöki karon, meg matematikán, nekik anno lehetett, pedig nekik még az érettségin nem lehetett.


Én a vegyészmérnökit nézegettem, ott nyilván matek-fizika-kémia.

jan. 31. 02:42
 6/21 A kérdező kommentje:
Vagy esetleg a matematikus vagy a fizikus szak sem állna tőlem távol.
jan. 31. 02:45
 7/21 A kérdező kommentje:
Pontosabban az integrálás és a deriválás papíron megy. De fejbe nem. Pedig van olyan, aki minden írás nélkül fejben elvégzi az egészet.
jan. 31. 02:49
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk (SZTE) anno minden tárgyból lehetett számológépet használni, ahol minimális számolásra került sor. Annyi volt a kikötés, hogy nem lehet programozható, és szöveges információ tárolására nem lehet alkalmas. Azt nyilván nem tudom, hogy mi megy a többi egyetemen, hiszen nem jártam mindegyikre, de nálunk pl. statisztikából még képletgyűjteményt is biztosítottak a vizsgára, mondván nem az a lényeg, hogy fejből megtanuld a képleteket, hanem hogy tudd alkalmazni őket.
jan. 31. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
7# papírt mindenhol lehet használni. Szögfüggvényeknél pedig csak a nevezeteseket kérdezik. Szóval mindig olyat, aminek szép az eredménye, kerek szám, vagy kerek számok törtje, pl. 3/4. Olyan nem lesz, hogy 0,3653. Összeadás, kivonás, szorzás, osztás lesz majd ezekkel a számokkal, mind leírhatod papírra, viszont gyorsan kell dolgozni.
jan. 31. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

"Erre vezethető vissza, hogy nem megy az írásbeli osztás sem nagy számokkal: egyszerűen képtelen vagyok pontosan megbecsülni, hányszor van meg abban a baromi nagy számban a másik szinten nagy, csak kicsit kisebb szám."

Itt én a kisebb számot fel szoktam szorozni mondjuk kettővel, ha sokkal kisebb lett az eredmény, mint a nagyobb szám, akkor hárommal, stb.

Ha kisujjból kirázod a matekot és a logikát érted, akkor nem hiszem, hogy nagy probléma lenne az egyetemen.

Ez most kicsit csak nyafogásnak tűnk. Próbáld ki a weboldalt, amit ajánlottam.

jan. 31. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!