Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Pszichológia vagy gyógypedagóg...

Pszichológia vagy gyógypedagógia éri meg jobban? Melyikkel lehet jobban elhelyezkedni?

Figyelt kérdés

Jövőre kell döntsek arról, hogy mire menjek és már egy ideje ez a két szak érdekel nagyon, de nem tudom melyik éri meg jobban, mennyire lehet ezekkel elhelyezkedni és melyik lenne esetleg a jobb? ELTE-re szeretnék egyébként menni, ez még nem biztos csak egy opció, de nem tudok a két szak közül választani, ugyanúgy tetszik mindkettő. Hallottam már, hogy a pszichológia eléggé komplex és nem könnyű szak, persze ezt tudtam is, de volt aki azt mondta gyógypedagógiával több területen tudnék elhelyezkedni, akár külföldön is, és így nekem jobban megéri, hogy több lehetőségem van, csak nem tudom ez mennyire igaz? Persze tudom, hogy mindkét szak nehéz és tanulni kell csak nem tudom eldönteni melyikkel lehet jobban elhelyezkedni akár külföldön?

Köszönöm szépen a segítséget!



júl. 14. 21:18
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
35%
A pszichológia jobban fizet. Mindkettővel sok emberen segíthetsz.
júl. 14. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim válasza:
67%
Mindkettővel el lehet helyezkedni, de a pszichológiával sokkal jobban lehet keresni. Viszont bejutni is sokkal nehezebb rá. Gyógypedagógiára nem túl magas a ponthatár, pszichológia szakra meg a kitűnő bizonyítvány is kevés. Közelebb szokott lenni a ponthatár az 500-hoz, mint a 400-hoz. Illetve egy sima pszichológus BSC-vel semmire se mész, lényegében nem praktizálhatsz. El kell végezni egy szakképzést is utána, ami szintén rohadt nehéz és még zsebbenyúlós is, mert önköltséges. Szakvizsga után pedig rendszeresen továbbképzésekre kell járni és időnként megújítani a szakvizsgádat. Ja, és psziho-n a matek rohadt kemény szóval csak akkor válaszd, ha kened-vágod statisztikát.
júl. 14. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

A pszichológiáról azt tudni kell, hogy az alapképzés (ahogy előttem már írták) nem jó önmagában semmire. De tényleg semmire. Az MA diplomával leszel egyedül pszichológus, de még akkor is úgy kerülsz ki az egyetemről, hogy gyakorlati tapasztalatod lényegében nincs, ahhoz dolgozni kell. Kezdőként magánba menni nagyon felelőtlen és szakmaiatlan döntés, az egyéb, elsősorban állami helyek meg általában nem fizetnek jól. Ebből a szerény fizetésből kellene munka mellett tovább képezni magad, mert a pszichológusoknál nem elég annyi, hogy lediplomázol, hanem folyamatosan járni kell módszerspecifikus képzésekre és szakképzésre (meg persze önismeretre). Ezek mind drága, több éves képzések, amikre sokszor bekerülni is nehéz, de létfontosságúak ahhoz, hogy elég tapasztalatot szerezz, és hogy egyszer pl. magánba is el tudj menni, ott pedig valóban kompetens legyél. Szóval nem túlzás az élethosszig tartó tanulás ezen a területen. Tény, hogy sok ága van a pszichológiának is, de a legtöbbek által elképzelt tanácsadói/klinikusi pálya ilyen, rengeteg energiát, időt és sajnos pénzt kíván. A gyógypedagógia ebből a szempontból rövidebb, ott igazából sok mindenhez elég a 4 éves alapképzés. Legalábbis nincs ez az évtizedes képződés, mint sokszor a pszichológusoknál.

Szóval azt mindig egy nagy általánosításnak érzem, hogy a pszichológia jól fizet, mert ez így nem igaz. A magán fizet jól, de oda el is kell jutni. Az odáig vezető út viszont hosszú és költséges.

Gyógypedagógiánál a külföldhöz nem tudok hozzászólni, de pszichológiával nehéz kimenni. Minden országban kicsit máshogy működik a rendszer, mások a szakképzések, ezek egymásra épülése, a végzettségekkel járó kompetenciák. Lehet, hogy egyes módszereknél is bezavar, ha te pl. magyarul tanultad, de angolul akarnál vele dolgozni, akkor is, ha folyékonyan beszéled a nyelvet. Arról nem is beszélve, hogy ezt a munkát nem lehet csak úgy más nyelven végezni. Mind a pszichológusnak, mind a kliensnek érdemes az anyanyelvén kommunikálnia, mert mindenki úgy fejezi ki magát a legkönnyebben. Néha magyarul is nehéz az embernek pontosan leírnia, hogyan érzi magát vagy mi is jár a fejében, hát még idegen nyelven. Nyilván vannak olyan esetek, ahol valaki mégis más helyzetbe kényszerül, de nem az az ideális. Ez természetesen ismét a tanácsadói/klinikusi irányra vonatkozott, pl. HR területen feltételezem, hogy könnyebben működik a külföld, de erről én sem tudok lényegében semmit.

Ha van még kérdésed a pszichológia szakról (vagy akár a gyógypedagógiáról, arról is tudok azért néhány dolgot), írj nyugodtan privátban!

júl. 15. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
13%

Gyógypedagógiára nem túl magas a ponthatár


végülis 390 felett tényleg nem túl magas...

júl. 15. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%
Én a gyógypedet ajánlom, mert azzal gyorsabban végzel és hamarabb találsz munkát…a hiedelemmel ellentétben egy pszichológus nem keres jobban, mint egy gyógypedagógus.
júl. 15. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim válasza:
49%
Volt az már 300 körül is az utóbbi években, a pszicho meg 450 fölött van, úgyhogy nagyon más kategória a kettő.
júl. 15. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim válasza:
25%
Van a családban gyógypedagógus és pszichológus is. A pszichológus minimum dupla annyit keres (vagy háromszor annyit), de az is igaz, hogy állandóan tanul-vizsgázik-tanul-vizsgázik.
júl. 15. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

a pszicho meg 450 fölött van, úgyhogy nagyon más kategória a kettő.


attól, hogy a pszichó akármennyi, még nem lesz igaz, hogy gyp-re nem túl magas...

júl. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
71%
Nem sokkal másabb, csak felkapottabb ennyi. Egyre jobban telített a szakma….rengeteg új végzett diákot vesznek fel hozzánk, viszont mostmár annyi a jelentkező, hogy a legjobbak közül tudnak válogatni OTDK, TDK, kutatás, publikáció… esetleg felsőfokon beszél angolul vagy 2 nyelven is tud az új, hogy már nézik a diploma minősítését is….tények rengetegen jönnek és egyre több embert kell kiszűrni. Az intézmény lassan olyan lesz mint egy iskola, ahová a diákok jelentkeznek 😂😅 sokan ugrólécként használják a szakmai gyakorlatokhoz, mivel gondolom mondanom sem kell, de a klinikai része a legfelkapottabb…sajnos, mivel egyre több a jelentkező, így azt veszem észre, hogy van egy két személy, akik bármennyire is jók egyszerűen bénácskák, vagy nem értenek az emberek nyelvén…az egyik közölte, hogy most 30 perc szünetet tart mert kell neki az “én idő” mert túl sok ember veszik körbe….nem is volt velünk sokat a drága 😅
júl. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%
7, nekem van pszichológus és gyp ügyfelem is. Utóbbi jobban keres.
júl. 15. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!