Ha a plágium vizsgáló felismeri, hogy "honnan írtam" de le van hivatkozva akkor rendben van?
Külön "csak" plágium vizsgálaton nem szokták átfuttatni.
Egy "Similarity" értéket fog automatikusan kapni. Ahogyan a neve sugallja, hasonlóságot keres. Ebbe bele fog futni, ha nincs eléggé átírva. Az ideális érték 10% körül van.
Tehát nem "kell" a felismerhetetlenségig átfogalmazni.
Sőt, amelyik mondathoz (főleg az irodalmi áttekintésben) nem tudsz hozzáadni saját értéket, annál méginkább érdemes átgondolni, hogy egyáltalán meg kéne-e tartani azt a mondatot, főleg ha a szak és/vagy a téma gazdasági, vagy mérnöki.
1:
Nekünk nem adtak meg, de nem csak a szó szerinti idézésre gondolok, hanem pl szakirodalom/ tanulmány/ cikk / másik szagdolgozat én "abból írok" nem szó szerint, hanem átfogalmazva és azt felismeri az ellenőrző, hogy melyik cikk/tanulmány/szakirodalomól van de ott a hivatkozás is , úgy oké -e?
Magyarul átfogalmazom, de nem sikerül, annyira, hogy az ellenőrző ne ismerje fel honnan vettem... erre gondolok
2:
És az gond, ha hasonló?
Nem 1 dolgozatot másolok át, több dolgozatot, tanulmányt, szakirodalmat nézek meg és azokból vegyesen írok, csak elgondolkoztam, hogy ha fel is ismeri az ellenőrző hogy honnan van (nem szó szerint idézve) de még sincs 100%-osan átírva ergo felismeri, de le van hivatkozva úgy jó-e?
"em tudsz hozzáadni saját értéket, annál méginkább érdemes átgondolni, hogy egyáltalán meg kéne-e tartani azt a mondatot, főleg ha a szak és/vagy a téma gazdasági, vagy mérnöki."
Ez alatt mit értesz?
Ha nem tudok mit hozzátenni bele se írjam?
Egyébként a "Similarity" honnan tudja, hogy én milyen dolgozatokat olvastam el papír alapon? Abból is szoktam jegyzetelni kézzel, de pl a neten nincs fent, nem teszi fel az iskola, de esetleg rajta van a gépen korábbi hallgatók dolgozata és azt ellenőrzi hogy sok a hasonlóság?
+1 kérdés: a konzulens tanárok ezt látják, hogy plágium e, mennyi van másolva bárhonnan?
Vagy ez csak a végén derül ki, miután be lett adva, hogy elfogadásra kerül avagy sem?
"És az gond, ha hasonló?"
Ahogy említettem, nem. A végén az a jó, ha a teljes szakdolgozat (de csak a tartalma, tehát leszámítva a jegyzékeket, mellékleteket, címoldalt, stb.) 10%-os értéket kap.
"Nem 1 dolgozatot másolok át, [...]"
Az lényegtelen. Az ellenőrzés mondatonként, mondatrészenként, kifejezésenként történik.
"Ez alatt mit értesz? Ha nem tudok mit hozzátenni bele se írjam?"
Alapjában véve, ha nem egy idézetként megtartható (ugyanis idézni nem tilos, függetlenül attól hogy nem szeretik néha, az egyetlen velejáró extra, hogy oldalszámot is meg kell adni) mondat, akkor így van, ha nincs mit hozzátenni, ne legyen benne.
"én milyen dolgozatokat olvastam el papír alapon"
Az, hogy te papír alapon olvastad el, az egy dolog. Nem tudhatod, hogy az elkészülése óta nem lett-e legalább egyszer digitalizálva és LEGALÁBB valamilyen backup-ként egy adatbázisba feltöltve. Ugyanis ha ez megtörtént (aminek 2024-ben nagy az esélye, már rengeteg 1960-as évekből származó szakdolgozatot, diplomamunkát is digitalizáltak), akkor meg tudja találni.
"de esetleg rajta van a gépen korábbi hallgatók dolgozata és azt ellenőrzi hogy sok a hasonlóság"
Ismétlem, a hasonlóságot nem komplett dokumentumként méri, hanem mondatrészenként, akár szókapcsolatonként, ha az elég specifikus.
A TurnitIn online működik, minden ami fellelhető Google kereséssel, SemanticScholar, Google Scholar, Academia.edu, ScienceDirect, Elsevier, JSTOR, Google Books, stb-stb. referenciaoldalakon elérhető, azt megtalálja és hozzáfér a tartalomhoz.
"a konzulens tanárok ezt látják, hogy plágium e, mennyi van másolva bárhonnan?"
Igen. Ráadásul automatikusan történik, az LMS-be történő feltöltéssel. Ugye ma már digitális példányt is kötelező beadni. Olyankor automatikusan lefut az ellenőrzés, akkor is, ha mondjuk a professzor nem lenne rá kíváncsi. Az eredmény automatikusan visszacsatolásra kerül, amit a professzor/egyetem meg tud nézni.
"Vagy ez csak a végén derül ki, miután be lett adva, hogy elfogadásra kerül avagy sem?"
Csak a végén derül ki, a végleges feltöltésnél.
Természetesen van rá mód, hogy előre ellenőrizze az ember, de azért fizetni kell, mert egy közvetlen elérésű oktatói TurnitIn felhasználó nem olcsó, így az ilyennel rendelkező személyek elkérik egy ilyen ellenőrzés árát. (Jó, nem tízezrek, de nem is kétszáz forint.)
4:
Az, hogy te papír alapon olvastad el, az egy dolog. Nem tudhatod, hogy az elkészülése óta nem lett-e legalább egyszer digitalizálva és LEGALÁBB valamilyen backup-ként egy adatbázisba feltöltve. Ugyanis ha ez megtörtént (aminek 2024-ben nagy az esélye, már rengeteg 1960-as évekből származó szakdolgozatot, diplomamunkát is digitalizáltak), akkor meg tudja találni.
Nem én olvastam papír alapon, hanem sok dolgozatban arra hivatkoznak, hogy órai jegyzet papír alapon...
" TurnitIn online működik, minden ami fellelhető Google kereséssel, SemanticScholar, Google Scholar, Academia.edu, ScienceDirect, Elsevier, JSTOR, Google Books, stb-stb. referenciaoldalakon elérhető, azt megtalálja és hozzáfér a tartalomhoz."
Erről írtam, hogy a mi egyetemünkön nem kerülnek fel az internetre a hallgatók szakdolgozati, ergo nem találja meg sem a google books-ban se a google scholar-on, maximum a számítógépen, ahova pendrive-on kell vinni( ha azt is tudja ellenőrizni)
"Igen. Ráadásul automatikusan történik, az LMS-be történő feltöltéssel. Ugye ma már digitális példányt is kötelező beadni. Olyankor automatikusan lefut az ellenőrzés, akkor is, ha mondjuk a professzor nem lenne rá kíváncsi. Az eredmény automatikusan visszacsatolásra kerül, amit a professzor/egyetem meg tud nézni."
És ezt mikor nézik meg? a dolgozat végén? Mert nálunk van olyan tanár aki kéri, hogy részeként legyen neki küldve. Elképzelhető, hogy akkor is ellenőrzi vagy csak a végén? (Meg van olyan tanár is aki csak a kész dolgozatot nézi meg már nyomtatott verzióban...)
"Természetesen van rá mód, hogy előre ellenőrizze az ember, de azért fizetni kell, mert egy közvetlen elérésű oktatói TurnitIn felhasználó nem olcsó, így az ilyennel rendelkező személyek elkérik egy ilyen ellenőrzés árát. (Jó, nem tízezrek, de nem is kétszáz forint.)"
Gyanítom, hogy nem fogja nekem a konzulens ellenőrizgetni csak a végén
5:
Le van hivatkozva minden, csak nem akarom nagyon átfogalmazni hogy értelmét veszítse és azért elég rosszul esne államvizsga előtt, ha közlik hogy ezt nem fogadják el...
A neptun-ba fel kell tölteni
De a plágium vizsgálatra pendrive-on kell vinni
Viszont a neptun-ba nem lehet látni a hallgatók dolgozatát csak a könyvtárban tekinthető meg papír alapon
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!