Ha egy/több szakdolgozatból "veszek ötleteket" azt is ellenőrzi a plágium vizsgáló?
Nem úgy kell elképzelni, hogy valaki más dolgozatát írom, hivatkozás nélkül.
Hasonló a téma (neki 90 oldal) nekem csak kb.30 oldal kell. A dolgozatának felépítéséből találtam jó ötleteket, ezt szeretném beépíteni az enyémbe. Vannak gondolatok, szavak amiket nem lehet átírni, mert pont úgy kívánja meg a mondat, de nem átmásolni szeretném, csak a felépítést, max néhány gondolatot, kifejezést "lemásolni"
A plágium vizsgálat nem feltétlenül, bár az annyira nem is lényeges.
A similarity fogja érzékelni, de annak pontosan abból fakadóan, hogy minden területnek vannak bizonyos szakszavai, vagy komplett kifejezései, amit nem nagyon lehet átfogalmazni, a 10% körüli érték a jó egy szakdolgozatnál.
Mennyi vizsgálaton "megy keresztül " ez a dolgozat?!
Eddig nálunk a suliban nem is volt plágium ellenőrző, tavaly vezették be.
Nem tudom elképzelni, hogy egy program (vagy több) hogy tudja a suliban elérhető/ a neten elérhető dolgozatokat pl. összevetni az enyémmel + azt is ellenőrizni, hogy én hivatkoztam e vagy sem...
Ezt a hivatkozást sem teljesen értem, hogy " jól van e lehivatkozva vagy sem"
Írom az évszámot, a szerzőt a linket, de kell a kiadó, a kiadó városa, minden ... de nem értem minek.
Oda teszem (akár) a linket, honnan vettem aztán kész, de nem kiadó, tanulmány számam kutatócsoport , xy fejezet, oldalszám ez az amaz, minden kell
Nem igaz, hogy egy pontos link-ből nem lehet ellenőrizni, hogy márpedig azt az információt onnan vettem, anélkül hogy nem adok meg mellé 26 infót
"Mennyi vizsgálaton "megy keresztül " ez a dolgozat?!"
Egyetlen egy vizsgálaton. Akármilyen felület/összekötő rendszer van is előtte, minden szakdolgozat vagy nagyobb beadandó a TurnitIn-re fut be.
Ott végződik el 2.5 ellenőrzés:
1. AI
Ez egy százalékos érték, értelemszerűen azt mutatja meg, hány százalékát érzi AI által írtnak.
Ami fontos ezzel kapcsolatban:
1.1: A Quillbot, Thesaurus, Grammarly, stb. által automatikus átíráson keresztülment szöveget is könnyedén annak érzékeli.
1.2: A szűrője sokkal szigorúbb, mint bármelyik másik interneten elérhető ellenőrzőnek. Hiába ellenőrzöd le ZeroGPT-n, GPTzero-n, Originality-n, vagy a Plagium.com-on, ha azok 0%-ot mutatnak, a TurnitIn akkor is mutathat százalékot. Ha pedig bármelyik ilyen ellenőrzőn 1%-ot vagy annál többet kapsz, akkor biztos lehetsz benne, hogy a TurnitIn is rengeteget fog belőle érzékelni.
2. Similarity
Ez szintén egy százalékos érték, ami azt jelzi, hogy mennyiben hasonlít más művekre. Akkor is, ha megfelelően hivatkoztál rá.
2.1: Ennél a 10% körüli érték azért jó, mert ha több, sokkal több, akkor felmerül, hogy "Mi a franc benne a hallgató saját ötlete és az alapján végzett kutatása? Van-e egyáltalán saját hozzáadott értéke, ami az alapjául kellene szolgáljon az egésznek?".
2.2: Ha pedig nagyon kevés, vagy ne adj isten 0%, akkor felmerül, hogy az elmélet/értelmezés rossz, vagy érthetetlen, ugyanis a #1-es válaszban is említett klasszikus, szinte átfogalmazhatatlan kifejezések érzékelve lesznek.
0.5 Plágium
Ez pedig összefügg a Similarity-vel. A Similarity egy része lehet plágium. Ez egy gyors manuális ellenőrzés, ha nincs sok, ha túl sok olyan Similarity egység van, aminek a környezetében nem érzékel hivatkozást, csak akkor jelzi külön.
**********
"Nem igaz, hogy egy pontos link-ből nem lehet ellenőrizni, hogy márpedig azt az információt onnan vettem[...]"
A tanulmányok, kutatások, szakdolgozatok, stb-stb nem változtak, nem változnak, és nem is fognak változni követelmények szempontjából az internet előttiekhez képest, és ez így van jól.
Úgy kell benne szerepelni minden információnak a forrásokról, hogyha egyik napról a másikra megszűnne az internet, akkor az (egyébként is ajánlottan a lehető legkevesebbet használandó) internetes források kivételével mindent ugyanúgy, egyértelműen meg lehessen találni, elérni fizikai formájában, csak az adott tanulmány hivatkozásában lévő információk alapján.
"Úgy kell benne szerepelni minden információnak a forrásokról, hogyha egyik napról a másikra megszűnne az internet, akkor az (egyébként is ajánlottan a lehető legkevesebbet használandó) internetes források kivételével mindent ugyanúgy, egyértelműen meg lehessen találni"
Nekem pont azt mondta a konzulens, hogy használjak nyugodtan a netről forrásokat, mivel ebben a témában nincsenek úgy források, 1995-2000 kb ami fellelhető lenne, de nem jutottam hozzá sem könyvtárban sem a neten, csak tanulmányokat találtam...
Nem egy olyan dolgozatot láttam, ahol egy adott szervezet tik-tok, instagram, fb oldalára hivatkoznak
A mai világban, ha ilyenekre lehet hivatkozni, akkor nehogy már ne hivatkozhassak tanulmányra. Próbáltam beszerezni a szakirodalmat amire hivatkoznak a tanulmányok, nem egy könyvtárban voltam, de annyira régi, hogy nem elérhető
A másik kedvencem mikor "papír alapú dokumentumra" hivatkoznak, órai jegyzet címszóval. Azzal mit kezdjen az ember? Én azt sosem fogom látni, hogy neki milyen papír alapú dokumentuma volt. Ennyi erővel én is tehetek bele ilyen "hivatkozást" nem tudja ellenőrizni senki...
Érdekes, hogy 1 rendszer tudja ellenőrizni a plágiumot, meg azt, hogy mennyire hasonlít más műre, előtte (2 éve) nem is volt ilyen ellenőrzés az egyetemen, nem tudom akkor mi alapján " vizsgálták"
Nem értem, hogy tud egy rendszer ellenőrizni olyan dolgozatokat ami fent van a neten (az még oké, hisz én is megtaláltam) de olyat, ami a suli könyvtárban található meg és nincs fent a neten?
3:
Még egy kérdésem lenne hozzád, hogy sokan vannak akik pl CHAt GPT-vel (nem én , nem is értek hozzá) "íratják " a dolgozatot, nem egy ilyet olvastam pl. a gyakorin is még mesteri képzésen is, akkor azt pl. hogy nem észleli ez a program, ha kiszűri a plágiumot, a hasonlóságot más művekhez, meg úgy összességében mindent
Nem egy embert ismerek aki CHAT GPT-vel írt szakdogát és 5-ös lett...
Arról meg ne is beszéljünk, hogy ez olyan gáz, hogy valaki hónapokig írja, készül az államvizsgára és akkor mikor kap eredményt?!
Államvizsga előtt 2 héttel, és ha netalán nem fogadják el államvizsga előtt 2 héttel értesítenek...
Addig meg izguljon az ember, persze mindenki úgy készül, hogy sikerült meg mehet államvizsgára, de 2 héttel előtte ha ez a vizsgálat bármit is kimutat, hogy nem oké ... elég rosszul esne, várhatnék következő félévig, nagyon bosszantana
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!