Ha Consulting cégeknél(McKinsey,BCG,BIG4*) szeretnék majd egyszer dolgozni, akkor ez megfelelő út lenne hozzá?
Sziasztok, jelenleg pénzügy és számvitelt tanulok, illetve pénzügyi gyakornokként dolgozom. Nagy vágyam lenne, a fentebb említett cégeknél dolgozni egyszer. BSc után szeretnék Biztosítás és pénzügy matematikai MSc-t csinálni, majd ezután munka mellett egy vezetés és szervezés MSc-t(5-6 évvel később MBA-t is). A kérdésem az lenne, hogy így lenne esélyem majd a fent említett cégeknél dolgozni? Ahogy láttam, a Big4 cégeknél is van üzleti tanácsadói részleg, ott akár el is kezdhetném a karrierem, az egyetem után? Vagy ott is hasonló az elvárások, mint pl a BCG-nél? Illetve mennyire számít releváns tapasztalatnak ezen a területen a pénzügyi gyakornoki munkám?
Köszönöm szépen a válaszotokat előre is!
Köszönöm az eddigi válaszokat! Picit sajnálom, hogy elment kicsit veszekedésbe. :(
Magyarországon az MBA, nem a Executive MBA-ra akar hajazni? Azaz csak megfelelő tapasztalat megszerzése után lehet oda jelentkezni? Javítsatok ki ha tévedek. Vagy külföldi MBA ra gondoltál?
A másik kérdésem pedig az, amit nem értettem annyira, az ez:
"Ugyanezért a nagy tanácsadó cégekhez a legkönnyebb pályakezdőként bekerülni, mivel később már nagy eséllyel hiányoznak az alapjaid (vezetői kommunikáció, tanácsadói prezentáció-gyártás stb.)"
Később nem lehet a tapasztalatot felszedni más cégeknél? Annyira nincs rálátásom sajnos, csak kicsit nehezen fogom fel, hogy pályakezdőként is felvennének oda embereket :D Gondolom, ha ilyen cégnél voltunk gyakornok akkor nincs akadálya.
Szakkolival az egyetlen problémám van, hogy a jelenlegi egyetem, ahova járok, annak nincsen ilyen típusú szakkolija(új a kar). Mesterszakot már a Corvinuson szeretném végezni. Mesterszakosként is jelentkezhetek akadály nélkül ilyen helyekre?
Hogy ne csak saját véleményt hallj névtelen emberektől, itt van egy tárgyilagos cikk (amely ugyanazt mondja mint én by the way): [link]
Kivonatolom Neked a lényeget:
1. "In the analytics space, McKinsey & Company is looking for analysts, analytics experts, analytics specialists, data engineers, and data scientists. [...] A degree in math, statistics, economics, econometrics, operations research, or a related quantitative discipline will equip you with the necessary skills for the job."
2. "With consulting at the core of McKinsey & Company, positions are available for associates, business analysts, and consultants. [...] Earning an MBA degree or an advanced degree in the field of engineering, science, or technology is essential for success in the role."
3. "In the digital arena, the firm has listings for cloud architects, front-end developers, software engineers, technical leads, and technical architects. [...] To do the job, you’ll need a degree in computer science, information technology, information systems, or a related technical field."
Forrás: [link]
Személyes véleményem: PSZ alapszakról visszaesés lenne a "bölcsészgazda" vezetés-szervezés szak. Jobb ötlet inkább felskillelned magadat például pénzügy, banki matek, vagy akár alkalmazott közgazdaságtan mesterszakkal (vagy akár PhD-vel), vagy gazdasági informatikával, ellátásilánc-menedzsmenttel stb. Oké, hogy a tanácsadók on-the-job tanulják meg a szakmát, de azért sokat segít, ha erős alapjaid vannak egy komolyabb kvantitatív területen.
Az MBA-vel kapcsolatos kérdésedre: itt egy kicsit óvatos vagyok. A főnököm (aki igazgatói pozíciókat töltött be több tanácsadónál) nyomja ezt, hogy MBA-re érdemes menni -- de ő a WHU nevű rangos magánegyetemre járt executive MBA-re. Az biztos, hogy MBA-re csak rangos egyetemre érdemes menni, itthon ez a CEU volt, ennek hiányában pedig talán a Corvinusé még elfogadható. De csakugyan kell hozzá pár év munkatapasztalat, és elég drága (érdemes munkahellyel befizettetni). Így jobban átgondolva talán érdemes ezzel tényleg várni, helyette menj egy erős mesterszakra.
A kulturális kérdésedre: ezt több helyről is hallottam már, hogy a tanácsadók főleg junior pályakezdőket vesznek fel, nem bajlódnak tapasztalt szakemberekkel. Tudok rá ellenpéldát is, egyik barátnőmet felvették Bécsbe az ADL-hez, de nem ez a szokásos. Egy másik barátomat viszont nem vették át a Roland Bergerhez a tapasztalata ellenére sem, arra hivatkozva, hogy inkább juniorokat vesznek fel. Szóval: igyekezz minél korábban bejutni gyakornoknak. :)
Oh, ez nagyon hasznos cikk volt, köszi szépen. :)
Akkor mindenféleképpen ezeket a mesterszakokat próbálom meg, közben meg megpróbálok gyakornoknak bekerülni, az egyik céghez. Esetleg hallottam a Consulting Clubról, ez is érdekesen hangzik.
Köszi szépen a válaszokat, nem gondoltam volna, hogy ennyi választ kapok :D
Ha van még valakinek tapasztalata, azokat szívesen várom!
Közben megkérdeztem Neked az egyik (szintén ex tanácsadó) kollégámat, aki azt mondta, hogy mindegy milyen szak, az számít, hogy nagyon intelligens légy, de BWL (magyarul vezetés-szervezés) biztos nem és soha nem is volt jó ez a szak. Inkább mérnök, matek, komoly közgazdaságtan (az ő fogalmazásaban VWL, azaz alk. közgazdaságtan), vagy gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés, amibe beleérthetjük az általad megcélzott biztosítási matekot.
Ezen kívül még azt mondta, hogy minél előbb igyekezz bekerülni gyakornoknak, ez a legfontosabb.
Köszönöm szépen, hogy ennyit foglalkozol a kérdésemmel. :)
Akkor már csak azt kell eldöntenem, hogy alkalmazott közgazdaságtan, vagy biztosítás pénzügy matek felé kezdjek tanulni. Mindkettő izgalmas szerintem.
Annyi kérdésem maradt, hogy esetleg egy adótanácsadói munka, mondjuk egy Deloittenál, az is megadhatná a szükséges skilleket, ami egy tanácsadónak szükséges? Vagy ez a fajta tanácsadói munka teljesen máshogy áll hozzá, a tanácsadáshoz, mint egy üzleti tanácsadói munka?
Fogalmam sincs. De arra ügyelj, hogy a karriered koherens legyen. Jól hangzik a deloitte-os adótanácsadó munka, csak akkor ebbe az irányba mozdítod el a karrieredet. Lehet persze módosítani, csak egyre nehezebb. Ha üzleti tanácsadó szeretnél lenni, keress ilyen gyakornoki munkát szerintem.
A szakválasztást neked kell eldöntened, a biztosítási matek nagyon-nagyon menő, és közvetlenül piacképesebb, de nagyon tömény szívás. Én szerintem erre mennék. Az alk. közgáz kicsit könnyebb, de szintén nagyon jó.
Komolyan azt hiszed, hogy egy logisztika mesterszak hasznosabb mint a vezetés és szervezés, ha menedzsment tanácsadó akar lenni?
Kérdező, felmész linkedin-re, mckinsey profil->alumni, leszűröd budapestre, aztán szemezgess milyen alap/mesterszak jellemző, és eldöntheted kinek van igaza
“ Komolyan azt hiszed, hogy egy logisztika mesterszak hasznosabb mint a vezetés és szervezés, ha menedzsment tanácsadó akar lenni?”
Nincs logisztika mesterszak, csak ellátásilánc-menedzsment. És igen, komolyan gondolom, hogy ha olyan iparágakra akarsz fókuszálni, mint tanácsadó, ahol a supply chain management létfontosságú (e-commerce, autóipar, szállítmányozás), akkor természetesen sokkal többet ér egy szakirányú mesterszak, mint a bölcsészgazda. De egyébként ezt valóban csak példának írtam, nem ilyen iparágban dolgozom.
Sajnálom utolsó, ha csalódást kell okoznom, de a vezszerv manapság az egyik leggyengébb gazdasági diploma.
Szia! Fortune top 100 cégben dolgozom top managerként, de azért szakítok időt rá, hogy írjak neked :))))
Én egyszerre csináltam a közgázt, fizikát, aztán rá egyből egy MBA meg egy alkalmazott matek phd. Ez nagyon jó mert mindenhez lesz egy kis affinitásod, nem büféruhatár vezszerv szint.
De csak most csak neked feltelefonáltan a főnökömnek a vice president Peternek ő is megerősített abban amit mondok "do the MBA bro right after the bachelor" szóval erről ennyit. De van egy venture capital tulaj spanom is a szilícium völgyben ő is megcsinálta a harvardon az MBA-t a neurobiológus szak után.
A biztosítási matek meg nagyon kell az McKinseyhez, erről a haveromat Jacket kérdeztem meg aki a Jp Morgannél elemző a Wall Streeten szóval nem légből kapott infó. Ennél jobban már csak a gázmérnökök kelendőbbek.
Remélem segítettem
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!