Nem éri meg mérnöknek tanulni?
Röviden. Én Építészmérnökként dolgozok tervezésben a párom meg élelmiszermérnök.
Az én fizetésem elég siralmas, az övé gyártásban egy picit jobb. Néha ahogy olvasom a fizetési beszámolókat, statisztikákat az alapján nem tudom mit gondoljak.
Kamusak? Vagy csak mi dolgozunk rossz helyen?
Habár van a családban villamosmérnök, aki egyedül annyit keres mint mi ketten. Lehet, hogy mi választottunk rossz céget, vagy rossz szakmát. Vagy mind a kettő.
Nektek mi a tapasztalatotok?
"...ha még a 20-as éveitek végén, 30-as lején vagytok érdemesebb lenne másik mérnöki szakra menni levelezőn ami a gépész, villamos, informatika vonalak közül a legjobban menne számotokra."
Van egy régi vicc: a varjú is énekesmadár, csak levelezőn végzett.
A levelezőt nem a mérnöki szakokra találták ki, nem is tudom miért van még egyáltalán bárhol? Akkora hiány nincs ezekből sem, hogy 35-40 éves pályakezdőként a leveleződiplomát lobogtatva is dobják utánatok a zsák pénzeket. Időpocsékolás, ha engem kérdezel. Ha komolyan gondoljátok akkor nappalira kell menni, vagy valahogy előrébbjutni a saját szakmátokban.
Amúgy meg hiány az nincsen, pláne nem pályakezdőkből (<3 év tapasztalat).
Ez a koronavírus okozta válság is sok mérnököt a kispadra ültethet, mivel kevesebb beruházás lesz. Az IT szektor - bár még sok válság nem volt azóta - de potenciális veszélyeztetettje egy válságnak. (Potenciális nyertese lehet a mezőgazdaság, egészségügy, stb.) Ez persze nem azt jelenti, hogy mindenkit kirúgnak, de egyes cégek csődbe mehetnek, a piac-diktálta bérek is lejjebb mehetnek.
#21
Ok, nincs hiány, de akkor hogy éljünk meg?
Haljunk éhen pályakezdő villamösmérnökként?
Le lehet pontozni, de máris látszanak az első jelei az IT-szektor visszaesésének:
"Viszonylag sok iparágban látni 24-26 százalékos visszaesést. Ilyen az informatikai szolgáltatások (azt láttuk, hogy az internet és a távmunka, digitális oktatás termékei iránt nőtt az igény, de vállalatoknál zajló fejlesztések, rendszerintegrációs feladatok megálltak)."
Illetve szintén kapcsolódó iparágak:
"17 százalékon megy az európai autógyártás,
14 százalékon az utazási irodák,
10 százalékon az európai légi közlekedés"
Ezeken a területeken is számos informatikai megrendelés volt.
Illetve szépen látszik, az is, hogy a mezőgazdaság gyakorlatilag stagnál:
"Jó pár ágazatban még nincsen érezhető változás a vírus miatt, ilyennek tekinthető a mezőgazdaság, az erdészet és a halászat, ahol nem történt változás, annak a dokumentumban szereplő értéke ugyanis kerek 0 százalék."
Ez nem azt jelenti, hogy az informatika területén feltétlenül tömeges elbocsájtások lesznek, de megérzik majd az biztos. Egy-egy(!) család esetében lehet rosszabbul járnak a mérnökök, informatikusok jelen helyzetben, mint a tanárok, mezőgazdasággal foglalkozók. Persze sokat számít, hogy az előbbiek nagyobb valószínűséggel tudtak féltenni. Kérdés milyen "életszínvonalon" éltek eddig, illetve meddig tart majd ez a válság.
A gyógyszerfejlesztés viszont most jó piac lehet, az építkezések sem álltak (még?) le, ahogy látom. Persze az utóbbi ágazatot, ha hosszan kitart ez a válság, akkor előbb utóbb el fogja érni.
#25
Az lehet, hogy az IT szektorban van visszaesés, de az IT szektor sok mindent felölel, ez a topic meg a mérnöki szakokról szól, tehát IT-n belül elsősorban szoftverfejlesztés számít ide.
Fejlesztőként én meg nem nagyon látom a világvégét. Már bőven tombolt itthon a vírus, amikor kiosztották a vastag bónuszt a cégnél, azóta full home officeban vagyunk és mindenki dolgozik továbbra is a cégnél. Korábban a HO extra juttatásnak számított a legtöbb helyen, most meg alap mindenhol. Senkit nem küldtek el, nem állt le egy projekt sem.
Itt van egy mai szintén indexes cikk, amiben más programozók is megerősítik, hogy minden cool és sexy: [link]
Amúgy egyáltalán nem mondom, hogy a szoftverfejlesztés válságálló. Pl a NavNGo válság nélkül is képes volt félig földbeállni és megindítani az elbocsájtásokat. De ha valaki most egy esetleges válság miatt tanári és mezgé pályán látja a jövőt, mert most leállt az autóipar, hát legyen. Azért aki most áll pályaválasztás előtt, az próbáljon úgy számolni, hogy jó eséllyel 50 évig kell azt csinálni, amit választ, válságban és többnyire válságon kívül is.
Nagyon durván munkahelyfüggő is
Nekem van ismerősöm aki 1millió felett keres,van aki 300ezret és van aki 190ezret
Mindhárom mérnök és Budapesten dolgoznak
"Fejlesztőként én meg nem nagyon látom a világvégét. Már bőven tombolt itthon a vírus, amikor kiosztották a vastag bónuszt a cégnél"
Ezt simán el tudom képzelni, mivel ezek jellemzően korábbi időszakok eredményein alapulnak. És egy-egy cég esetén simán még jól is jöhetnek ki az egészből, ha a konkurenciát mondjuk pont hátrányosan érinti. Mivel a gazdasági növekedés is csökkent, ezért a hatás elhúzódik. Jósolni nem lehet, mert ugye, ki tudja, hogy lesz-e második hullám? De a 2. 3. negyedévben biztos meglátszik jobban a hatás.
Győrben találsz olyan helyet ahol a kezdő mérnöki fizetés (lehet akár németnyelv tanár is - mérnöki pozíciót kapsz) nettó 375.000 Ft. Ugyanitt több cég elvárja, hogy gépészmérnök diplomával 100.000 Ft nettó alapbérért 3 műszakba járj adminisztrátornak. Szintén Győr, tervező cég 10 év tapasztalattal angol+ német középfokú gépészmérnök nettó 400.000 Ft.
Tehát nagyon fontos hogy milyen cég.
Milyen munkarend: egyesek nagyon menőnek gondolják a kötetlen munkaidőt - csakhogy így éjfélkor is berángathatnak...
Van ahol részmunkaidő van - na most ezzel még az a gond hogy akár 1 órára is berángathatnak de akár 7-re is.
Nagyon ritka ahol összejön, hogy könnyű eljutni munkába és/vagy térítik is, és minden stimmel.
Interjún pedig kérdezni kell (mert mindig hazudnak)
Szeretik elmondani mennyi minden jár (pl. prémium - aztán kiderül hogy csak 1 embernek jár 3 havonta a 100-ból).
milyen munkarend, mennyi az alapbér (nem a fizetés), milyen juttatások vannak
kell-e tulorazni/lehet-e, mennyi a pótlék mikortól jár
hazautat fizetik e más személy autójával és jogsijával vagy csak saját autóval saját jogaival.
86 vagy 100%-ot ad e
SZÉP kártyán kívül mit ad
kell-e tanulni/támogatják-e
kedvezményes étkezés van-e
m
csak próbaidő után ad juttatásokat vagy munkakezdéstől
8 óra a munkaidő vagy 8óra és X perc.
Én saját tapasztalatot tudok írni: a nettó 500.000 Ft-os fiizetést sürgősen szeretném elérni.
nettó 320.000 Ft a fizetésem (az alapbérem csak nettó 260.000 Ft), délutánra is járok (választható).
5 év tapasztalat.
Ebben az évben megyek auditori képzésekre, szakmérnök képzésre.
vegyészmérnök
több évfolyamtársam átképezte magát és a fizetésem 2-3-szorosát keresik, én sajnos infohoz nem értek
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!