Nem éri meg mérnöknek tanulni?
Röviden. Én Építészmérnökként dolgozok tervezésben a párom meg élelmiszermérnök.
Az én fizetésem elég siralmas, az övé gyártásban egy picit jobb. Néha ahogy olvasom a fizetési beszámolókat, statisztikákat az alapján nem tudom mit gondoljak.
Kamusak? Vagy csak mi dolgozunk rossz helyen?
Habár van a családban villamosmérnök, aki egyedül annyit keres mint mi ketten. Lehet, hogy mi választottunk rossz céget, vagy rossz szakmát. Vagy mind a kettő.
Nektek mi a tapasztalatotok?
Lol 😂 szerinted hany gyar van?
Nem csak az autoiparhoz kell mernok...
Barmilyen automatizalasi terueltre mehetne siman
A mérnök túl tág fogalom, kérdező. Most nem akarok belemenni, kinek mennyire és mit éri meg elvégezni, röviden annyit, hogy az építőiparban nem a mérnökök keresnek sokat. Ez egy rendkívül korrupt és politikailag nagyon befolyásolt iparág.
Amik nagy hiányszakmák az inkább a kétkezi munkások (pl kőműves, villanyszerelő, burkoló, stb.). Ők ha ügyesek simán többet össze tudnak keresni, mint egy mérnök. Igaz a legtöbbjük 55-60 évesen fizikailag használhatatlan állapotban lesz.
Jelenleg, ha megnézel bármilyen statisztikát az IT-szektor vezet a fizetések tekintetében. Tehát a mérnökinformatikusok, villamos-, mechatronikaimérnökök jelenleg valóban keresettek. A gépészek utánuk jönnek. Majd jól lemaradozva a többiek.
Ha a világgazdaság recesszióba, majd depresszióba kerül, akkor viszont vissza fog zuhanni az IT ipar térnyerése, de az építőiparé is. A fizetések közötti rés is talán csökkenni fog, illetve elbocsájtásokra kell számítani. Ez a válságok velejárója, csökkennek a beruházások, kevesebb pénz jut a fejlesztésekre.
Még szintén az élbojba tartozik az eü-mérnök. Ez egy rendkívül komplex mérnöki szak. Mérnöknek és kicsit orvosnak is kell lenni. (Gondolom, az orvosisok már ragadják is a billentyűetüket. ;D) De igen, a lényeg, hogy a biológiához is kell konyítani, ugyanakkor az elektronikához, jelfeldolgozáshoz, programozáshoz is. Ez jelenleg csak MSc-s képzés, de nagyon sok BSc-s mérnök választja. Más kérdés, hogy hányan tudnak tényleg ilyen területen elhelyezkedni...
Összefoglalva építészmérnöknek és élelmiszermérnöknek menni nem érdemes, ha a pénz a célod. De villamos, gépész, stb-nek érdemes. Persze ha valami nagyon nem érdekel, akkor úgyse fogod tudni csinálni. Nem tudom most mennyire lehetsz elégedett a munkáddal, de szerintem nagy eséllyel nem azt csinálod, amiért építézmérnök lettél...
De akkor az ilyen továbbtanulási tájékoztatók, ahol cégek, egyetemek vadásszak a tanulókat azok nagyrésze akkor csak hallgató vagy későbbi munkatárs vadászat..
Erős ferdítésekkel. Sajnos akkor itt tart itthon a dolog,hogy az élete választása előtt álló 17-18 éves sajnos nagyon-nagyon nehezen jut érdemi információkhoz.
Mint amikor anno nekem válság utáni években (amikor felvételiztem) promozták az építőipari egyetemi képzést, hogy mekkora potencia van benne. Aztán azokba az évekbe lehet, hogy minden 2. kollégát kirúgtak a cégektől.
Kicsit ez olyan amibe legutóbb futottam bele a neten reklámok által. Valami vízügyi üzemeltetési mérnök szak.
Tele lehetőségekkel.
Aztán a vízművek meg hasonló szervek majdnem éhenhalós fizetést osztanak.
Akkor tömören itthon az építő, agrár, élelmiszer ipar mérnökként felejtős igaz? Marad a gépipar meg a programozás.
#16
Nézd, egyetlen kar dékánja sem fogja azt mondani egyetemi nyíltnapon vagy egy tájékoztató lapon, hogy fiúk-lányok ne gyertek erre a szakra, mert 5 év szopás után albérletet sem tudtok fizetni az első pár éves fizetésetekből.
A kevésbé szerencsés területeken meg a cégek hallgatóvadászata úgy néz ki, hogy 5 db adott területen tevékenykedő cég elmegy egyetemi állásbőrzére és 2-2 hallgatót keresnek egyenként, közben meg 300 fős minden évfolyam és harmad-negyed-ötödéven már mindenki állást/gyakhelyet keres.
Corvinuson azzal kábították a profok valamelyik volt osztálytársam évfolyamát, hogy nektek nem kell érteni semmihez, mert ti vezetők lesztek. Aztán surprise surprise nem lettek vezetők, meg mondjuk úgy, hogy a szakmájában sem tudott a többség elhelyezkedni, szóval átbaszás megy mindenhol ezerrel. Kell a hallgató, meg a kifelémutatás, mert különben komplett szakok szűnnének meg.
Nagyon fontos lenne, hogy a szülők toppon legyenek a munkaerőpiaccal kapcsolatban, legalább a gyerekük érdeklődési körének megfelelő területeken belül. Lökdösni kellene a gyerekeket a helyes irányba sokszor.
Nem tudom hány évesek lehettek, de ha még a 20-as éveitek végén, 30-as lején vagytok érdemesebb lenne másik mérnöki szakra menni levelezőn ami a gépész, villamos, informatika vonalak közül a legjobban menne számotokra. Így is könnyebb lenne, mert pár tantárgyat el fogtok tudni fogadtatni és azokkal már nem kell újra szívni és talán a 7 féléves képzéseket 5-6-ra leredukálni. Az sem mindegy, hogy vidéken vagy Budapesten vagytok és kerestek összesen annyit amennyit a családban lévő tag. Azért Budapesten elég erős fizetési arányok vannak amiknél én is csak kamillázok, hogy ez meg az a pozíció ennyit is fizet?!
Ha nem tetszik a fizetés tessék váltani, építész ként nyugodtan ki lehet menni a kivitelezésre is, csak tudom, legtöbbeknél az mocskos és sajnos nem választják. Valamennyire be van jelentve, többi feketén de talán többet kereshetsz, mint tervező ként. Kivitelezés mellett meg tudsz maszekban tervezni, ha meg a jogosultságodat kiváltod és magánban csinálnád akkor valószínű meg fognak nyílni a kapuk is.
"Lol 😂 szerinted hany gyar van?"
Na, mennyi van? Négy? Öt? :D De most, hogy megszűnik Ózdon egy, már csak három marad. Te ennyire nem vagy képben az országgal?
"#11 hülyeséget beszél"
Biztos is. Mivel az Elektrotechnika című lap 1997. évi 06. számának 227. oldalán kezdődő cikk lényegét idéztem.
Te, marha, te.
Ami meg a többit illeti, egy olyan vállalatnál dolgoztam, ahol egy témakörben csoportosult majdnem 100 szakember, nagy részük felsőfokú végzettséggel, és egy ideig még kellett is foglalkoznom az utánpótláshelyzettel, korcsoportok, stb. Már 2010-ben nagyon szépen látszott, hogy 2016 után-körül kezdőik a baj. Ez be is jött. Az is, hogy a pánik a munkáltatóknál 2018 körülre fejlődik ki.
Hát, sajnálom, hogy a kérdező kitörölte a hozzászólásomat (ami akkor még a 11-es számot viselte), így vaktában olvassa, aki olvassa, de nekem végül is mindegy. Én a várható jövőről írtam, azt valóban érdemes kitörölni. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!