Az a sok ember aki perfekt beszél két nyelvet is akár, az hogy a fenébe volt képes eljutni arra a szintre? Én ennyire buta lennék a nyelvekhez?
Visszamennék az időben: Kb. 10 évesen kezdtem angollal ismerkedni, de se az általánosban se a középiskolában nem volt normális angol nyelvoktatás ezért rendszeresen jártam nyelvvizsga felkészítő magántanárhoz. Így valami csoda folytán 19 évesen sikerült letenni a szóbelit, rá 2-3 évre pedig az egyetem alatt az írásbelit is (bár mindkettő alibi középfokú nyelvvizsga volt, origó ill. dexam). Most 26 vagyok és évek óta csak néha-néha foglalkoztam az angollal. Ha van egy angol interjú és próbálom kicsit megérteni (legtöbbször alig értek belőle vmit) meg ha valami fontos angol szöveg van, ami kell nekem. De beszélni továbbra se tudok folyamatosan és gyér a szókincsem, a kifejező eszköztáram. Magyarul nem alkalmaznának egy idegen nyelvet megkövetelő cégnél. Ez leendő végzősként pedig életveszély. Eközben viszont látom, hogy valaki németből/olaszból/franciából/spanyolból! keres magántanárt felsőfokú felkészítő vizsgára (gondolom angol már perfekt megvan neki). Én pedig itt kínlódom egész életemben a világ legkönnyebb nyelvével és egy épkézláb mondatot nem tudok mondani. Eddig 2 alkalommal nyaraltam külföldön életemben, de akkor is 5 perc kellett mire összeszedtem a bátorságomat, hogy elmondjam a csajnak a pultnál/recepción, hogy mit akarok kinyögni. Iszonyat kínos, hogy nem tudok spontán még egy angolt se beszélni. Feliratos filmekkel is próbáltam fejleszteni a tudásomat (amit annyian ajánlanak), de 3-5 szavanként ki kellett mindent szótárazni, mert baromira nem értettem belőle semmit. A GTA 4-et már szótározás nélkül játszottam végig, természetesen nem is értettem semmit a sztoriból.
Olyan mintha fel se tudnám fogni a szavakat és egyszerűen nem pörögne olyan gyorsan az agyam, hogy egyből le tudjam fordítani a fejemben. Másnak meg úgy látom, hogy olyan egyszerű megtanulni egy nyelvet, mintha valami párnapos gyorstalpaló tanfolyamot végezne el.
"és megnézni egy filmet akár 100x is"
Jesszus, ki az a mazochista, aki 100x néz meg egy filmet? A kedvenc filmemet is max 4-szer néztem meg utána baromira untam. Ennél még a szókártyázás meg a nyelvtankönyvezés is ezerszer élvezetesebb.
de bizony a nyelvtudás tehetség kérdése nagyrészt.
mert ez készségtárgy, nem pedig közismereti tárgy.
vagyis hasonló, mint a rajz, ének, tesi.
van, akinek van énekhangja és csodásan rajzol, meg szertonázik, és vannak, akik ebben bénák.
a nyelvtanulás dettó, van, akinek van affinitása hozzá, és megy neki.
szorgalommal pusztán nem fogod megtanulni, vagy ha igen, kínlódva, míg a tehetségesekre ragad a nyelv.
persze ők is tanulnak, de nekik ez könnyebben megy és még élvezik is.
mivel a diplomát, jó állásokat nyelvvizsgához kötik, ezért a nyelvviskolák és nyelvtanárok érdeke az, h. úgy állítsák be, hogy a nyelvhez nem kell tehetség, csak jó módszer és szorgalom.
ha ez így lenne, akkor sokkal többen tudnának magas szinten nyelveket.
szóval tehetség kell hozzá első körben, éppen ezért hülyeség megkövetelni a nyelvvizsgát.
ez azzal ekvivalens, mintha megkövetelnék mindenkitől, hogy tudjon zongorán játszani vagy cigánykereket hányni, mert készséftárgy.
mégpedig többféle készség kell hozzá: olvasás, írás, beszéd, hallás utáni értés.
Lehet csak többet kellene töltened egy-egy szinten/témakörben,átismétleni,példamondatokat írni hogy megragadjon stb.
Próbáltál ilyen újrakezdő angol tanfolyamokat?
A filmek helyett én a sorozatokat ajánlom a visszatérő szófordulatok miatt,és mintha arányaiban többet is beszélnének bennük,s nem kell végigülni másfél órát.
12-es vagyok
igen,. sajna leszarják, én is ezzel szívok.
tehetséget nem kell túlmisztifikálni, tehetség alatt azt értem, hogy akinek van nyelvtehetsége, akkor is előveszi a könyveit és tanul, gyakorol, ha nem kötelező, és örömmel teszi, mert érdekli a nyelv, élvezi a tanulás folyamatát.
vagsis a nyelvtehetség motivációt jelent, és belső érdeklődést a nyelv iránt, függetlenül attól, h. kötelező a nyelvvizsga.
akinek nincs nyelvtehetsége, annak kínszenvedés a tanulás, és magától soha nem venné elő a könyveit.
tehát ezt nagyon fontos megérteni, ez a fő különbség.
nem szabad bedőlni annak, hogy bárki képes megtasnulni egy idegen nyelvet, ha ez így lenne, gondoljatok bele, a Földön mindenki perfekt lenne egy vagy több idegen nyelvből, de ez nem így van.
és az nem létezik, h. mindenki ludta, több miléiád ember.
tehát a nyelvtehetség a döntő, és az kevesebb emberbe van meg.
ezért szívunk vele, nyűgnek érezzük, a fenébe kívánjuk, és szívunk vele egész életünkbe, mert befolyásolja munkaerőpiaci esélyeinket, a továbbtanulást, a fizetésünk nagyságát, az egizisztenciánkat.
én is el vagyok keseredve.
mindennap elhatárom, h. tanulok, és nem mindig sikerül tartani, hétdőn sem.
mert nyűg, mert utálom, mert nem érdekel, mert kényszer.
Folyamatos használat
könyvek, filmek, hanganyagok, napi munka
Angolul közel anyanyelvi szinten beszélek, németet meg már gyakorlatilag elfelejtettem
Ez haláli: a 4-es teljesen irreleváns hozzászólását felpontozzátok, az enyémet meg (ami segítség akart lenni, lepontozzátok.
Hát bocs, hogy nem kezdtem inkább a magánéletemről panaszkadni...
#10
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!