Az a sok ember aki perfekt beszél két nyelvet is akár, az hogy a fenébe volt képes eljutni arra a szintre? Én ennyire buta lennék a nyelvekhez?
Visszamennék az időben: Kb. 10 évesen kezdtem angollal ismerkedni, de se az általánosban se a középiskolában nem volt normális angol nyelvoktatás ezért rendszeresen jártam nyelvvizsga felkészítő magántanárhoz. Így valami csoda folytán 19 évesen sikerült letenni a szóbelit, rá 2-3 évre pedig az egyetem alatt az írásbelit is (bár mindkettő alibi középfokú nyelvvizsga volt, origó ill. dexam). Most 26 vagyok és évek óta csak néha-néha foglalkoztam az angollal. Ha van egy angol interjú és próbálom kicsit megérteni (legtöbbször alig értek belőle vmit) meg ha valami fontos angol szöveg van, ami kell nekem. De beszélni továbbra se tudok folyamatosan és gyér a szókincsem, a kifejező eszköztáram. Magyarul nem alkalmaznának egy idegen nyelvet megkövetelő cégnél. Ez leendő végzősként pedig életveszély. Eközben viszont látom, hogy valaki németből/olaszból/franciából/spanyolból! keres magántanárt felsőfokú felkészítő vizsgára (gondolom angol már perfekt megvan neki). Én pedig itt kínlódom egész életemben a világ legkönnyebb nyelvével és egy épkézláb mondatot nem tudok mondani. Eddig 2 alkalommal nyaraltam külföldön életemben, de akkor is 5 perc kellett mire összeszedtem a bátorságomat, hogy elmondjam a csajnak a pultnál/recepción, hogy mit akarok kinyögni. Iszonyat kínos, hogy nem tudok spontán még egy angolt se beszélni. Feliratos filmekkel is próbáltam fejleszteni a tudásomat (amit annyian ajánlanak), de 3-5 szavanként ki kellett mindent szótárazni, mert baromira nem értettem belőle semmit. A GTA 4-et már szótározás nélkül játszottam végig, természetesen nem is értettem semmit a sztoriból.
Olyan mintha fel se tudnám fogni a szavakat és egyszerűen nem pörögne olyan gyorsan az agyam, hogy egyből le tudjam fordítani a fejemben. Másnak meg úgy látom, hogy olyan egyszerű megtanulni egy nyelvet, mintha valami párnapos gyorstalpaló tanfolyamot végezne el.
Nem vagyunk egyformák. Mindenki másban jó, és más az érdeklődése. Van, aki nyelvtanulásban jobb. Van, aki differenciálegyenletek megoldásában. Valaki meg festésben és rajzolásban. Különbözőek vagyunk, különböző képességekkel.
Egyébként a nyelvtanulásban nagyon sokat számít a módszer. E téren is különbözőek az emberek, nincs adott tuti módszer, ami midnenki számára ideális. Az lenne a cél, hogy te magad rájöjj, hogy hogyan tudsz a legkönnyebben tanulni.
U.i.: az angol baromira nem a legkönnyebb nyelv. (Már ha egyáltalán van értelme annak, hogy legkönnyebb/legnehezebb.) Igen, elterjedt, de nem az egyszerűsége miatt. ;-)
Én 3 idegen nyelven beszélek folyékonyan, és előszeretettel hasonlítgatom a különböző szavakat Európa különböző nyelvein, DE
- semmit nem értek az informatikához (még egy filmet sem tudok letölteni), pedig ebben az üzletágban lehet a legjobban keresni
- olyan géneket örököltem, melyek nyomán nagyon könnyen hízok, és vért kell izzadnom egy olyan alakért, ami másoknak csak úgy szimplán van
- semmit nem tudok csinálni, ha hallom a szomszédban ugató kutyákat, ezért gyakorlatilag 0/24-ben menniük kell a vízeséses és relaxációs videóknak a youtube-on, holott az utcában senki mást nem zavar, csak max. kicsit idegesít, míg én nem egyszer kaptam sírógörcsöt a kutyák hangja miatt...
- a személyiségem nagyban eltér az átlagtól, s így szinte minden közösségben kívülálló maradok, míg mások tök jól el vannak egymással, s következésképp egyetlen barátom sincs
Ezzel nem magamat akarom sajnáltatni, hanem azt szerettem volna kifejezni, hogy attól, hogy beszélek nyelveket, még baromira nem egyszerű az életem.
26f
Tapasztalataim szerint a látszat csal, sokkal kevesebb a valódi nyelvzseni, mint amennyi ember annak látszik. Egy idegen nyelvet jól megtanulni több évtized, még idegen nyelvű környezetben élve is, és még akkor sem leszel annyira kifejező benne, mint az anyanyelveden (a kétnyelvűség más tészta). Akik több idegen nyelvet megtanulnak felsőfokú szinten, vagy azt látod, hogy folyékonyan beszélnek több idegen nyelven, azoknak a jó része messze nem tudja annyira, csak személyiségükből fakadva jól kommunikálnak, valamint megtanulták a leggyakrabban használt kifejezéseket. Egy nyelvet igazán kifejezően használni viszont csak akkor tudsz, ha érted is ezeket a kifejezéseket.
Faludy György beszélt angolul, franciául és németül, de több évtized emigráció után sem vállalt versírást angolul, mert egyszerűen nem érezte úgy, hogy elég kifejező tudna lenni egy másik nyelven. Példának hozta, hogy az amerikai teljesen mást ért erdő alatt, úgyhogy hiába fordítod le, más kép alakul ki az amerikaiak és a magyarok fejében róla, ha a szót hallják. És milliónyi ilyen van.
4 nyelven beszélek folyékonyan, ebből 3 anyanyalvi szinten megy, ugyanúgy ki tudom fejezni magam bennük, ha az adott nyelvterületen vagyok, akkor az adott nyelven gondolkodom. Van még két másik, amit jelenleg középszinten beszélek, ezeket hobbiszinten tanulom. Viszont én kétnyelvűként nőttem fel, így csak úgy ragadnak rám a nyelvek, ehhez tényleg van tehetségem. A magyar például tanult nyelvem, de ezt senki nem mondaná meg, akivel beszélek.
Rengeteg dolog van, amihez viszont alig vagy egyáltalán nem értek. Matekból például segghülye vagyok, a legegyszerűbb logikai összefüggések gondot okoznak, ami kell a munkámhoz azt az Excel megcsinálja helyettem, de anélkül el lennék veszve, és még sok ilyet tudnék sorolni.
Egyébként nem feltétlenül a legkönnyebb az angol. Alapszintig nagyon könnyű megtanulni, de a tényleges folyékony szintet nem olyan egyszerű elérni. Nekem például a spanyolt sokkal könnyebb votl megtanulni és sokaktól hallottam ugyanezt a visszajelzést. Lehet, hogy a tanulási módszereden kellene változtatni, de az is lehet, hogy egy másik nyelvvel tényleg jobban jársz, van olyan, hogy egy nyelvre egyszerűen nem tud ráállni az ember agya.
Hány liba volt a diplomád? Mert az egyik összefoglaló angol nyelvtankönyv, a Thomson-Martinet az 37 dkg. Félévente hány kiló tankönyvet, jegyzetet, segédletet kellett volna megemésztened, hogy rendesen elmenve vizsgára átmenjél az egyetemen végig? És ezen a fél kilón nyígsz?
De szerintem elégég félrevezetted magadat. Beszélni csak beszédgyakorlás útján lehet megtanulni. Sem az otthon ülök és erősen szeretném, sem a szótárazás, sem a szomszéd boszorkány nem jó út.
"de az is lehet, hogy egy másik nyelvvel tényleg jobban jársz"
Csak annyi a gond, hogy az angol a világnyelv (amit tanulok, informatikában meg alapnyelv) tehát nem választhatok csak úgy másikat.
"Beszélni csak beszédgyakorlás útján lehet megtanulni"
Evidens, csak ott van a baj, hogy el se tudok jutni olyan szintre, ahol a kellő mennyiségű aktív szókincsem, szószerkezetek és nyelvtani tudásom birtokában megtudnék próbálni kommunikálni angol nyelvű partnerrel. Mert az nem kommunikáció, hogy beszélgetek x nevű emberkével miközben megvan nyitva a google translate meg a gyk (ha kérdeznem kell valamit).
Nekem is borzalmas volt mind a gimis, mind az álatlános iskolás nyelvoktatás (pedig 1. osztálytól volt), mégis 11.-ben előrehozottan emelteztem angolból.
A nyelvtanulás nem tehetség kérdése, hanem szorgalomtól és motivációtól függ. Röviden fogalmazva, egy olyan ingerkörnyezetet kell megteremteni, ami a legjobban szimulálja az anyanyelvi környezetet.
A filmeket az elején úgy érdemes nézni, hogy meg kell szerezni az eredeti mellé a magyar feliratot is és megnézni egy filmet akár 100x is. Amúgy kezdetben érdemes egy olyan filmet választani, ami nem eredeti angol, hanem angolra is szinkronizálták, mert az olyanokban jobban érthető a beszéd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!