Vállalnád, hogy megtanulod az eszperantót, ha ezt ugyanígy vállalmák az egész világon összesen 10 millióan?
#10
"olyan nyelvre volna és van szükség a nemzetközi kapcsolatokban, amely nem tölt be állam- és anyanyelvi funkciót"
Miért is?
Miért nem egyszerűbb kinevezni az angolt nemzetközi nyelvnek, mint mindenkivel megtanultatni plusz még egyet? Egy nyelvésznek ez lehet hogy szórakozás de a többségnek ez idő, energia és sok-sok pénz!
Lehet hogy az eszperantót élőnek nevezzük de honnan szedi össze azt a saját szókincset amit a modern kor és a technológiai tudományos forradalom diktál. Max egy az egyben átveszi az angolból de az nem eszperantó hanem angol.
Megaztán értem én, hogy ostoba nyelvészek lepontozzák a hozzászólásomat, de akkor sincsen annyi szakember a Földön aki eszperantót beszél, hogy az egyes szakterületeken előforduló szakkifejezések le legyenek fordítva eszperantóra. Csak azért pedig nem fognak az emberek energiát, időt és pénzt pazarolni arra, hogy megtanuljanak egy olyan nyelvet amiből majd lehet hogy lesz valami, de nagy eséllyel nem lesz.
Innentől kezdve viszont az eszperantó egy hobbi nyelv amivel általános társalgási témákban szót lehet érteni. Ennyi. Jöhet a lepontozás!
#14 "tökéletes nyelvi világrend"
XD XD XD
... na kb pont ennyi értelme van eszperantót tanulni – utópisztikus álmodozásra pazaroljam el az értékes időmet? Kösz nem. Jó nekem az angol.
Jaj, vannak bajok, fiúk.
Egy nyelv (pl. angol) nem úgy lesz világnyelv, hogy sok ember összeül, és megszavazzák, hogy na, legyen az angol a világnyelv.
Nem azért világnyelv az angol, mert ezt sorsolták ki.
Azért lett világnyelv, mert a brit gyarmatbirodalom révén minden kontinensre eljutott, és mert a II. világháborút követően az USA szuperhatalom lett, és azt se felejtsük el, hogy a globális világháló is az Egyesült Államokban alakult ki, és onnan terjedt el (Arpanet).
Lehet recskázni az eszperantóra, meg minden más nyelvre, mert recskázni alapvetően jó. De attól még évtizedek óta az angol a de facto világnyelv.
Az itt a hejzet, hogy ennek a közös nyelv-dolognak az egyik legfontosabb része az volt, hogy olyan nyelv legyen, ami
egyetlen államnak se ad politikai előnyt.
Itt van az angol. Az angolt tanítják az egész bolygón mindenhol, mindenki vele együtt a kultúrát elsajátítja, az egész országokat ismeri, így a nyelv hatalmas politikai-kulturális túltengésben részesíti az anyaországokat.
Viszont van egy nagyon nagy probléma: hogy ezáltal az önálló kulturák és nyelvek szépen lassan eltűnnek. Annyira nyomatott ez az angol-amerikai kultúra, életmód és nyelv, hogy egységesedik az egész bolygó, és a sokszínűség eltűnik.
Ez volt az egyik láényege az Eszperantónak, hogy mindenkitől független, és nem ad egy államnak, kultúrának se politikai előnyt.
A másik az, hogy ha a mindennapi kommunikációt vesszük alapul, nem a hivatalos szaknyelvi tudást, akkor bárminél hatékonyabb lenne az Eszperantó, mert simán megtanulja bárki, simán megérti bárki, akármennyire is sokan beszélik az angolt pl.
Az angolt tanulja egy csomó ember, de a köznép csak nagyon kis szinten tanulja meg, mert annyira nem egyszerű, hogy egy év alatt elsajátítsa bárki mindennapi kommunikáció szintjén. Az Eszperantót bárkinek könnyen megtanítják, és politikailag is, kulturálisan is független.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!