Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Oroszt vagy kínait érdemesebb...

Oroszt vagy kínait érdemesebb tanulni?

Figyelt kérdés
fordítói tolmácsi pályára készülök, és eddig másfél év németet illetve 10 évet tanultam angolul.(bár nem hinném hogy ez befolyásolná az orosz nyelvtanulást vagy a kínait), 17 éves vagyok.
2010. febr. 26. 19:35
 1/7 anonim ***** válasza:
75%
oroszt mindenképp
2010. febr. 26. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
84%

én a kínait választanám, talán azért mert én is most kezdtem el tanulni :)

Abból indultam ki, hogy rengetegen vannak, és fejlődik is a gazdaságuk rendesen, nagy potenciál van benne. A japánból indultam ki, mert arra mifelénk iszonyat kereslet van, mármint tolmácsra. Egy ismerősöm kint élt, és most rángatják mindenféle tárgyalásokra fordítgatni, pedig még tanuló, és nem is szeretne tolmács lenni.

2010. febr. 26. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
72%

Oroszt, mindenképpen!


Kínaiul 3-4-szer annyi idő alatt, jóval nagyobb erőfeszítéssel éred el ugyanazt a szintet, mintha oroszul tanulnál. Ugyanakkor az orosz hasznosabb, mint a kínai. Miért?


(1) Az oroszt nemcsak Oroszországban beszélik, hanem kb. 15 másik országban (Kazahsztántól Grúzián át Lettországig) széles körben beszélik, ráadásul aki tud oroszul, az a szláv nyelvű országokban sincs elveszve.


(2) Oroszország fontos külkereskedelmi partnerünk, gazdaságilag jelentős ország, ugyancsak jelentős tudományos/technikai téren.


(3) Ezzel szemben a kínait (mármint a mandarint) nem használják Kínán kívül. Kínán belül sincs értelme. Ugyanis ha egy kínai cég van olyan komoly, hogy külföldiekkel tárgyaljon, akkor tud náluk valaki angolul. Ha csak kínaiul tudnak, akkor úgysem olyan fontos cég, amivel külföldieknek dolguk lehet. A kínaiak, szemben például az oroszokkal, NEM örülnek neki, ha a külföldi tud kínaiul, zavarja őket. Persze tolmácsolhatsz kínaiak és külföldiek között, de ezzel csak annyit keresel, amennyit bármilyen más szakmával is megkereshetnél, miközben kínaiul folyékonyan megtanulni vagy egyáltalán nem fog sikerülni, vagy 5-10 évbe is beletelhet (kivéve, ha nyelvzseni vagy, de akkor meg úgyis mindegy, mert annyi nyelvet tanulsz meg, amennyit nem szégyellsz). Ismétlem: Kínán kívül semmire sem tudod használni a kínai tudásodat, mert semmilyen szöveg nincs, ami csak kínaiul van (még nem fordította valaki angolra) és érdekes vagy hasznos. Már ugyanez kevésbé igaz az oroszra.


Ha mindenáron távol-keleti nyelvet akarsz tanulni, akkor a koreait és a japánt is előbb javasolnám, mint a kínait, többek között azért, mert ezek az országok gazdasági-tudományos-technikai szempontból Kína előtt járnak (így, komplexen, tehát tudományosan és technikailag. Lehet, hogy Kína több golyóstollat gyárt, de az innováció nem Kínában történik, Kína a segédmunkás, Japán a főnök Ázsiában).


Az sem utolsó szempont, hogy az orosztudás utat nyit a többi szláv nyelv felé, és beenged egy óriási, a legtöbb európai számára kevésbé ismert kultúrába. És az sem, hogy az orosz nem nehéz nyelv, nem fenyeget az a veszély, hogy olyasmire fecsérelsz sok évet az életedből, ami utána haszontalannak bizonyul és azután úgy fogsz viselkedni, mint a pár tucat kínaiul tudó magyar, akik, miután az életük egy számottevő része ráment a kínai írásjelek észnélküli másolgatására, memorizálgatására, görcsösen igyekeznek "hasznossá tenni" magukat, elhitetni, hogy nélkülözhetetlen a tudásuk, holott aki tud angolul, az tud tárgyalni a kínaiakkal.

2010. febr. 26. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

19:58


"Abból indultam ki, hogy rengetegen vannak, és fejlődik is a gazdaságuk rendesen, nagy potenciál van benne."


Rengetegen vannak, gyakorlatilag mind Kínán belül. Az 1,2 milliárdból 800 millió egyébként paraszt az ország belső felén, akikkel sohasem fogsz semmiféle tárgyalást folytatni.


Még a szomszéd utcában működő kínai étterem pincérével se beszélhetsz kínaiul (mandarin), mert ezek a kivándorolt kínaiak rendszerint kantoniak...


A gazdaságuk valóban fejlődik relatív mérőszámokban, pl. ha eddig egy gyufagyár volt egy országban és melléépül még egy, az 100% növekedés. Valójában nincs nagy potenciál abban a jobb sorsra érdemes szerencsétlen országban, bár ennek kifejtése hosszabb lenne.


"A japánból indultam ki"


Téves kiindulás, mert Japán tényleg egy nemzetközileg fontos, komoly ország, szemben Kínával. Nem lehet a japánról a kínaira következtetni.


Japán gazdaságilag vezető hatalom, nem mennyiségileg, mint Kína, ami nagy GDP-t tud összehozni rengeteg sok fogkefe és fésű gyártásával, hanem minőségileg. Egy példa: 2000 és 2006 között a 150 millió lakosú Japán 244 ezer szabadalmat jegyzett be az USA-ban. A kis hatmillió lakosú Izrael 8 ezret. És az egymilliárd lakosú Kína? 3500-at (háromezer-ötszázat).


El lehet kezdeni a kínait most azért, mert TALÁN 20-30 év múlva Kína egy komoly ország lesz. Csak hát normális ember (bocs) ezt nem csinálja. Nem aszerint szokás szakmát választani, hogy TALÁN lesz valami 55 éves koromban, ami miatt majd elmondhatom, hogy érdemes volt.


A japán nyelv jelenleg ezerszer fontosabb, mint a kínai. Mert egy nyelv fontosságát nem az adja, hogy HÁNYAN beszélik, hanem az, hogy KIK. A kínait beszéli 800 millió paraszt, 300 millió szalagmunkás.


De itt Európában nem az az izgalmas egy leendő tolmácsnak, hogy hány paraszt vagy buszvezető beszél egy nyelvet, mert akkor nem a német és a francia lenne a menő, hanem a bengáli és a hindi. Vagy a mandarin. Csakhogy egy nyelv fontosságát az adja, hogy hány élvonalbeli kutató, fejlesztőmérnök, egyetemi tanár, tudós stb. beszéli az illető nyelvet és milyen színvonalú gondolatokat közöl ezen a nyelven. A 150 milliós Japánnak még évtizedekig nagyobb lesz ezen a téren a jelentősége, mint Kínának.


A helyedben sürgősen abbahagynám a kínai tanulását, ha "hasznossági" szempontok vezérelnének. Legalábbis átgondolnám, utánanéznék, hogy mi is az a fene nagy "potenciál", ami Kínának van. Mert ez így elég ködös, hogy nagy potenciál van bennük. Bizony, van bennük potenciál a teljes kudarcra és a nagy sikerre is, semmit sem lehet kizárni, Kína látott már karón varjút 5000 éves története során. Azt kell azonban nézni, hogy mi valószínű és mikor.


Persze ha a kínai nyelv iránti érdeklődésed egy komoly, tiszta, haszonelvűségtől mentes rajongás a kínai nyelv iránt, egy szenvedély, akkor tanuld csak, ártani nem árt. De csak akkor, mert ha azt hiszed, hogy hasznos és előrelátó dolog kínaiul tanulni, akkor elég veszélyes döntést hoztál. A japán, sőt a koreai is sokkal hasznosabb jelenleg és még évekig.

2010. febr. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
69%

Oroszt mindenképp!!

Én is azt kezdtem el, középiskolában 2 éve tanulom, illetve egyetemen is tervezem hogy felsőfokig megyek.

2010. febr. 27. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Eltelt pár hónap az előző válasz óta. Európában Magyarországon van a legtöbb Kínai. Kínai a magyart tartja, még valamelyest rokonnak. (nekünk lehet, hogy furcsa) Lát fantáziát bennünk, hajlandó befektetni ITT! Ezt ugye nem kell ecsetelni. Hitelez, nem hitelt vesz! USA tönkremegy, örökké adósa marad Kínának! Kína nem kap pénzt az USÁ-tól, ami baj lenne, viszont mindig úgy tudna kijönni, hogy neki kedvezzen. Nincs kánaán Kínában. Kínaiak irigylik a japánokat az életszínvonalukért. Ugyanakkor nem bengáliai kultúra, azaz, akiket leparasztozol elég művelt emberek. Éhbérért dolgoznak. De! Sajátos jelleme a japánnak és a kínainak is, hogy fegyelmezett és nem vesz fel 500%-os THM hitelt, mert a gyereknek kell mobiltelefon. Dolgos. Amerikaiak kevesebbet keresnek, és az árak nőni fognak. Hiába kérik meg az embereket, akkor is hitelből vesznek terepjárókat 20 literfogyasztással, nem tudják fizetni. Árverezik a lakásokat, nem lesz rá vevő. Az amerikaiak amire átállnak addigra majd Bengália lesz. Kíváncsi lennék, 3 dolláros órabérre mit reagálnának az emberek? Zabálnak, tankolnak, hitelt vesznek fel és ők tényleg parasztok, azt sem tudják Kína merre van, történelemből Linkolnon kívül semmi nincs a négereknek az agyában. Kína meg kéri a törlesztést, pl. földek, cégek formájában. Szívosság és fegyelemmel veszik át az uralmat. Amerikai felfogás: Ami pénz félre tudok tenni, arra valójában semmi szükségem... érthető nem?
2011. aug. 12. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Európában Magyarországon van a legtöbb Kínai."


Nem Kínai, hanem kínai. És itt csak 20 ezer van, míg az UK-ban vagy Németországban ennek sokszorosa.


"Kínai a magyart tartja, még valamelyest rokonnak."


Nem tartja annak, de ha annak tartaná, annak sem lenne különösebb jelentősége.


"USA tönkremegy, örökké adósa marad Kínának!"


Nem megy tönkre. Az amerikai államadósság kevesebb, mint 1/10 része áll fenn kínaiakkal szemben.


"akiket leparasztozol elég művelt emberek."


Lehet, hogy művelt emberek, de attól még földet művelnek, azaz parasztok.


"Sajátos jelleme a japánnak és a kínainak is, hogy fegyelmezett és nem vesz fel 500%-os THM hitelt"


Ettől még Kínában óriási ingatlanbuborék van, és a helyhatóságok a csőd szélén állnak, mert eladósodásból finanszíroztak értelmetlen beruházásokat. Lehet, hogy az átlag kínainak nincs megengedve az eladósodás - megteszi ezt helyette állambácsi.

2011. aug. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!