Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan kell latin mondatot...

Hogyan kell latin mondatot magyarra fordítani? Mi a technikája?

Figyelt kérdés

Készülök egy latin versenyre ahol latint kell magyarra fordítani. Nagyjából tudom a nyelvtant, a ragozást is. Viszont nem nagyon tudom hogy kell fordítani. Egyszerűen csak összerakom a szavakat de ez így nagyon nem jó. Tudnátok olyan oldalakat ajánlani ahol le van írva a fordítás menete?

Előre is köszönöm!


2010. febr. 4. 16:40
 1/8 anonim ***** válasza:
Nekünk mindig azt mondták, h hátulról kell kezdeni. Először az igét, majd az alanyt:) Utána jöhet a többi:)
2010. febr. 4. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, meg-e sértek szerzői jogot, de leírom (ha kitrölik mentsd le):


BETTS GAVIN: LATIN NYELVKÖNYV, FORDÍTOTTA: BOLLÓK JÁNOS


"Mivel az elkötkező mondatok nehezebbek, mint az első lecke olvasmányának mondatai, nem voltak annyira könnyű őket latinra fordítani, logikailag, szisztematikusan kell hozzáfognunk fordításukhoz. A következő lépéseket ajánljuk:


(a) Vizsgáljuk meg minden egyes szót jelentése és végződése szempontjából, és végezzük el teljes elemzésüket.


(b) Jelöljük meg az összes ragozott igealakot; ezzel egyben meghatározzuk a lehetséges mondatok számát.


(c) Figyeljük meg az írásjeleket, a ragozott igealakok helyét (ezek rendesen a tagmondat utolsó szavaként szoktak állni; és a kötőszókat, majd határozzuk meg, hol kezdődnek és hol végződnek az egyes tagmondatok.


(d) Külön-külön elemezve minden egyes tagmondatot, vizsgáljuk meg, hogy a tagmondaton belül az egyes szavak hogyan viszonyulnak a ragozott igealakhoz.


(e)Vizsgáljuk meg a kötőszavak figyelembevételével, hogy az egyes tagmondatok hogyan viszonyulnak egymáshoz, majd ennek alapján határozzuk a mondat egészének jelentését."


Adok neked rengeteg ötletet ezenkívűl, ha megmondod, milyen típusú latinversenyre készülsz? (OKTV vagy Ábel J.?)


T.L.

2010. febr. 4. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!! Kedves tőled már ebből is sokat tanultam:)

Megtennéd hogy elküldöd az e-mail címed? Mert valamiért nem tudok Neked privát üzenetet írni:(

Nagyon köszönöm előre is!

Amúgy a verseny Ábel Jenő

2010. febr. 6. 13:59
 4/8 anonim ***** válasza:
Jajh bocsáss meg, csak 2 nap múlva adtál választ, és sajnos elveszett a komment-tengerben... Mond, hogy sikerült? :S
2010. aug. 12. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Semmi baj úgy sem volt sok esélyem :D

Helyezést nem értem el de azért sokat tanultam belőle :)

Bár 3 óra végén már nagyon unatkoztam meg volt egy csomó olyan szó is amit nem találtam a szótárban :/ De végül is jó volt :) Azért köszi :) De szerintem idén is menni fogok szóval ha még áll az ajánlatod tudnál segíteni?

2010. aug. 14. 11:32
 6/8 anonim ***** válasza:
No, jól van, azért örülök! :D Áll az ajánlatom, fogok segíteni! Fenn van az internyeten az írás? Másold be, hadd lássam! :D
2010. aug. 15. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

martinussartor@gmail.com


ide is küldheted, ha akarod

2010. aug. 15. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Hát én nem találtam meg a lapot meg nem kaptuk meg :S De van egy 2 évvel ezelőtti szöveg amit megkaptunk még előtte gyakorolni. Akkor azt elküldöm ha az is jó :)
2010. aug. 16. 12:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!