Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A japán az mennyire tanulható...

A japán az mennyire tanulható autodidakta, öntanító módon?

Figyelt kérdés

Szeretnék megtanulni legalább egy kicsit japánul, viszont tanár nélkül, magamtól, de nem tudom, hogy ez a nyelv mennyire nehéz egyedül, úgy értem a kiejtések itt mennyire bonyolultak ahhoz, mert pl. angollal nehéz dolgom lenne már a kiejtések miatt.

És jó lenne, ha lenne valami netes oktatóanyag, ahol lehet olvasni legalább egy pár leckét, vagy valami nagyon jó könyvajánlat.

A válaszokat és a tanácsokat előre is köszi!


2014. febr. 10. 15:43
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A kiejtés nagyon egyszerű. Az írás még a magyarnál is fonetikusabb, egy két kiejtési szabály van, utána majdnem mindent úgy kell kiolvasni, ahogy írják (kana-ban). Egy-két hang kicsit másabb, mint magyarban, de ha ezekre nem figyelsz, akkor sincs nagy gond. (Megkockáztatom, hogy folyóbeszédben nem is nagyon tűnik fel.)


Nincs különösebb ok, hogy tanárhoz menjél. Persze egyszerűbb azaz út, de anélkül is megtehető.


Forrásokat angolul tudok csak mondani, a kiejtést érdemes valami youtube-s tutorialon megnézni (lehetőleg ne olyat, ahol egy angol meséli a saját rossz akcentuásaval, hogy kéne kiejteni). A kanakról nagyon szép táblázatok vannak vonnás sorrenddel a wikipedia-n. (extended katakana nagy része nem kell)


A nyelvtanokra meg szerintem jó:

[link]

(Közvetlen beszéddel kezdi, mert úgy épül fel logikusan a nyelv, de amúgy használat szempontjábal az udvarias beszéddel előbb mész többre)


Szótárnak:

jisho.org

(Japánról angolra jó, másik írányba akadhatnak problémák)


Amúgy van egy-két japán weblap, meg könyvek is (bár azok többnyire már nagyon durván nyelvtaniasok, amiket én láttam), ezeket én nem ismerem, de google-vel meg lehet találni és van köztük jók. (Legalábbis jó hírűek)


Kanjiknál figyelj arra, hogy

1) nem érdemes a jouyou szerint haladni (japán kormány által hivatalos kanji lista, amit iskolában tanítanak)

2) nem kanjikat kell tanulni, hanem szavakat: jelentés-olvasat-kanji együtt

3) az első pár (~100-200) sokkal nehezebb, de utána könnyebb lesz, szóval ne add fel!


Végezetül: érdemes gyakorolni a nyelvet bármilyen hobbin keresztül. Nyilván anime/zene/játékok/(drámák közül is soknak) nyelvhasználata nem tükrözi a valóéletet teljesen, ettől még az alapvető nyelvi elemek ugyanazok maradnak, tehát gyakorlásnak jó, ha te éppen ezt élvezed.


Sok sikert, ha kérdésed van, nyugodtan itt is felteheted.

2014. febr. 10. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Amúgy van egy-két japán weblap"


Akarom mondani magyar nyelvű japánnal foglalkozó weblap. Angolul rengeteg van és rengeteg jó is van köztük.

2014. febr. 10. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Ugyan angolt még nem tudom perfectül, de már olvastam néhány weboldalt angolul, valahogy majd összehozom, végül is mindkettő nyelvet szeretem :)
2014. febr. 10. 22:10
 4/5 anonim ***** válasza:

Utóíratnak még annyit, hogy Windows 7-től kezdve már be van építve japán IME, de én ajánlom, hogy a Google által ingyen letölthetőt használjad. Kb. ugyanaz, de kanjik esetén sokszor kiad, hogy melyik kanji milyen értelemben használatos (mert ugye sokszor van, hogy kaeru pl.: 5 kanjija is van talán, amiből egy-pár kicsit más jelentéssel áll, és bár japánul van, de nagyon hasznos információk vannak benne)


[link]

(Mobilra is van kanji recogniser néven hasonló)

Amúgy google drive documentumában is van hasonló opció.


[link]

furiganazza az összes kanjit


Érdemes még rikaichan, rikaikun, perapera add-onok közül egyiket letölteni (szó felé visszed az egeret is kiírja jelentést)


Ezek még haszos eszközök lehetnek valamikor a jövőben.

2014. febr. 10. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
2014. febr. 11. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!