Érettségi előtt állok, tolmács szeretnék lenni. Rendelkezem C1-es német és angol nyelvvizsgákkal, milyen nyelvet válasszak a továbbiakban?
A nyelvtanulás a mindenem, így szeretnék több nyelven is tudni. Szeretem az irodalmat és a nyelvészetet is, így egyértelmű volt, hogy az ELTE BTK-n keressek egy nyelv szakot. Már jól tudok angolul és németül, de később az utóbbival dolgoznék szívesen. Nagyon érdekelnek a szláv és finnugor nyelvek a germán nyelvek mellett. Eddig a szlavisztika(orosz szakirány), (skandinavisztika(svéd)) és finnugrisztika(finn vagy észt, nem tudok dönteni) tetszik, szerintem jó ötlet egy nem germán nyelvet is jól tudni, ha az ember tolmácsnak készül. Azt is tudom, hogy ezek a szakok nem csak a nyelvtanulásról szólnak, és magamtól is nagyon sokat kell majd hozzátennem, hogy egy jó, használható tudásom legyen, de erre készen állok.
Ti melyik ELTE-s szakot ajánlanátok nekem, ahol rangos nyelvtanítás folyik? Természetesen olyan nyelvet kéne választanom, aminek a piaci értéke magas, ti melyiket jelölnétek a helyemben?
Érdekel az is, hogy jó irányba haladok-e, tehát mennyire tartjátok élhetőnek a tervem?
Érdekel a szociológia is, valami hasznos tipp ezzel kapcsolatban? Tudnám ezt a két területet kombinálni?
Esetleg bármi más ötlet, ami érdekelhetne engem?
Az építő jellegű kritikát bármikor szívesen fogadom, a lehúzó, 3 szavas válaszokat író emberek gyakran megmosolyogtatnak, de örülnék, ha érdemi hozzászólásokat, gondolatokat kapnék, amik segítenek a döntésben.
Ha fordító, tolmács szeretnél lenni, én nem javaslom, hogy egy nyelvszakra menj. Ezeken a nyelvszakokon valóban megtanulod a nyelvet, de rengeteg nyelvtant, irodalmat, kultúráz, törénelmet, földrajzot kell tanulnod az adott országról, melyek természetesen nem fölöslegesek, de szerintem van olyan alapképzés, ami hasznosab tudást ad. Ráadásul ott csak egy országot, nyelvet tanulnak (nyelvből tanulsz minorként egy másodikat, de az nem valami komoly szintű), tehát az angolodat és németedet egyedül kellene fejlesztened, meg abból nem kapnál semmilyen plusz infót az országismeretből.
Ha szeretnél még nyelvet tanulni, és később tolmácsként dolgozni, én egyértelműen a nemzetközi tanulmányok szakot ajánlom. A legjobb a CORVINUS-on, a PPKE-n és az ELTE-n. Ez a képzés megtanítja neked az európai jogrendszer, politika, gazdaság, diplomácia, biztonságpolitika alapjait, lesz egy átfogó képed Európáról ilyen téren. És az egyetemi képzésben benne van az ingyenes nyelvtanulás, számos nyelvből választhatsz. Tanulhatsz egy új nyelvet, vagy tanulhatsz a már ismert nyelveid mellé jogi, gazdasági vagy nemzetközi kapcsolatok szaknyelvet felsőfokon.
És a tolmácsoláshoz pontosan ez kell: szaknyelvtudás és politikai, diplomáciai ismeretek. Ezekkel nagyon nagy előnyből indulnál kezdő tolmácsként.
Ha esetleg szereted a műszaki dolgokat, akkor pedig azt javaslom, hogy menj el valamilyen műszaki képzésre, és akkor lesz szaktudásod mondjuk műszaki, ipari, orvosi szakfordításhoz. De ha tolmácsolásban gondolkodsz, akkor egyértelműen a nemzetközi tanulmányokat javaslom.
De ha mindenképpen valamilyen nyelvszakra akarsz menni szerintem válassz valamilyen világnyelvet: kínai, arab, orosz, spanyol, francia. Ezek érik meg a legjobban a tolmácsszakmában.
Ha már nyelvszakok, akkor én nem föltétlen az ELTE-t javaslom, hanem a Pázmányt (PPKE), ott sokkal minőségibb nyelvoktatás folyik: olasz, francia, spanyol, orosz, arab, kínai, lengyel.
És mégvalami: azt nézd meg, hogy melyik szakokra félvételi követelmény az adott nyelv tudása. Pl olasz és francia szakra felvételi követelmény emelt szintű érettségi. De persze vannak olyan szakok, ahovan nem, csak ennek érdemes utánnanézni, mielőtt beadod a jelentkezésedet. :)
3-as,4-es, nagyon köszönöm válaszaitokat! Nagyon is tetszenek olyan szakok, mint a nemzetközi tanulmányok vagy szociológia. Viszont úgy érzem, ez a döntés egyre nehezebb lesz, és mivel egyre több különböző tippet kapok, egyre tanácstalanabb leszek :D
Sokat segítettetek köszönöm, szerintem most pár napig-hétig minimum gondolkoznom kell, kicsit beleásom magam a Pázmányba is. Aztán majd meglátjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!