A foglalkozásdoktori címeknek hagyománya van?
Azt értem, hogy PhD után jár a tudományi alapon szerzett dr-i cím (ami Dr hivatalosan). PhD-zni ugye bármilyen szak mesterképzésének elvégzése után lehet.
Ez világos.
A kérdésem az, hogy miért alakult ki egyes hivatások körében (orvos, fogorvos, állatorvos, jogász, gyógyszerész) a doktori cím?
Azért, mert olyan nagy mennyiséget tanulnak a képzési idejük alatt? Vagy puszta hagyományból?
Félrértéss ne essék, nem kérdőjelezem meg ezeknek a hivatásoknak a dr-i címre való érdemét, csupán érdekel a miértje.
A doktor szó latin eredetű, tanítót jelent. Sokszáz éves hagyomány, hogy az orvosok és a jogászok ilyen címet birtokolnak, valószínűleg mert ezek voltak régen a legnagyobb tudást és a tudás leghosszabb oktatását igénylő szakmák, és tiszteletből adták nekik ezt a megkülönböztető szócskát. Mikor létrejött a fogorvosi és állatorvosi önálló foglalkozás, ezekre is kiterjesztették a címet, a gyógyszerészetre mint a negyedik orvostudományra pedig néhány tíz év késedelemmel, hogy a társadalomban jobban elterjedjen, hogy az orvosokéhoz hasonló tudással rendelkeznek, és megkülönböztetésül segítőiktől, az asszisztensektől, akikkel ugyanúgy találkozik a beteg a gyógyszertárban.
Szóval hagyomány, igen, és mivel már szinte bármilyen diplomára építhető PhD-fokozat is, ezért már az egész címkézésnek nem sok értelme maradt, nem utal egyértelműen semmire, nem tudja eldönteni az ember, milyen hivatású emberrel áll szemben, mikor a nevét látja / hallja. Esetleg egy-egy intézményen belül még van megkülönböztető célja a doktori címeknek, az embereknek pedig többnyire lelki többletet ad egy ilyen cím birtoklása vagy ha olyasvalaki foglalkozik Veled, aki ilyennel bír.
Az utolsó jól szólt :-) Hatalmas lelki többlet egy ilyen cím az ember neve előtt :-) De ez is olyan, hogy aki szeretné megszerzi akinek nem fontos annak más neve előtt sem fontos :-) Hiszen a tudás ami mögötte van az a fontos!
De van feelingje az biztos :-)
A kérdésedre válaszolva pedig igen hagyományból!
Részben hagyományból, de arról is lehet beszélni, hogy miért alakult ki ez a hagyomány, és miért pont ezekhez a szakokhoz "jár" a doktori cím.
Nem rég hosszas vita folyt erről itt:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb..
A hagyományon kívül olyan érvek hangzottak el, mint a tananyag mennyisége, a képzés hosszúsága, valamint a fentiek mellett a munkával járó nagy felelősség egyidejű jelenléte. Ha gondolod, olvasgass bele.
Ennek történelmi okai vannak, régebben csak három szakot oktattak az egyetemeken: orvos, jogász, teológus. Teológiát viszont most már csak vallási intézményekben oktatnak.
Én biológiából doktoráltam, de nem használom a címet, nem gondolom hogy ettől értékesebb lennék. Az államtudományira szerintem meg csak azért vezették be, mert onnan mindenki valamilyen állami tisztségviselő lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!