Járműmérnök. Széchenyi Egyetem vagy BME?
Volt osztálytársam BME-n kezdett, szeptembertől megy Győrbe, pont azért, amit említettek: a SzE sokkal diákközpontúbb a BME-nél. :)
A koli pedig nagyon király dolog, én is vidéken vagyok egyetemista, és imádom. :P
akkor én most megvédem a BME-t, egyrészt mert oda járok, másrészt mert még mindenki szidta eddig :)
először is ez a győrből el lehet helyezkedni az Audihoz butaság. Mármint nem maga az állítás, mert az igaz persze, hogy el lehet helyezkedni, csak úgy mint minden másik egyetemről. Ne higgyétek azt, hogy az audinál úgy vannak vele, hogy aki győrben végzett az felvesszük... Azt veszik fel, aki alkalmas rá. Egy cégnek a profit számít, tehát a megfelelő tudásod miatt fognak felvenni. Hogy ezt a tudást hol szerezted senkit nem fog érdekelni. Max annyira, hogy tudják, hogy vannak egyetemek, amiket ha elvégzel, akkor nagyobb valószínűséggel szedsz magadra olyan tudást, amit ők tudnak hasznosítani. BME-n ott vannak az állásbörzék, ott olyan állást és szakmai gyakot találsz magadnak, amit nem szégyellsz.
Az alapján választani, hogy melyik egyetemnek milyen a kinézete meg óriási nagy butaság. Nem autó választásról van szó, hogy ilyen szempont alapján kéne választani. (Egyébként megjegyzem, hogy a bme-n 100-150 éves épületek vannak, amiket folyamatosan restaurálnak. Szvsz nagyon szép campusa van a műegyetemnek, főleg nyáron csodaszép a kert.) A felszereltséget tekintve szerintem egyik egyetemre sem lehet panasz, itt most megemlíthetném, hogy a polimer labor európa egyik legjobbja, az áramlástan tanszéken lévő szélcsatorna meg közép-európa legnagyobbja, ha jól emlékszem. Szóval nincs vele gond semmilyen szinten.
Ezt a "diákbarátabb" és "diák központúbb" dolgokat meg nem értem. Ez mit jelentene? Egy egyetem nem középiskola, oda azért jársz mert tanulni akarsz. Nyilván nem fogsz az udvaron játszó embereket látni, mert már "felnőttek", meg mint említettem , nem ez az egyetem lényege. Ha bemész egy óra előtt egy terembe, ugyanúgy jókedvű nevetgélő diákokat látsz, mint bárhol máshol. Úgyhogy ezt a "búval b*aszott" jelzőt meg kikérem magamnak.
Nem akartalak titeket egyik egyetemre sem rábeszélni, mert döntsétek el ti, hogy melyik a szimpatikusabb. Csak egy-két dolog szerettem volna tisztázni, amiket nem értettem.
Utolsó válaszolóval többnyire egyet kell értenem. BME nemzetközi viszonyokat is jobban ápol és tényleg vannak sokkal jobb laborjai,mint az SZE-nek.
Amúgy mindkettőnek van előnye és hátránya. Az valamilyen mértékben igaz,hogy az Audiban könnyebben el lehet helyezkedni vele,mert lényegében az Audi pénzeli az egyetemen ezt a szakot is, és lényegében azt is oktatják neked,amit az Audiban elvárnak. Ebben az a jó,hogy ha oda akarsz menni dolgozni,akkor jó,de ha máshova,akkor lehet nem,mert szinte ráspecializálódsz az audis szemléletre. (Mellesleg fura,hogy az SZE-n lévő gépész szak a legkönnyebb az országban,mégis előszeretettel veszik fel az audiba ezeket az embereket,ebből lehet sejteni,hogy tényleg csak azt tanítják meg nekik,amit gondolnak).
A koli amúgy tényleg egész tűrhető és olcsó,meg ott van az egyetem tövében, ráadásul 100 méteres körzetben található két nagyobb szórakozóhely is,ahol jó egyetemi bulik szoktak lenni minden héten :). Erre a diákbarátabb dologra meg én is azt tudom mondani,hogy ez egyetem,ha valami bajod van,akkor a bme-n is eltudod intézni magadnak,maximum nem olyan egyszerűen,csak emiatt ne akarj lemondani a bme-ről.
Pesti vagy alapból? Mert akkor biztos fura lesz győr,hogy este egy átlagos este mennyire nincs semmi mozgás a városban és ha ez nem tetszik neked,akkor biztos hamar beleunsz,bár az is tény,hogy egyetemen tanulni kell,azt meg könnyebb nyugodtabb környezetben.
Személy szerint amúgy azt mondanám,hogy ha eléggé magabiztos vagy és úgy érzed,hogy mindent megtennél a diplomáért,akkor a bme-t javaslom,mert ha elvégzed azzal nem nyúlhatsz mellé,csak kérdés,hogy elvégzi-e az ember,mert tény,hogy ott nagyobb szivatások vannak.
Igazából az egész attól függ,hogy mennyire érzed magad kitartónak,meg hogy mindenképpen az audiban akarsz-e dolgozni majd. (Mert ha bme-n végzel,akkor is mehetsz audiba,de ha csak és kizárólag audiban akarsz majd dolgozni,semmi más terved nincs,akkor egyértelműen az SZE-t javaslom)
ui: ne gyertek azzal,hogy istenítem a bme-t,vagy védem,mert nem!Mindkét helyen nagyon sok ismerősöm van és ezeket állítják. Én eltére jártam,de volt pár bme-s tanárom,meg voltam pár bme-s órán is,arról saját tapasztalatom van,de még így is pártatlanul állok a kérdéshez.
Gondolkoztam, hogy hozzászóljak-e, mert egy ideig a szokásos "budapesti egyetemek mérföldekkel más világ" című alapelv szerint írtak emberek, amire nem lehet nagyon mit mondani, mert többnyire ezt nevelik az emberekbe, akik pestre mentek/maradtak és nem tehetnek róla nagyon, hogy ezen az egy síkon gondolkoznak hasonló kérdésekben. De ez a hozzászólás annyira nonszensz, hogy nem tudtam elmenni mellette: "Mellesleg fura,hogy az SZE-n lévő gépész szak a legkönnyebb az országban,mégis előszeretettel veszik fel az audiba ezeket az embereket,ebből lehet sejteni,hogy tényleg csak azt tanítják meg nekik,amit gondolnak"
Ez egyszerűen nem igaz, egyik része sem. Én egy erős középsuliból jöttem, matek- és fizikafakt után, plusz már 4 éve tanultam szakmai tárgyakat, nagyon jó és egyben kemény gépészmérnököktől, akiknek többek között köszönhetem, hogy a pályára léptem. Mechanika, gépelemek, műábrát már ott úgy kérték, hogy 30 főből 26 kettes 2 bukó és ketten voltunk akik 4-es 5-öst kaptunk, de igazából a természettudományos érdeklődésem vonzott a pályára. Versenyekre is jártam, többől voltam országos 10-be, 445 pontom volt felvételikor, tehát nem lehet mondani, hogy nem volt megfelelő előképzettségem már amennyire lehet ezt mondani. "Egyik szakmai tanárom azt mondta, hogy Győrbe akarok menni? hát azt kisujjból ki fogom rázni." Aha, persze. Most toltam le a 3. félévet, szorgalmi időszak 90%-át végigtanultam zh-ákra meg beadandókra, hogy összejöjjenek az aláírások, és a szorgalmi óta folyamatosan vizsgákra tanulok/tam és még mindig lesz vizsgám. Eddig sikerült minden tárgyam, de nagyon nagy erőfeszítések eredményeképpen. No karácsony se semmi. Gépészmérnök(nem járműmérnök) szakra általában a szivatósabb tanárokat rakják be, a járműveshez képest, de nyilván az sem könnyű. Tehát finoman szólva nem mondanám könnyűnek, és a nyakamat merem rátenni, hogy nem ez a legkönnyebb az egész országban. Ha erre azt mondja valaki, hogy én vagyok nem vagyok alkalmas erre, és csak random hoztam korábban ezeket az eredményeket vagy nem tudom hogyan, jó legyen úgy, de nem csak én vagyok ilyen cipőben, hanem sok hasonló kompetenciákkal rendelkező ember keményen tanul és küzd sokszor az aláírásért. Hangsúlyozom ez a gépészmérnök BSc, másról nem nyilatkozom, mert nem lenne hiteles. Az hogy régen mi volt nem tudom, lehet régebben könnyebb volt, de hogy most nem az, az biztos. Vagy mondhatnék példát, hogy a párom BME-én tanul, igaz VBK-án tehát nem ez a szakma, de 1/4-ed annyi energiabefektetéssel, szó szerint 5-öst kapott mindenből. Ezzel nem leszólni akartam vagy hasonlók, a BME jó és színvonalas suli, csak azért nem teljesen minden olyan, mint amit beállítanak, hogy minden rettenet nehéz, máshol meg minden könnyű. Láttam VBK-ás matek1 Zh-át és könnyebb feladat voltak kicsit, plusz több idő volt rá, mint nekem itt. Leginkább a szak határozza meg a nehézséget, meg nyilván a szorgalom, tehetség stb, de nem elsősorban maga az intézmény.
A másik, "hogy azt tanítják amit az audi akar". Most őszintén, Magyarországon hogyan működik a felsőoktatás? Így teljes autonómiába döntik el az egyetemek, hogy mit oktatnak? Minden egyetemnek akkreditálnia kell minden képzést, amit el akar indítani és bizonyos követelményeknek meg kell felelnie, és abba nem fér bele olyan, hogy egy cégóriás állítja össze a tanrendet vagy hogy gépészmérnök szakon audis tárgyakból áll az egész. Ez az elméleti gátja ennek, a gyakorlati meg az, hogy van rálátásom a szakmára alapszinten és tisztában vagyok, hogy általános gépészmérnöki ismereteket tanulunk ugyan úgy, mint bárhol máshol: 4db mecha, hőtan, áramlástan, 3db matek, gépszerkezettan/gépelemek, stbstb és a tantárgyak azt is takarják amik oda vannak írva. Vannak VÁLASZTHATÓ tantárgyak, ahol van lehetőség audiban dolgozó szakemberek által tartott előadásokat hallgatni, de ilyen nem csak itt van, hanem máshol is, pl BME-én is. Járműmérnök szakon viszont már van 1 vagy 2 db tárgy, ami kötelező és az audiról szól tényleg, de ott sem az fedi le a tananyagot finoman szólva.
A kérdezőnek: Mindkettő jó választás, de neked kell eldönteni, hogy mire van jobban szükséged. A BME nagyon jó egyetem, a műszaki felsőoktatás központja itthon, semmiképp nem lőhetsz vele mellé, és az országban tuti mindenhol el fogják ismerni maximálisan a végzés helyét, akárhova is kerülsz. Ha Győrbe mész tanulni, akkor sem lősz mellé, mert itt is el tudsz mindent sajátítani már amennyit el lehet egyetemen a szakmáról, ez egyén kérdése ki mennyit pakol bele, és természetesen el fogsz tudni helyezkedni, ha itt végzel akkor is, csak pl Győr-Nyugat Mo. környékén lehet lépéselőnyben leszel(persze csak a végzés helyét tekintve, mert az csak egy tényező a sok közül, ami befolyásoló egy állásinterjún), de ha Pesten akarsz munkát találni, akkor biztosan jobban preferálnak egy BME-ést, SZIE-ést, Óbudaisat. Munkahely, és lehetőségek tekintetében a gépész és rokon szakmákban Budapesten, és Észak- és Nyugat Mo-on van a legtöbb, és minőségben is legjobbak, tehát ebből a szempontból(elsősorban) mindkettő választás jó döntés! Én azt tanácsolnám, hogy azon gondolkodj, hogy hol szeretnél élni inkább, jelen esetben, Budapesten vagy kicsit nyugisabb helyen Nyugat Mo. környékén.
Ha meg ilyeneket még nem tudsz eldönteni, illetve bizonytalan még vagy menj a BME-re, azzal biztosan nem hozol rossz döntést!(persze akkor, hogyha szeretsz tanulni, és érdekel a szakma meg a természettudományok, mert anélkül kevés esély, hogy jó mérnök lesz valakiből)
utolsó:
Én ezeket azért írtam,mert ezt hallom,de ha sokan mondják,akkor valami igazságalapja biztos van. Most ne keverjük ide,hogy a közgázos szakok melyik egyetem milyenek,mert ki merem jelenteni,hogy az összes szar. Nálunk volt,aki párhuzamosan végezte a bölcsészszakot a miénkkel és ott 5ös volt,alig vizsgákkal,semmi tanulással,nálunk meg bukott majdnem mindenből. Én alapból ezeket a szakokat nem is indítanám egyetemen,mert vicc,de most nem erről van szó. Az audi igenis magának neveli ki ott a diákokat. Akár állami egyetem,akár nem, az audi pénzel ott majdnem minden olyan szakot,amiben érintett,de ha oda jársz,akkor ezt neked is tudnod kell: audi húzott fel egyetemnek egy épületet, a laborokban is nagyon sok eszközt szolgáltatnak és a szakmai gyakorlatok is persze. Nem mondom,hogy rákényszerítik embert,hogy menjen oda majd ha elvégzi,de lényegében beléjük nevelik,mert tényleg mindenhol az audi pénze veszi körül az embert,így ha az audiba megy az ember onnan,akkor nagy meglepetés nem érheti. Én így értettem,hogy az audihoz tanítják őket.
Na térjünk a te képességeidre vissza. Nem mondom,hogy hülye vagy,vagy hogy nincs hozzá eszed,mert írtad is a bizalomgerjesztő eredményeidet,de ezek semmit se jelentenek. Nálunk is középsuliba építészként tanultunk, szinte az első éves egyetemi anyagot végig megtanították nekünk középsuliba,mégis az osztály pedálja,aki mindenből 5ös volt,ugyanúgy ment oktv-re,meg mindenre,amit el tudsz képzelni, megbukott nagyon sok tárgyból és neki megy a legrosszabbul (sze-n,de ez lényegtelen). A sors fintora,hogy egy ártatlan kisfiú,aki 2-es 3as volt középbe,ugyanazon a szakon legelőször végzett a volt osztálytársak közül (jó jegyekkel),pedig az osztály 80%-a ugyanarra a szakra ment. Nálunk is volt,aki középiskolában kitűnő volt,egyetemen meg bukdácsolt és fordítva. Azt pedig,hogy ott a legkönnyebb a gépész szak épp egy olyantól hallottam,aki odajár gépészre. Igaz ő is hasonlót tanult már előtte középsuliba,de gond nélkül viszi ezt a szakot. Az,hogy kevesebb szabadideje van embernek,mint egy bölcsész-szakosnak,az természetes egy műszaki/természettudományi szakon,akár a világ legrosszabbja,akár nem. Nyílván egy ember érvelése nem mérvadó,de azért mertem kiírni ezt így,mert olyan mondta,aki az említett egyetemen az említett szakra jár.
Nem akarok senkinek se ellensége lenni,nem azért írtam ilyeneket. Ez pedig természetesen nem igaz,hogy az összes pesti egyetem jobb a vidékinél,de azért nyilván ott vannak a legjobbak,ez minden országban így van,hogy az ország legjobb egyetemei a fővárosban vannak. (Nem pont szakra lebontva,mert lehet egy vidékiben van a legjobb szak valamiből,de attól még az egyetem többi szakja lehet szar.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!