Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Van akinél kötelezővé tették...

Van akinél kötelezővé tették a tornadresszt heti 5 tesi miatt?

Figyelt kérdés
Én most mentem 9. osztályba mert 0. ba kezdtem a gimit és közölték hogy heti 5 tesi vár ránk. Hétfőtől fogunk elkezdeni tesizni mert eddig csak ilyen tingli tangli óránk volt mert 2 tesiterem van a suliba és az egyiket most újították fel, a másik meg mindig foglalt volt. Most hogy elkezdünk majd tesizni a tanár aki egyébként most jött a sulinkba kitalálta hogy kötelező tornadresszt hordania a lányoknak. Mivel együtt vagyunk a fiúkkal elég kellemetlen lenne előttük dresszbe mutatkoznunk, másrészt alapból utálom a dresszt, és amikor tegnap voltunk nagybevásárolni a tescoba láttam dresszeket de a legnagyobb 170cm-es is nagyon szűk volt rám és amikor lehajoltam esett le a vállamról. Nem értem miért kell a gimiseknek kötelezővé tenni ezt ami elég megalázó ruhadarab szerintem.

2012. szept. 8. 13:40
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
76%
Létezik fiú változat is: [link]
2012. szept. 11. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
93%

Én teljesen ellenzem a tornadressz visszajövetelét.

Nem minden lány közelíti meg a karcsúságot, egyesek meg genetikailag is képtelenek ezt a szintet elérni. Akkor most égessük be őket testi adottságaik miatt?

Nálunk a testnevelés órákon nagyrészt a fiukkal tesizünk, és, h megemlítsem van jó pár termetesebb lány is és közéjük tartozom én is sajnos (bár én csak a duci kategória vagyok, ez a plusz 5-10 kg, de legalább homokóra meg van :D). Én legutoljára csak 1. osztályos koromban hordtam, aztán be köszöntött a kamaszkor (korán érő vagyok/voltam) aztán szép lassacskán egyre könnyebben szöktek fel a plusz kilók. Szóval testnevelés közben én és ők se mutogatnánk nekik a testi hátrányainkat....

Meg, hogy minden lány annyira mutogatná magát a strandon?

Én nem azért megyek a strandra, h 'Nézzétek milyen sexintennő testem van!' hanem csak azért, h jót szórakozzak a barátaimmal és közben hűsöljek is.

14/l

2012. szept. 16. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
76%

Kedves Kérdező!


Az 1990-es évek eleje óta az iskoláknak NINCS joga semmiféle öltözködésre,megjelenés alakításra vonatkozó szabályt kötelező jelleggel előírni!

Ez vonatkozik a torna órákra is.

NINCS JOGA az iskolának "kötelező" jelleggel megszabni sem a tornadresszt, sem mást.

Max annyit, hogy ne utcai ruha legyen hanem sportolásra alkalmas.

Amiben te jól érzed magadat.

Lehet az póló, tréning nadrág és tornacipő!


Aki nem hiszi kérdezze meg az Oktatási Jogok biztosát!

Dr Aáry Tamás Lajos rengeteg ilyen esetben járt már el, amikor diákok vagy a szüleik efféle panasszal keresték fel őket,hogy a házirendbe ilyen-olyan esztétikai elvárásokat tettek bele....


EHHEZ AZ ISKOLÁNAK TÖRVÉNYES JOGA NINCS, MERT EZ SÉRTI A MINDENKIT MEGILLETŐ ÖNRENDELKEZÉSI JOGOT!


Szóval nem vagy köteles felvenni, sőt panaszt is tehetsz az igazgatód ellen.

A tanár/igazgató fog így pórul járni, mert egyszerűen önkényeskedett.

2012. szept. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
12%

A praktikumban mégis mi az önkényeskedés??

Egyébként meg előírhatja az iskola a házirendben a praktikus egyensportöltözéket ahogy régebben elő is írta.Egy darab törvény nem írja,hogy testnevelés órán nem követelhető meg. Semmi jogsértés nincs benne.Ez a dolgok maximális túlreagálása.

Ez a lányoknak a tornadressz, a fiúknak pedig az atléta és nem a póló.

2012. szept. 18. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
67%
kedves 14-es az benne az önkényeskedés, hogy azon kívül, hogy ne baleset veszélyes dologba öltözködjön a gyerek, mást nem szabhatnak meg. Érdekes, a rövid nadrág - póló kombinációval nincs is senkinek semmi baja, csak a tornadresszel, márpedig se neked a begyöpösödött nézeteiddel, se a tesi tanárnak, se az igazgatónak nincs joga ahhoz, hogy kellemetlen helyzetbe hozza a gyereket, és arra kényszerítse, hogy mutogassa a fél seggét stb.
2012. szept. 18. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
81%

Kedves 22:32-kor válaszoló! (bocs, hogy így szólítlak meg,de mivel nincs megadva a nicked ezért nem tudlak másképp megszólítani)


Azt írod, idézlek: " A praktikumban mégis mi az önkényeskedés?? "


Az benne az önkényeskedés kedves 22:32-es, hogy ha egyszer a törvény azt írja elő, hogy az iskolának NINCS JOGA megszabni azt, hogy a diák, hogy öltözik(ez vonatkozik a torna cuccokra is)és az igazgató /vagy tesi tanár ENNEK ELLENÉRE előír "kötelező" jelleggel ilyen-olyan felszerelést, akkor azt hívják ÖNKÉNYESKEDÉSNEK! Vagyis az ő EGYÉNI AKARATÁT akarja rákényszeríteni másokra.

Ehhez pedig NINCS JOGA!

Ha panaszt tennének ellene, nagyon megütné a bokáját!


Bemásolok most neked valamit Dr Aáry Tamás Lajos anyagai közül.

Ha nem tudod ki az, ő az Oktatási Jogok biztosa (másnéven oktatásügyi ombudsman) hozzá lehet fordulni az iskolában ért jogsérelmek miatt.


MÁSOLÁS INDUL:


" Minden évben visszatérő kérdéskör, hogy az iskola hogyan szabályozhatja a tanulók külső megjelenését. A beadványokból megállapítható, hogy számos iskola helyi szabályzata tartalmaz ezzel kapcsolatos, nem jogszerű korlátozást: hajviselettel, ékszerviseléssel, öltözködéssel kapcsolatos tiltó rendelkezéseket. A közoktatási törvény 40. § (7) bekezdése értelmében az iskola házirendje állapítja meg a jogszabályban meghatározott tanulói jogok és kötelességek gyakorlásával, az iskolai tanulói munkarenddel, a tanórai és tanórán kívüli foglalkozások rendjével, az iskola helyiségei és az iskolához tartozó területek használatával kapcsolatos szabályokat. A házirend tehát tartalmazhat a diákok kötelességeiről szóló fejezetet. E fejezet rendelkezései azonban csak a jogszabályokban előírt kötelességeket részletezhetik, azok teljesítésének módját határozhatják meg. Nincs arra lehetőség, hogy a jogszabályokban rögzített kötelességeken túl az iskola házirendje további tanulói kötelességeket írjon elő.


A beadványozókat a következőkről tájékoztattuk. A megjelenés, az öltözködés, a külső megválasztása az ember önrendelkezési jogához tartozik. Ez az Alkotmányban biztosított alapjog a szabadságjogok körébe tartozik. Lényege, hogy az emberi személyiség szabad kibontakozásának jogát biztosítja, ugyanakkor a legtöbb alapjoghoz hasonlóan, ez az alapjog sem korlátozhatatlan. Az Alkotmány 8. § (2) bekezdése értelmében a Magyar Köztársaságban az alapvető jogokra és kötelességekre vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg. Ennek alapján tehát az alapjog korlátozása csak törvényben történhet. A közoktatási intézményekben folyó élet speciális viszonyait törvényi szinten a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) szabályozza. Az iskola világában érintett alapjogok korlátozására vonatkozó rendelkezések tehát nagyrészt itt találhatók.


A közoktatási törvény diákok külső megjelenésével, öltözködésével kapcsolatos előírásainak alapja az, hogy a közoktatási intézmény köteles felügyeletet biztosítani a kiskorú tanulók felett, és ennek keretében óvnia kell azok testi épségét, egészségét, vigyáznia kell értékeikre, gondoskodnia kell a tanulók erkölcsi védelméről. Mindebből következik, hogy a külső megjelenéssel, öltözködéssel kapcsolatos iskolai előírások kizárólag e cél érdekében születhetnek, hiszen, ha nem ezt a célt szolgálnák, akkor törvényi felhatalmazás nélkül, indokolatlanul korlátoznák a tanulók önrendelkezési jogát. Ezek alapján az iskola saját belső normáiban (pl. pedagógiai program, házirend) csak a törvényi korlátozás kifejtését, konkretizálását végezheti el, új indokokat nem alkothat.


Az oktatás világában azok a külső megjelenésre, öltözködésre vonatkozó iskolai előírások jogszerűek, amelyek a tanuló testi épségét kívánják megőrizni. Ilyen előírás lehet például, hogy bizonyos ékszerek nem hordhatók testnevelés órán, mert balesetveszélyesek; vagy az az előírás, hogy műhelygyakorlatokon védőöltözetet kell használni. Szakképzés során természetesen a munkavédelmi, illetve higiéniai előírások betartatása is jogszerű, hiszen ezek a szabályok nem is csak a tanulókra vonatkoznak, hanem mindenkire, aki az adott jellegű tevékenységgel foglalkozik. Jogszerűek továbbá azok az előírások is, amelyek nem feltétlenül a testi épséget, hanem a tanuló ruháját hivatottak védeni, ezek sok esetben nem is különíthetők el a balesetvédelmi előírásoktól.


Nem jogszerű azonban az az előírás, amely csak azért ír elő a külső megjelenésre, öltözködésre vonatkozó szabályokat, hogy ezzel "egyneműsítse" a tanulókat, hiszen nincs olyan törvényes cél, amely ezt megkövetelné. Szintén jogszerűtlen, ha az öltözködési szabályoknak mögöttes fegyelmezési célja van. A közoktatási intézményben történő fegyelmezésnek a közoktatási törvényben rögzített más eszközökkel kell történnie. Az iskolai házirend szabályai a közoktatási törvény felhatalmazása alapján kötelező erejűek, azok megszegése hátrányos következményekkel jár mindazokra nézve, akikre a házirend vonatkozik. Esztétikai követelményeknek, ízlésbeli elvárásoknak való meg nem felelés azonban álláspontunk szerint nem vonhat maga után hátrányos következményeket: fegyelmező intézkedéseket vagy súlyosabb esetben fegyelmi büntetést.


A tanulók külső megjelenésére, viseletére vonatkozó kérdésekbe az iskola nem avatkozhat be, ez a tanulók személyiségi jogainak csorbítása lenne. Így ugyancsak jogszerűtlen, ha az öltözködési szabályok célja esztétikai követelmények, ízlésbeli elvárások kikényszerítése. A fentiek értelmében sem a házirend, sem a pedagógus nem írhat elő jogszerűen az iskolában való megjelenés követelményeként hajviselettel, öltözködéssel kapcsolatos esztétikai elvárásokat. A pedagógus természetesen nevelési tevékenysége közben kifejezheti ezzel kapcsolatos rosszallását, megpróbálhatja meggyőzni a tanulót, ám kötelező érvénnyel, szankció kilátásba helyezésével nem hathat a tanuló életének ezen területére. Általánosságban elmondható, hogy ezen szabályokon az sem változtat, ha a vonatkozó szabályzatot a tanulók és a szülők is aláírták. (K-OJOGB-185/2009., K-OJOGB-437/2009., K-OJOGB-556/2009., K-OJOGB-835/2009.) "



MÁSOLÁS VÉGE!


És ez a torna "ruhákra" ugyanúgy vonatkozik mert azt én SZEMÉLYESEN is megkérdeztem az említett Oktatási JOgok biztosának hivatalában!

Tehát az iskola NEM TEHETI KÖTELEZŐVÉ se a dresszt, sem mást!

Csak annyit, hogy ne utcai ruha legyen és sportolásra alkalmas legyen!

Nyílván a fodros szoknya és a tűsarkű cipő nem alkalmas sportolásra, de a póló, tréningnadrág + tornacipő igen!

Tehát ha valaki ÍGY érzi jól magát akkor JOGA VAN így tornázni!

Ezt a tanárnak/igazgatónak EL KELL FOGADNI!


Ellenkező esetben akár fel is lehet jelenteni az adott tanárt,az emberi jogok megsértése miatt, amiben korlátozni akarta a tanulót, a mindenkit megillető önrendelkezési jog szabad gyakorlásában!

2012. szept. 19. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
88%
Nem értem mi a vita. Hadd döntse már el a gyerek miben érzi jól magát. Ha valaki tapadós ruhában flangáló tiniket akar látni, az meg ne itt pontozza lefele a törvényekről szóló bejegyzéseket, hanem keresse máshol a kielégülését. A tornadressz gáz, a tornadressz szexista, a tornadressz kényelmetlen, a tornadressz idejemúlt, a tornadressz nem fed el semmit, a tornadressz ha kötelezően előírják, akkor perverz a tertnevelés tanár, ennyi. Javaslom az exbalerínáknak, hogy nyugodtan hordjanak most is szülés után azt, elvégre ez egy szuper ruhadarab szerintük, de másra ne erőszakolják már rá, mert ennyiből írja elő a törvény, hogy szülés után csak úszódresszben jelenhessen meg strandon egy nő hasonló gondolat mentén.
2012. szept. 19. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
21%

Csak egy kis megjegyzés: a világ nálunk sokkal fejlettebb tájain vannak sokkal elitebb és híresebb iskolák, mint amikről most beszélünk. Ott még a napközbeni iskolai ruházat is egyenruházat meg köpeny, amit KÖTELEZŐ jelleggel viselni kell. Ugyanez a testnevelés órákra is vonatkozik.

Érdekes módon, oda nem igazán szegények járnak, mégis elfogadják az egyenruházat viselését. Sőt, tovább megyek, BÜSZKÉK is erre. És azokban a demokráciákban lehet kötelezően előírni ruházatot.

Tetszik, nem tetszik - el lehet menni másik oktatási intézménybe.

Ezt kellene itthon is valahogy figyelembe venni és elfogadni, ebben a fene nagy szabadságban.

2012. szept. 19. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
75%
Csak egy kis megjegyzés a megjegyzéshez: Azokon a helyeken az tradíció, nálunk meg nem. Évtizedekig ez senkit nem zavart, most meg hirtelen mindenki meg akarja mondani a másiknak, hogy neki mi jó. Aki nem érti, hogy nem at egyenruhajelleg a gond a tornadresszel, az javaslom a hozzászólásokat olvassa végig figyelmesen. Különben ez egy szocializmusból ittmaradt csökevény, hogy majd a Nagy Testvér megmondja a frankót, és az úgy jó lesz. Nem baj, hogy nem tetszik, nem baj, hogy baromság, úgy lesz, a kisember meg csak üljön le és kussoljon, majd döntenek helyette az "okosabbak". Tetszik nem tetszik - el lehet menni másik országba, és mennek is a fiatalok, kiváncsi leszek 10 év múlva mennyien maradnak itt, és majd akkor is lehet okoskodni, és ezt kellene itthon is valahogy majd figyelembe venni és elfogadni, abban a fene nagy szabadságban. Sok sikert.
2012. szept. 19. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
97%
Én köpenyt, egyenruhát szívesen hordok, blúzt, harisnyát, mindent, kivéve olyan dolgot, amiben a fél seggem kint van. Szerintem érthető, nem?
2012. okt. 30. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!