Van akinél kötelezővé tették a tornadresszt heti 5 tesi miatt?
Én teljesen ellenzem a tornadressz visszajövetelét.
Nem minden lány közelíti meg a karcsúságot, egyesek meg genetikailag is képtelenek ezt a szintet elérni. Akkor most égessük be őket testi adottságaik miatt?
Nálunk a testnevelés órákon nagyrészt a fiukkal tesizünk, és, h megemlítsem van jó pár termetesebb lány is és közéjük tartozom én is sajnos (bár én csak a duci kategória vagyok, ez a plusz 5-10 kg, de legalább homokóra meg van :D). Én legutoljára csak 1. osztályos koromban hordtam, aztán be köszöntött a kamaszkor (korán érő vagyok/voltam) aztán szép lassacskán egyre könnyebben szöktek fel a plusz kilók. Szóval testnevelés közben én és ők se mutogatnánk nekik a testi hátrányainkat....
Meg, hogy minden lány annyira mutogatná magát a strandon?
Én nem azért megyek a strandra, h 'Nézzétek milyen sexintennő testem van!' hanem csak azért, h jót szórakozzak a barátaimmal és közben hűsöljek is.
14/l
Kedves Kérdező!
Az 1990-es évek eleje óta az iskoláknak NINCS joga semmiféle öltözködésre,megjelenés alakításra vonatkozó szabályt kötelező jelleggel előírni!
Ez vonatkozik a torna órákra is.
NINCS JOGA az iskolának "kötelező" jelleggel megszabni sem a tornadresszt, sem mást.
Max annyit, hogy ne utcai ruha legyen hanem sportolásra alkalmas.
Amiben te jól érzed magadat.
Lehet az póló, tréning nadrág és tornacipő!
Aki nem hiszi kérdezze meg az Oktatási Jogok biztosát!
Dr Aáry Tamás Lajos rengeteg ilyen esetben járt már el, amikor diákok vagy a szüleik efféle panasszal keresték fel őket,hogy a házirendbe ilyen-olyan esztétikai elvárásokat tettek bele....
EHHEZ AZ ISKOLÁNAK TÖRVÉNYES JOGA NINCS, MERT EZ SÉRTI A MINDENKIT MEGILLETŐ ÖNRENDELKEZÉSI JOGOT!
Szóval nem vagy köteles felvenni, sőt panaszt is tehetsz az igazgatód ellen.
A tanár/igazgató fog így pórul járni, mert egyszerűen önkényeskedett.
A praktikumban mégis mi az önkényeskedés??
Egyébként meg előírhatja az iskola a házirendben a praktikus egyensportöltözéket ahogy régebben elő is írta.Egy darab törvény nem írja,hogy testnevelés órán nem követelhető meg. Semmi jogsértés nincs benne.Ez a dolgok maximális túlreagálása.
Ez a lányoknak a tornadressz, a fiúknak pedig az atléta és nem a póló.
Kedves 22:32-kor válaszoló! (bocs, hogy így szólítlak meg,de mivel nincs megadva a nicked ezért nem tudlak másképp megszólítani)
Azt írod, idézlek: " A praktikumban mégis mi az önkényeskedés?? "
Az benne az önkényeskedés kedves 22:32-es, hogy ha egyszer a törvény azt írja elő, hogy az iskolának NINCS JOGA megszabni azt, hogy a diák, hogy öltözik(ez vonatkozik a torna cuccokra is)és az igazgató /vagy tesi tanár ENNEK ELLENÉRE előír "kötelező" jelleggel ilyen-olyan felszerelést, akkor azt hívják ÖNKÉNYESKEDÉSNEK! Vagyis az ő EGYÉNI AKARATÁT akarja rákényszeríteni másokra.
Ehhez pedig NINCS JOGA!
Ha panaszt tennének ellene, nagyon megütné a bokáját!
Bemásolok most neked valamit Dr Aáry Tamás Lajos anyagai közül.
Ha nem tudod ki az, ő az Oktatási Jogok biztosa (másnéven oktatásügyi ombudsman) hozzá lehet fordulni az iskolában ért jogsérelmek miatt.
MÁSOLÁS INDUL:
" Minden évben visszatérő kérdéskör, hogy az iskola hogyan szabályozhatja a tanulók külső megjelenését. A beadványokból megállapítható, hogy számos iskola helyi szabályzata tartalmaz ezzel kapcsolatos, nem jogszerű korlátozást: hajviselettel, ékszerviseléssel, öltözködéssel kapcsolatos tiltó rendelkezéseket. A közoktatási törvény 40. § (7) bekezdése értelmében az iskola házirendje állapítja meg a jogszabályban meghatározott tanulói jogok és kötelességek gyakorlásával, az iskolai tanulói munkarenddel, a tanórai és tanórán kívüli foglalkozások rendjével, az iskola helyiségei és az iskolához tartozó területek használatával kapcsolatos szabályokat. A házirend tehát tartalmazhat a diákok kötelességeiről szóló fejezetet. E fejezet rendelkezései azonban csak a jogszabályokban előírt kötelességeket részletezhetik, azok teljesítésének módját határozhatják meg. Nincs arra lehetőség, hogy a jogszabályokban rögzített kötelességeken túl az iskola házirendje további tanulói kötelességeket írjon elő.
A beadványozókat a következőkről tájékoztattuk. A megjelenés, az öltözködés, a külső megválasztása az ember önrendelkezési jogához tartozik. Ez az Alkotmányban biztosított alapjog a szabadságjogok körébe tartozik. Lényege, hogy az emberi személyiség szabad kibontakozásának jogát biztosítja, ugyanakkor a legtöbb alapjoghoz hasonlóan, ez az alapjog sem korlátozhatatlan. Az Alkotmány 8. § (2) bekezdése értelmében a Magyar Köztársaságban az alapvető jogokra és kötelességekre vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg. Ennek alapján tehát az alapjog korlátozása csak törvényben történhet. A közoktatási intézményekben folyó élet speciális viszonyait törvényi szinten a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) szabályozza. Az iskola világában érintett alapjogok korlátozására vonatkozó rendelkezések tehát nagyrészt itt találhatók.
A közoktatási törvény diákok külső megjelenésével, öltözködésével kapcsolatos előírásainak alapja az, hogy a közoktatási intézmény köteles felügyeletet biztosítani a kiskorú tanulók felett, és ennek keretében óvnia kell azok testi épségét, egészségét, vigyáznia kell értékeikre, gondoskodnia kell a tanulók erkölcsi védelméről. Mindebből következik, hogy a külső megjelenéssel, öltözködéssel kapcsolatos iskolai előírások kizárólag e cél érdekében születhetnek, hiszen, ha nem ezt a célt szolgálnák, akkor törvényi felhatalmazás nélkül, indokolatlanul korlátoznák a tanulók önrendelkezési jogát. Ezek alapján az iskola saját belső normáiban (pl. pedagógiai program, házirend) csak a törvényi korlátozás kifejtését, konkretizálását végezheti el, új indokokat nem alkothat.
Az oktatás világában azok a külső megjelenésre, öltözködésre vonatkozó iskolai előírások jogszerűek, amelyek a tanuló testi épségét kívánják megőrizni. Ilyen előírás lehet például, hogy bizonyos ékszerek nem hordhatók testnevelés órán, mert balesetveszélyesek; vagy az az előírás, hogy műhelygyakorlatokon védőöltözetet kell használni. Szakképzés során természetesen a munkavédelmi, illetve higiéniai előírások betartatása is jogszerű, hiszen ezek a szabályok nem is csak a tanulókra vonatkoznak, hanem mindenkire, aki az adott jellegű tevékenységgel foglalkozik. Jogszerűek továbbá azok az előírások is, amelyek nem feltétlenül a testi épséget, hanem a tanuló ruháját hivatottak védeni, ezek sok esetben nem is különíthetők el a balesetvédelmi előírásoktól.
Nem jogszerű azonban az az előírás, amely csak azért ír elő a külső megjelenésre, öltözködésre vonatkozó szabályokat, hogy ezzel "egyneműsítse" a tanulókat, hiszen nincs olyan törvényes cél, amely ezt megkövetelné. Szintén jogszerűtlen, ha az öltözködési szabályoknak mögöttes fegyelmezési célja van. A közoktatási intézményben történő fegyelmezésnek a közoktatási törvényben rögzített más eszközökkel kell történnie. Az iskolai házirend szabályai a közoktatási törvény felhatalmazása alapján kötelező erejűek, azok megszegése hátrányos következményekkel jár mindazokra nézve, akikre a házirend vonatkozik. Esztétikai követelményeknek, ízlésbeli elvárásoknak való meg nem felelés azonban álláspontunk szerint nem vonhat maga után hátrányos következményeket: fegyelmező intézkedéseket vagy súlyosabb esetben fegyelmi büntetést.
A tanulók külső megjelenésére, viseletére vonatkozó kérdésekbe az iskola nem avatkozhat be, ez a tanulók személyiségi jogainak csorbítása lenne. Így ugyancsak jogszerűtlen, ha az öltözködési szabályok célja esztétikai követelmények, ízlésbeli elvárások kikényszerítése. A fentiek értelmében sem a házirend, sem a pedagógus nem írhat elő jogszerűen az iskolában való megjelenés követelményeként hajviselettel, öltözködéssel kapcsolatos esztétikai elvárásokat. A pedagógus természetesen nevelési tevékenysége közben kifejezheti ezzel kapcsolatos rosszallását, megpróbálhatja meggyőzni a tanulót, ám kötelező érvénnyel, szankció kilátásba helyezésével nem hathat a tanuló életének ezen területére. Általánosságban elmondható, hogy ezen szabályokon az sem változtat, ha a vonatkozó szabályzatot a tanulók és a szülők is aláírták. (K-OJOGB-185/2009., K-OJOGB-437/2009., K-OJOGB-556/2009., K-OJOGB-835/2009.) "
MÁSOLÁS VÉGE!
És ez a torna "ruhákra" ugyanúgy vonatkozik mert azt én SZEMÉLYESEN is megkérdeztem az említett Oktatási JOgok biztosának hivatalában!
Tehát az iskola NEM TEHETI KÖTELEZŐVÉ se a dresszt, sem mást!
Csak annyit, hogy ne utcai ruha legyen és sportolásra alkalmas legyen!
Nyílván a fodros szoknya és a tűsarkű cipő nem alkalmas sportolásra, de a póló, tréningnadrág + tornacipő igen!
Tehát ha valaki ÍGY érzi jól magát akkor JOGA VAN így tornázni!
Ezt a tanárnak/igazgatónak EL KELL FOGADNI!
Ellenkező esetben akár fel is lehet jelenteni az adott tanárt,az emberi jogok megsértése miatt, amiben korlátozni akarta a tanulót, a mindenkit megillető önrendelkezési jog szabad gyakorlásában!
Csak egy kis megjegyzés: a világ nálunk sokkal fejlettebb tájain vannak sokkal elitebb és híresebb iskolák, mint amikről most beszélünk. Ott még a napközbeni iskolai ruházat is egyenruházat meg köpeny, amit KÖTELEZŐ jelleggel viselni kell. Ugyanez a testnevelés órákra is vonatkozik.
Érdekes módon, oda nem igazán szegények járnak, mégis elfogadják az egyenruházat viselését. Sőt, tovább megyek, BÜSZKÉK is erre. És azokban a demokráciákban lehet kötelezően előírni ruházatot.
Tetszik, nem tetszik - el lehet menni másik oktatási intézménybe.
Ezt kellene itthon is valahogy figyelembe venni és elfogadni, ebben a fene nagy szabadságban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!