Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ha ekkora orvoshiány van...

Ha ekkora orvoshiány van akkor miért nem hirdetnek meg több helyet az orvosi egyetemeken?

Figyelt kérdés
Kb évente 1000-1200 diákot vesznek fel, ennek egy része pedig nem is végzi el
ma 09:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
38%
Pont ezért. Nem mindenáron kell az orvos.
ma 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Azok sem tudják feltétlenül elvégezni, akik megfelelnek a felvételi követelményeknek, akkor szerinted mi történne, ha ezek a követelmények lejjebb kerülnének? Ugyanannyi orvos végezne.
ma 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
40%
Miért? Szerinted az jó lenne, ha olyanok vegeznék el, akik inkomoetensek ? Ez nem az a terület, aminek jót tesz, ha a ponthatárokat leviszik, és nagyobb keretet hirdetnek.
ma 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
2-es nyilván ha 280 pont lenne a ponthatár akkor igen, de azért nem hiszem hogy ha mondjuk évente pár százzal több diákot vennének fel akkor ők inkompetensek lennének. Nekem pl egy régi osztálytársam 3 éven keresztül próbált bekerülni, de nem sikerült neki ezért most gyógyszerész szakon tanul (ami állítólag nem sokkal könnyebb)
ma 10:29
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Miért, ha több olyan embert vesznek fel, akik egy emelt biosz+kémia érettségit se tudnak mondjuk 85+%-osra megírni (ami azért elég szokott lenni a felvételinél), akkor azok közül szerinted hányan fogják tudni teljesíteni az ennél nagyságrendekkel keményebb követelményeket az egyetemen?

Nyilván lenne olyan ember... de számoljunk azzal, hogy a most felvett 1000 emberből mondjuk 700 ember végez. Nyilván azok, akik ennél gyengébb eredményekkel tudnak csak bejutni, ott messze nem lenne ilyen arány. És minél lejjebb visszük a követelményeket, annál több olyan fog bekerülni, aki nem fogja tudni elvégezni. Ez nagyjából úgy nézne ki, hogy mondjuk 2000 emberből elvégezné 1100, 3000-ből 1300... És igen, eljönne az a pont, amikor tök mindegy, hogy évente 80.000, vagy 800.000 embert veszel fel, mert pont ugyanannyian végzik el.

Mindezt úgy, hogy egy orvosi képzés iszonyatosan drága. Szakemberek, infrastruktúra, laborok, műszerek... messze költségesebb, mint mondjuk egy alapszakos közgazdász kiképzése, amit konkrétan távoktatásban a saját nappalidból is el tudsz végezni- konkrétan van ilyen Magyarországon. És az orvosi egyetemeink kapacitása így is a maximumon pörög. Ha bármelyik egyetem csak 10%-kal akarná növelni a kapacitását, már az is sokmilliárd forintos beruházás lenne, és ahogy fentebb is írtam, ha kétszer annyi embert vesznek fel, szinte biztos, hogy nem fog kétszer annyi végezni.

És akkor még nem számoltunk azzal, hogy a pénz se minden, mert ingatlanokat, műszereket, oktatási eszközöket tudsz venni, de mi a helyzet az oktatókkal? Hogyan tudod garantálni azt, hogy ha kétszer annyi gyakorlatvezetőre van szükséged, akkor szerezz a mostani mellé még ugyanannyit, akik ugyanannyira jó oktatók és szakemberek is?

ma 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem akkora a lemorzsolódás. 800-1000 orvos így is végez egy évben.


Nem az a gond, hogy kevés orvost képeznek, hanem hogy az állami eü. intézmények nem versenyképesek a munkaerőpiacon, nem képesek megtartani a szakembereket, akik elmennek inkább a magánszférába, vagy külföldre, vagy elhagyják a pályát teljesen.


És ez egy öngerjesztő folyamat, amin nem segítene az egyetemi képzések kapacitásának növelése már csak azért sem, mert elsősorban szakorvosból van hiány, és az egyetemről frissen kikerült rezidensek képzéséhez, felügyeletéhez pont szakorvosokra lenne szükség. És ha a rezidens nem kapja meg azt a támogatást, ami ahhoz kéne, hogy biztonságosan tudjon működni és megszerezze a szükséges tudást, akkor egyrészt nem lesz motivált a szakképzést elvégezni és az állami eü-ben maradni, másrészt ha el is végzi a szakképzést, akkor sem biztos, hogy jó szakorvos lesz.


Üdv, egy exorvos

ma 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Abból az 1200 tanulóból a fele külföldi, akik mennek is haza után, a magyar fele meg megy külföldre.
ma 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Szerintem ez egy remek kérdés, de feltételezem a válasz kb annyi lenne, hogy nincs rá kapacitás/erőforrás.


Gondoljatok bele, valaki pár ponttal lecsúszik, de lehet, hogy csúszás nélkül elvégezné az egész szakot. Ebben az esetben kéne húzni egy határt pl ponthatár 5-10% még felvételt nyerne. Természetesen olyan is lenne, akit felvennének járna 1-2 évet és feladná, mert nem megy neki, ezek kiszámíthatatlanok.


Esetleg létre hozhatnának valami fél-hallgatói státuszt, és ha jól teljesít az egyén rendesen felvennék. Mondjuk akkor már inkább hozzanak létre még egy orvosi egyetemet, nem?

ma 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Az orvoshiány mindenekelőtt azért van, mert méltatlanok a körülmények, rossz egészségügyi állapotban van a lakosság, amin egy szál orvos nem tud segíteni, nincsenek meg hozzá a megfelelő modern diagnosztikus eszközök és hozzá a modern terápia, nincs kiszolgáló személyzet, szakdolgozó, aki az orvos keze alá tudna dolgozni, esetleg terhet levenni a válláról. Így sokan külföldre mennek, vagy minél hamarabb mennek magánszférába. Én körzetben kezdtem el dolgozni fogorvosként, 2 éve privát rendelőben dolgozom, most ha azt nem számítom, hogy kb 4x annyi a fizetésem ugyanannyi heti óraszámmal (jól olvasod), akkor is mellette szól az, hogy fele annyi beteget látok el, nincs kapkodás meg futószalag, mindenkire annyi időt tudok szánni, amennyire szükség van (és nem annyit, amennyi jut), minden is rendelkezésre, gyakorlatilag csak a legkomplikáltabb eseteket nem tudjuk ellátni (mondjuk konkrétan állcsont műtétre szorul). Körzetben örültem, ha a kötelező minimumot úgy ahogy össze tudom hozni, nem egyszer kellett szó szerint gányolnom, mert a mennyiség a minőség rovására ment (adott kezelésre kell mondjuk 45 perc, de beesik 3 fogfájós, akkor nincs 45 percem, örülök ha 20 van rá, de 20 perc alatt akkor sem lehet elvégezni, ha a fejemen pörgök), sok volt a nehéz sorsú, elhanyagolt beteg, akiken egyszerűen nem lehetett segíteni, mert ha nem jön vissza kezelésre, ha ne vigyáz rá, nem ápolja, akkor nem tudok mit csinálni. A férjem is most fog kiszállni, szintén fogorvos. Meg még 3 másik kollégánk is, egyszerre. Pest megyei kisváros, 4 körzet fog ellátatlanul maradni ennek köszönhetően, ez olyan 12 ezer lakos. Az önkormányzatnak meg annyi hozzáfűzni valója volt mindehhez, hogy a felmondási idő legvégén (ez félév, a konkrét munkaletétel előtt 2 héttel!!!!) megkérdezte, hogy mennyi lenne az a bérkiegészítés, amennyiért mégis maradnánk. Fél évig nem izgatta őket, ráadásul éppen ők voltak azok, akik az amúgy kötelező támogatást elvették "járdaalapba" (azóta is keresem, hol lettek azok a járdák megcsinálva), most meg hirtelen fejükhöz kaptak, hogy a lakosság harmada fogorvos nélkül marad. Csakhogy ez már ezen a ponton sem pénz kérdése.
ma 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

#9 Ez a baj, hogy magánszektorba mész... :)


Menj el egy orvosi missziora ott a nagy hightech felszerelesek nélkül is tudnak segíteni

ma 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!