Ha ekkora orvoshiány van akkor miért nem hirdetnek meg több helyet az orvosi egyetemeken?
Miért, ha több olyan embert vesznek fel, akik egy emelt biosz+kémia érettségit se tudnak mondjuk 85+%-osra megírni (ami azért elég szokott lenni a felvételinél), akkor azok közül szerinted hányan fogják tudni teljesíteni az ennél nagyságrendekkel keményebb követelményeket az egyetemen?
Nyilván lenne olyan ember... de számoljunk azzal, hogy a most felvett 1000 emberből mondjuk 700 ember végez. Nyilván azok, akik ennél gyengébb eredményekkel tudnak csak bejutni, ott messze nem lenne ilyen arány. És minél lejjebb visszük a követelményeket, annál több olyan fog bekerülni, aki nem fogja tudni elvégezni. Ez nagyjából úgy nézne ki, hogy mondjuk 2000 emberből elvégezné 1100, 3000-ből 1300... És igen, eljönne az a pont, amikor tök mindegy, hogy évente 80.000, vagy 800.000 embert veszel fel, mert pont ugyanannyian végzik el.
Mindezt úgy, hogy egy orvosi képzés iszonyatosan drága. Szakemberek, infrastruktúra, laborok, műszerek... messze költségesebb, mint mondjuk egy alapszakos közgazdász kiképzése, amit konkrétan távoktatásban a saját nappalidból is el tudsz végezni- konkrétan van ilyen Magyarországon. És az orvosi egyetemeink kapacitása így is a maximumon pörög. Ha bármelyik egyetem csak 10%-kal akarná növelni a kapacitását, már az is sokmilliárd forintos beruházás lenne, és ahogy fentebb is írtam, ha kétszer annyi embert vesznek fel, szinte biztos, hogy nem fog kétszer annyi végezni.
És akkor még nem számoltunk azzal, hogy a pénz se minden, mert ingatlanokat, műszereket, oktatási eszközöket tudsz venni, de mi a helyzet az oktatókkal? Hogyan tudod garantálni azt, hogy ha kétszer annyi gyakorlatvezetőre van szükséged, akkor szerezz a mostani mellé még ugyanannyit, akik ugyanannyira jó oktatók és szakemberek is?
Azért nem akkora a lemorzsolódás. 800-1000 orvos így is végez egy évben.
Nem az a gond, hogy kevés orvost képeznek, hanem hogy az állami eü. intézmények nem versenyképesek a munkaerőpiacon, nem képesek megtartani a szakembereket, akik elmennek inkább a magánszférába, vagy külföldre, vagy elhagyják a pályát teljesen.
És ez egy öngerjesztő folyamat, amin nem segítene az egyetemi képzések kapacitásának növelése már csak azért sem, mert elsősorban szakorvosból van hiány, és az egyetemről frissen kikerült rezidensek képzéséhez, felügyeletéhez pont szakorvosokra lenne szükség. És ha a rezidens nem kapja meg azt a támogatást, ami ahhoz kéne, hogy biztonságosan tudjon működni és megszerezze a szükséges tudást, akkor egyrészt nem lesz motivált a szakképzést elvégezni és az állami eü-ben maradni, másrészt ha el is végzi a szakképzést, akkor sem biztos, hogy jó szakorvos lesz.
Üdv, egy exorvos
Szerintem ez egy remek kérdés, de feltételezem a válasz kb annyi lenne, hogy nincs rá kapacitás/erőforrás.
Gondoljatok bele, valaki pár ponttal lecsúszik, de lehet, hogy csúszás nélkül elvégezné az egész szakot. Ebben az esetben kéne húzni egy határt pl ponthatár 5-10% még felvételt nyerne. Természetesen olyan is lenne, akit felvennének járna 1-2 évet és feladná, mert nem megy neki, ezek kiszámíthatatlanok.
Esetleg létre hozhatnának valami fél-hallgatói státuszt, és ha jól teljesít az egyén rendesen felvennék. Mondjuk akkor már inkább hozzanak létre még egy orvosi egyetemet, nem?
#9 Ez a baj, hogy magánszektorba mész... :)
Menj el egy orvosi missziora ott a nagy hightech felszerelesek nélkül is tudnak segíteni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!