Még mindig óriási az orvosok kivándorlása Magyarországról, vagy miért van ekkora orvoshiány?
Az állami egészségügy már semmire se jó. Tulajdonképpen már a TB egy lehúzás kategória, mivel nem nyújt ellenszolgáltatást. Éves várólisták vannak. De az a durva, hogy már a magánegészségügy is olyan drága lett, hogy 30 ezer+ forintért is hónapos várólista van pl. egy béltükrözésre.
Nyilván azért mert kevés az orvos. De kérdem én, miért? Hiszen 4 orvosi egyetemünk is van, sok orvost képezünk. Sokan is jelentkeznek orvosi egyetemre, nálunk tízszeres túljelentkezés van, míg az osztrákoknál meg alig tudják feltölteni az orvosi egyetemeket, mert egy osztrák nem hajlandó ennyit tanulni. Minek is tenné, amikor könnyű munkából is jól él.
Mégis azt hallom ismerőseimtől, hogy Ausztriában már másnapra kiírnak műteni is egy ártalmatlan ciszta miatt is. Itthon meg jóformán akkor sem kapsz rendes ellátást ha halálos beteg vagy.
Mi okozza ezt az orvoshiányt? Még mindig magas a kivándorlás nyugatra a fiatalok körében? Pedig mostanában nem igazán beszélnek erről a közmédiában.
Nem azért van orvoshiány, mert kevés az orvos, hanem mert rosszul szervezett az ellátás. Még mindig tekintélyalapú, amiben a rezidensnek kb. tilos bármit csinálni anélkül, hogy egy főorvos ott állna fölötte és felügyelné. Kórházon belüli hatalmi harcokra meg önfényezésre megy el az orvosok energiája, nem a betegek kezelésére.
Az viszont kategorikusan kijelenthető, hogy a külföldi kórházak nincsenek tele magyar orvosokkal. Gondolj bele milyen erőfeszítés kiművelni magad egy idegen nyelven olyan szintre, hogy ha a betegekkel nem is, de legalább a kollégáiddal tudj folyékonyan egészségügyi-szaknyelven kommunikálni. A latin általánossága ide vagy oda, ez nagyon keveseknek megy - szóval a Svédországba meg Norvégiába emigráló magyar orvosok százai egyszerűen nem léteznek. Ezek vagy nagyon elhivatott szakorvosok akik rengeteg időt hajlandóak beleölni az idegen nyelv tanulásba vagy olyanok, akik eleve két nyelvű családba születtek, s így nem olyan nagy szám nekik beilleszkedni egy német vagy svájci kórházba. Inkább utóbbi - ha megnézed a külföldön dolgozó magyar orvosokat a többségnek olyan vezetéknevei vannak, mint Hammer, Müller, Schmitt, Friedman, stb. - szóval szegről-végről eleve német gyökerű volt a család, vagy lehet, hogy már valamelyik szülő is kint dolgozott, így előnnyel indulnak a nyelvtanulásba.
Az viszont szintén tévedés, hogy a magyar egyetemeket magyar orvoshallgatókkal töltenék fel. Az orvosi és fogorvosi karokon is 50%+ a külföldi (zömével arab, ázsiai) hallgatók aránya. Vagyis azt a 4 orvosi egyetemet nyugodtan felezd meg. Olyan, mint ha csak 2 képezne a magyar egészségügy számára orvosokat - a többi eleve nem is tervez Magyarországon dolgozni, csak itt a legolcsóbb az orvosi diploma, jó részük nem is magyar nyelvű képzésen tanul. Így kell értékelni a túljelentkezést.
Nyugdíjon túl is dolgozó, arab főorvos ismerősöm mondta a minap: kevés az orvos. Onkológián van, voltam nála párszor mostanában, annyi beteg esik rájuk, hogy azt se tudják hol áll a fejük. Azt nem tudom, miért kevés az orvos, valamikor ő is elment Szaud-Arábiába dolgozni 4 évre, mert az itteni fizetéséből nem tudott egyről a kettőre jutni, de az már régen volt.
Radiológus ismerősöm is már csak fél állásban van az állami kórházban, mellette otthonról dolgozik magán egészségügynek.
Norvégiában dolgozó magyar pszichiáter mondta: támogatták a nyelvtanulást, és tizedannyi adminisztrációt kell végeznie, mint itthon, mert van rá külön beosztottja. És amikor kiért, már a neve is ki volt téve az irodája ajtajára.
Egy urológus ismerősöm 15 éve Írországa távozott, azóta sem jött vissza.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!