Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Van joga ahhoz egy tanárnak,ho...

Van joga ahhoz egy tanárnak,hogy ne tanítson?

Figyelt kérdés

Középiskola. A történelem tanárunk egyszerűen mondva nem tanít semmit. A felsőbb évfolyamok is ezt mondják, volt olyan osztály, aki átküzdötte magát egy másik, történelemszakos tanárhoz. Hogy fogunk így érettségit tenni történelemből?


Egyébként a tanár hadtörténész, és szerintem egyáltalán nem érzékeli a problémát.



2022. dec. 22. 18:01
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
100%
30. Nekem 1 éves gyakorlatom volt és előző évben pedig hospitálások.
2022. dec. 23. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:
29%

"Nem értem miért kell lehurrogni azt, aki leírja, hogy a tanárképzés az rossz."

Nem azért "hurrogtuk le" (ha egyáltalán).


"Nem, nincs 1 éves gyakorlat. 15 óra gyakorlat volt. Ha most már több van, akkor legalább ebben az irányban történt valami javulás."

Ja, vagyis a 20-30 évvel ezelőtti állapotokról beszélsz, arról fogalmad sincs, hogy most mi van. Ezt nem árt hozzátenni.


"És igen, vannak jó tanárok, de nem azért, mert őket megtanították tanítani, hanem ahogy írjátok, a vérükben van."

Vagy mert megtanították őket olyasmikre, amikre meg lehet tanítani valakit a tanítással kapcsolatban - és aztán elkedzték csinálni, és közben összeállt nekik a kép, hogy hogyan is lehet, hogyan is érdemes tanítani.


""Eleve sokkal jobban érdekelt volna."

Nem azért nincsenek normális órák a tanárképzésen, mert a hallgatókat nem érdekli. A tananyagot nem ők állítják össze. Nekem lettek volna ötleteim, hogy mit szerettem volna megtanulni, de meg sem kérdezték a hallgatókat."

Még jó, hogy nem a hozzá nem értő hallgatókkal íratják meg a tananyagot...

Nem arról beszéltem, hogy vannak-e vagy nem "normális órák a tanárképzésen", hanem hogy bármilyen órák vannak is, akit eleve érdekel az egész, mert már amikor odamegy, tudja, hogy tanár akar lenni, annak a fejében nyilván másképp csapódik le az egész, mint egy olyannak a fejében, aki csak azért megy oda, hogy "tanárszakot végezzen".


"De egyszerűen nevetséges az pl. hogy az Oktatási Törvényt elő sem veszik"

Nyilvánosan hozzáférhető, elolvasható, bármi kikereshető belőle. Akkor? Ha érdekel, bármikor előveheted. Magyarul van. Felsőoktatásban tanuló embertől elvárható, hogy megértse, ha időt szán rá, hogy elolvassa. Megtiltva nyilván nem volt. Ha a tanárképzés kapcsán fontosnak érezted, miért nem olvastad el már akkor, vagy legalább később?


"az érettségi dolgozat javítását is gyakorló tanárként kellett a kollégáktól, na meg a kék füzetből megtanulnom"

Milyen kék füzetből? Az érettségihez van javítási útmutató. Régen is volt, a kétszintű bevezetése előtt, nem?


"Ezért a mai napig látom hogy a gyerekeim tanárai milyen pocsék módon állítják össze és értékelik a dolgozatokat."

Hogyhogy ezért? Miért ezért? Azért, mert gyakorló tanárként kellett megtanulnod az érettségik javítását? Mi köze annak az évekkel az érettségi előtt íratott dolgozatok összeállításához meg értékeléséhez?


"Szerintem meg nem emiatt csinálják, hanem azért, mert nem tanították meg nekik hogyan kell."

Lehet, hogy maguktól tanulták meg, hogy évekkel az érettségi előtt még máshogyan érdemes dolgozatokat összeállítani meg értékelni, nem pont úgy, ahogyan az érettségi dolgozatokat összeállítják meg értékelik. Te mennyi ideig voltál gyakorló tanár?


"A kezdeti lelkesedésem 5 év alatt elszállt"

Aha, szóval öt évig. Hát, az nem sokra elég... A gyerekeid tanárai is csak 0-5 éve tanítanak? Lehet, hogy mivel hosszabb ideje tanárok, nagyon is jól tudják, hogy miért pont úgy állítják össze és értékelik a dolgozatokat, ahogy.


"Nem mondogattam, hogy alul vagyok fizetve, menjetek magántanárhoz, ha tanulni akartok."

Szó se volt róla, hogy ilyesmiket mondogatna az illető.

2022. dec. 23. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:
100%

Jó, oké, én már 15 éve végeztem. De én tanárképzőt végeztem. Te igen?

Ha megnézed a statisztikát, a tanári pályán én még fiatalnak számítok.

Nem igazán releváns, hogy most mi van a tanárképzésben, ha a tanárok átlagéletkora 60 év, és egy darab pályakezdő sincs, mert aki véletlenül el is végzi, az nem tanárként fog dolgozni.

"Szó se volt róla, hogy ilyesmiket mondogatna az illető."

Lehet, hogy szavakkal nem, de a viselkedése pont ezt tükrözi a kérdező szerint.

Hogy mennyire releváns a mostani tanárok szakértelme a dolgozatok összeállítása terén, csak mondok egy példát:

Írd le mi volt ekkor:

1000: a gyerek odaírja, hogy államalapítás. 0 pont. Miért? Mert ő nem erre gondolt, hanem arra, hogy Istvánt ekkor koronázták meg.

Miért? Nem 1000-ben volt az államalapítás? A gyereknek mégis honnan kéne tudnia, hogy a tanár mire gondolt?


Jellemezd István király kettős államszervezetét.

A gyerek odaírja, hogy a világi államszervezet, vármegyék, és erre épülnek az egyházmegyék. 0 pont. Miért? Mert ő nem erre gondolt, hanem arra, hogy vármegyék és várispánság.

Most a gyereknek mégis honnan kéne tudnia, hogy a kedves tanerő mire gondolt?! Fogalmazza meg normálisan a kérdést. De nyilván nem elvárható, hiszen annyira keveset keresnek, hogy már azért is kezet kell neki csókolni, hogy belép a tanterembe.

2022. dec. 24. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 valaki : ***** válasza:
100%

Kérdező! Én tanár vagyok. Nem, ez nem normális. Nekem anno ilyen volt az angoltanárom, ő tinit játszott és az osztály ribizlijeivel beszgetett egész órán, hogy kit ki vitt ágyba. Pokoli nehéz volt egyedül felkészülni az érettségire. Mellesleg meg én is töritanár vagyok, a töritanárnak az is a dolga, hogy normális szavazókat adjon ki az iskolából. Nem úgy értve, hogy Fideszesre vagy fideszellenesre nevelje a gyerekeket, hanem hogy tudjanak gondolkozni a politikáról, és ha valahova x-elnek, azt tudják megmondani, miért.

Technikai dolgokra áttérve, szerintem neki szóljatok először. Iszonyat botrányok vannak az ilyesmiből. Ha ő nem úgy veszi, vagy nem változtat, ofő.ha pedig titeket nem vesznek komolyan, szóljatok a szüleiteknek, a szülőket mindig komolyan veszik.

Ameddig nem oldódik meg, azt a dokumentumot, ami egy táblázstban összefoglalja az érettségi elvárásait, Kerettantervnek hívják. Eléritek az oktatás.hu oldalán, de figyeljetek oda, hogy rátok 2020-as vonatkozik.

Emellett nézzétek utána a történelmi esszének. Az egy fogalmazás, amit úgy kell felépíteni, hogy tény rögzitése, es ebből lényegi megállapítás. Mondok példát: Károly Róbert bevezette a kapuadót (tény), ezzel pótolta a kamara haszna elvesztését (megállapítás). Vagy: A kóborlók fosztogatásból tartották fent magukat (tény), ezért Szent László szigorúan védte a magántulajdont (megállapítas).

Ez működhet egy ideig, de tanár is kell hozzá, jelezzetek. :)

2022. dec. 24. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim ***** válasza:
57%

"a tanárok átlagéletkora 60 év"

Hülyeségeket azért ne írjál már...

2022. dec. 24. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:
74%

"Írd le mi volt ekkor: 1000: a gyerek odaírja, hogy államalapítás. ... Jellemezd István király kettős államszervezetét. A gyerek odaírja, hogy a világi államszervezet, vármegyék, és erre épülnek az egyházmegyék. ... Most a gyereknek mégis honnan kéne tudnia, hogy a kedves tanerő mire gondolt?! Fogalmazza meg normálisan a kérdést."


Veled sose fordult elő ilyen, amikor tanítottál?

Beszéltél vele erről? Lehet, hogy egyszerűen csak jelezni kellene neki, és és simán megoldódna. De pl. ez is olyasmi, amit az egyetemen csak elmondani tudnak, hogy elvileg hogy kéne, de begyakoroltatni nincs rá idő, ehhez el kell kezdeni tanítani, meg kell élni azokat a konfliktusokat, amik abból adódnak, hogy így a gyerek rosszabb jegyet kap, amitől kiábrándult lesz, jön a szülő panaszkodni, stb., viszont ha túl részletesen írja le, hogy mi a feladat, akkor meg attól válik nehézzé megoldani, stb., és mindeközben egyre jobban beletanul a tanár, hogy hogyan is fogalmazza meg a kérdéseket úgy, hogy teljesen egyértelmű legyen minden, de mégse legyen túl hosszan leírva, hogy pontosan mit is kell csinálni.

Egyébként meg ha jót akarsz a gyerekednek, akkor szülőként nem az a dolgod, hogy a tanár ellen hergeld, hanem az, hogy megértesd vele, hogy az a lényeg, hogy tudott válaszolni a kérdésekre, ráadásul jó válaszokat adott még akkor is, ha pontot nem kapott rá (vagyis igenis tudott tanulni még ettől a tanártól is, nyugi), mert nem az osztályzat a lényeg, hanem az, hogy okosodjon, az pedig megtörtént.

2022. dec. 24. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:
81%
Nyugi az enyém rosszabb. Az se tanít. Tanulj egyedül ahogy én 😊
2022. dec. 29. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!