Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Nem engednek jogi egyetemre?

Nem engednek jogi egyetemre?

Figyelt kérdés

Sziasztok, ez talán egy elég furcsa téma lesz.

A szüleim nem szeretnék, ha jogásznak mennék, mert azt mondják nem akarnak eltartani 30+ éves koromig, vagy életem végéig, ugyanis azt mondják alulfizetett lennék vele, lehet amíg meg nem halok. Ügyvédnek szeretnék utána menni, ez ebben az esetben nem tudom mennyire igaz.



2022. nov. 6. 13:17
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
100%

Amikor én voltam pályaválasztás előtt rengeteget gondolkodtam ezen , vajon a szüleimnek nem leszek-e teher? stb.

Eltelt 2 év azóta, én rengeteget dolgozok suli mellett és így vagyok kítünő tanuló .

Amit én tapasztaltam : keress egy olyan munkahelyet suli mellett ahol számítanak rád és állandó bevételhez tudsz jutni.

Ne legyél finnyás lehet hogy csak egy sima árufeltöltő leszel a sulis éveid alatt ,de legalább lesz egy kis pénzed.

Én most németül tanulok és nyáron kint szeretnék dolgozni diákként .

Látod én feltaláltam magamat , neked is lesz kis milliónyi lehetőség az életedben , de ahhoz neked is tenni kell , sokan a csodára várnak.

Ez a te életed , nem kapsz vissza éveket belőle, éld úgy ahogy TE szeretnéd.

Én nem tudok neked abban segíteni , hogy mit válassz , csak ezt tudtam megosztani veled.

2022. nov. 6. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
100%
Kapcsolatok nélkül tényleg nehéz a jog a világában, mert telített, és nem egy olyan szakma, amivel nagyon külföldre lehetne menni. Egy csomó ideggörcsöt kell átélned, legtöbben csúsznak is, a képzés meg eleve 5 éves. Utána 3 év gyakorlat, mire egyáltalán szakvizsgáznak nekikezdhetsz, de még a letételükkel is "kezdőnek" fogsz számítani, mert a komolyabb munkalehetőségek csak szakvizsgával nyílnak meg. Na van egy réteg, akinek annyira elment az életkedve 5+ év egyetem alatt, hogy inkább tengődik minimálbéren közigazgatásban, csak ne kelljen még egyszer ennyi jogszabályra ránézni, a szakvizsga anyaga a gyorsan változó jogszabályok miatt igen nagy, ráadásul értelemszerűen ki is kopik az, amit nem használsz. Arról nem is beszélve, hogy egy csomó mindent eleve nem is tanítottak egyetemen, ami viszont később a szakvizsga anyaga, tehát a 30 éves korodig eltartás nagyjából reális :D Persze, dolgozhatsz mellette, de jog mellett sokan nem tudnak dolgozni, mert tényleg nagyon sokat kell tanulni. Kérdés persze, melyik egyetemre mennél, meg milyenek a képességeid. A mai világban tényleg jobban éri meg egy reálos vonal, ha az ember ért hozzá. Nem feltétlenül kellene matematika szakra vagy villamosmérnökire menned, megpróbálhatsz valamilyen IT-szakmát, ami kevésbé matekos. Sokkal kevesebb tanulással sokkal több pénzt kereshetsz, sokkal hamarabb. De az egyéni képességeidet senki nem ismeri.
2022. nov. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
100%

11-es vagyok

Én is a jogon gondolkodtam nagyon sokáig, végül közgazdász vonalat választottam , azokból az okokból kifolyólag amiket a 12-es válaszoló írt , így ezekkel egyetértek én is .Szerintem jól megfogalmazta a helyzetet , viszont ez tényleg a te döntésed és a sok nehézség ellenére , ahogy írtam találhatsz lehetőségeket.

2022. nov. 7. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
100%

A tanulás befektetés. Való igaz, hogy az egyetem hosszú (ha nem csúszol semmiből, akkor is 5 év), majd 3-4 évig ügyvédjelöltként sem keresed halálra magad, de 1. azt csinálod, amit szeretsz, haladsz a célod felé, 2. képzed magad, fejlődsz és egyre jobb és jobb leszel a területeden, 3. jó esetben, amikor ügyvéddé válsz, visszamenőleg is értelmet nyer minden, mert megtérül a befektetés.


Na már most ez megoldható szülői támogatás nélkül is, ha jól tanulsz, kaphatsz ösztöndíjat, illetve lehet az egyetem mellett dolgozni (sajnos a kettő igencsak kizárja egymást, mert elég nehezen lesz ösztöndíjas jó tanuló az, aki közben még dolgozik is, persze nyilván erre is volt már példa a világtörténelemben). Viszont a család támogatása egy ilyen nehéz egyetemen sokat számít, és itt nem csak anyagi értelemben mondom ezt. Baromira ki lehet borulni a vizsgaidőszakokban, főleg az elején, és ha valaki még közben azt mondogatja, hogy "na, hát én megmondtam", vagy "úgysem fog menni, tudtam előre", annál rosszabb nincs is.


De ettől függetlenül, ha ez az álmod, vágj bele. Lehetőség még, hogy lassabban, de biztosabban haladsz munka mellett az egyetemen. Nem muszáj azt 5 év alatt elvégezni - amúgy se sokaknak sikerül.

2022. nov. 8. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
0%

"Ráadásul úgy tudom a jogász diplomáért doktori cím is jár."


Na, ez így egy nagy tévedés. Az nem JÁR. Csak éppen ahhoz, hogy jogászként tudj dolgozni, doktorálni kell. A folyamat az utolsó évben történik, és egyszerre avatnak doktorrá a diplomát átadásával.

De ahogy sokan azt hiszik, hogy ez automatikusan jár, az nagyon nem igaz. Kutatni kell, disszertációt kell írni, azt pedig meg kell védeni. Ezt követően, de ettől teljesen külön vannak az államvizsgák. Ez mind az ötödik évben, de különböző félévekben.


Van olyan ismerősöm, aki elvégezte az egyetemet, de nem doktorált le. Papírja van az egyetemi anyag befejezéséről (ezt hívják abszolutóriumnak), de jogászként nem dolgozhat, mert nem doktorált le.

2022. nov. 8. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
96%
15-ös, nem világos számomra, hogy mit akartál mondani. Az abszolutorium megszerzésével senkiből nem lesz jogász, de a többi szakon is az abszolutorium csak annyit jelent, hogy a képzést befejezte, de még nincsen meg a szakdoga+ záróvizsga, melyek mindenhol máshol is vannak, és értelemszerűen így nincs meg a végzettség, hiszen a diplomaszerzés feltétele mindenhol a záróvizsgák letétele. Sima abszolutoriummal senki nem dolgozhat szerintem sehol, ugyanannyi pénzért legalábbis biztosan nem, mintha meglenne a diplomája. Jogon belül meg persze egyáltalán nem. Papírt nem is kapunk róla, hiszen az egyetem akkor minősül elvégzettnek, ha megvannak a záróvizsgák is, arra jár a diploma, az ismerősöd papírja valami Neptunból kinyomtatott fecni lehet, amivel nem megy semmire. Az abszolutorium megszerzésétől számítva most már 2 éven belül meg kell csinálni a záróvizsgákat, 2 év után az egyetem feltételhez kötheti a záróivizsgák letételét, 5 év után meg nem lehet már próbálkozni, tehát akkor újra kellene kezdeni az egész egyetemet. Ha a záróvizsgák is megvannak, akkor van az avatás+doktorrá fogadás együtt a diploma átadásával, ekkor kapja meg az ember a doktori címet is, tehát de, automatikusan jár a DIPLOMÁHOZ, a komemntelő semmi rosszat nem írt azzal, hogy "a jogász diplomáért doktori cím is jár", amint a képzést az ember 100%-ban teljesíti, (az abszolutorium megszerzése legfeljebb egy függő 90%-nak tekinthető). Ceremoniálisan a diplomaosztón is részt kell venni, mert ott teszik le az esküt, és akkor fogadják őket doktorrá, meg ott kapják meg a diplomát is, tehát ott egyszerre megtörténik minden, ügyvédi meg egyéb kamarák a sima igazolásokat nem is fogadják el, meg kell várni a diplomaosztót. A disszertáció a phd-képzésen van, nem a sima egyetemi képzés végén, ahol meg szakdolgozatnak hívják, és nyilván jóval kisebb terjedelmű és minőségű mű a disszertációhoz képest (csak példának: a szakdolgozat kb. 40 oldal, a disszertáció 250-350 oldal). A szakdolgozattal mindenhol mindenki szenved, más képzéseken is, de azért nem ez szokta az embereket meggátolni a diplomaszerzésben, hanem a záróvizsgák. A phd-képzés már újabb doktori rangot nem, csak phd rangot ad, illetve tudtommal nem "dr. X Y" lesz valaki, hanem "Dr. X Y Ph.D."-ként írhatja le a nevét, de a phd képzésbe már nagyon kevesen vágnak bele. A szakdolgozat védése meg egyébként normál esetben a tavaszi félévben történik, a záróvizsgákkal együtt, amennyiben a hallgató mindegyik zv-tárgyat felveszi egyszerre, és le is teszi, így nyáron már diplomaosztó van. A szakdogát megírni meg már előző nyáron meg lehet, vagy az őszi félév folyamán, mert január végéig kb. le kell adni, a védésekre meg február-április között kerül sor, tanszéktől, egyetemtől függően. A záróvizsgák meg április-május körül kezdődnek meg. Ősszel is van védés meg záróvizsga, de akkor jellemzően azok mennek, akik vagy az egyetemmel, vagy a záróvizsgákkal csúsztak, vagy eleve bontva csinálják a vizsgákat.
2022. nov. 8. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
76%

Egy ügyvéd válasza:

érdekes, hogy a jogász szakma túltelítettségéről szinte csak nem jogászoktól hallani. Egyébként van benne igazság, csak úgy puffogtatják ezt a mondatot, mintha személyes tapasztalatuk lenne róla, pedig valójában csak annyiszor hallották másoktól, hogy megjegyezték, és előbb-utóbb papagájként elkezdik ismételgetni. Tulajdonképpen bármelyik szakma túltelített a számodra, ha egy adott időpontban és helyen nem találsz munkát vele.

A telítettséghez hozzátartozik, hogy a közszférás melók felszívják a jogászok nagy részét, tehát legfeljebb a klasszikus jogi pályákra igaz, hogy nem tudnának minden jogásznak munkát adni. Hozzátéve, hogy az igazságszolgáltatás részben azért iszonyatosan lassú, mert nagyon kevés bíró van, és kevés új helyet hirdetnek meg, tehát valójában nagyon is lenne ott szükség jogászra.

30 fölött szülők általi eltartásról: hát nem tudom. Egyetem alatt már lehet gyakornoknak menni, azért jár pénz, ha nem is sok. Diploma után pedig azért nettó 200-250-et össze lehet szedni, az nem rossz kezdésnek. Úgy gondolom, ha a fővárosban vagy a közelében vagy, nagyon nem lősz mellé a joggal (se), vidéken (és általában az egyre kisebb településeket nézve) már lehet hogy néha meg kell alkudni, és nem csak fizetés szempontjából. De szerintem ez más szakmában is így van.

2022. nov. 9. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
48%
Kedves ügyvéd úr/asszony, az irodák gyakornokoknak rendkívül kevés pénzt adnak, MÁR AHOL adnak. Legtöbb ismerősöm havi 30-70e Ft körül keresett egy hónapban, az egyetemet is lógva teljes állásban, és sok helyen ezért rendesen meg is dolgoztatják őket, de ebből még a félévente 320 000 Ft-os tandíj sem jön ki, ha meg albérlet/kollégium is van, annak a fele csak a lakhatásra megy el, és akkor több emberrel együtt lakhat, még csak nem is egyedül. A legtöbb joghallgató azért nem jogi munkahelyen dolgozik, mert egyszerűen nem tudnak annyi pénzt megszerezni, amennyire szükségük van, így akinek a pénz számít, más helyen dolgozik az egyetemi évek alatt. A nettó kétszáz-kétszázötven kb. szakvizsgáig eltart, azaz legalábbi 3 évig + amíg a szakvizsgák nem sikerülnek. Erre családot alapozni nemigen lehet, vagy egy rendes autót fenntartani, vagy például nálunk háború előtt volt csak a fűtés 80 000 Ft télen. Budapesten, belvárostól nem messze, jó közlekedésű helyen lévő panellakást a mi házunkban átlagosan 250 000 Ft bérleti díjjal szoktak kiadni, és nem egy tágas jól felszerelt lakást kell elképzelni. A nettó 250e ft legfeljebb arra elég, hogy az ember otthon lakjon még egy jó darabig, és spóroljon, főleg, ha egyedül van a célra, de ha meg távolabbi helyen bérel lakást, akkor is a fizetése fele elmegy a lakásra. A tanárok is ekörül keresnek, aztán milyen tüntetéseket rendeznek évek óta. Emellett az ügyvéd gyakorlatilag még álmában is dolgozhatna, annyi az ügy, pályakezd ismerősöm jó nevű nemzetközi ügyfélkörű irodában, szinte csak angolul szólal meg, de hétvégén is bent dolgozik, keres nettó 260-at, és nincs túlóradíj vagy bármi egyéb juttatás. Ezzel ellentétben más szakmában sokkal hamarabb lehet jobb fizetéseket elérni. Sógorom 350 nettóért dolgozik az informatikán belül különösebb extra egyetemi szintű végzettségek nélkül, de már beajánlottak neki több képzés elvégzése és gyakorlat után 750 000 Ft is. Halálra még nem dolgozta magát életében, és hétvégén sem dolgozott soha, és mérnök rokonok is hasonlóan vannak. Manapság ennyi pénzt a legtöbb jogász úgy gondolom nem lát életében, hacsak nem sikerül valami nagyon jó helyre bekerülnie, és az is hosszú idő, szakvizsga nélkül meg egyenesen kizárt. Ráadásul, egyre több álláshirdetésnél látni az utóbbi években, hogy magabiztos angol középfok, inkább felsőfok alapfeltétele a jelentkezésnek. Sógorom angolul csak makogni tud, az informatikai angolt meg megérti. Amúgy meg, honnan gondolod, hogy nem jogászok válaszolnak kizárólag? Nekem az egyetemen nem egy tanár mondta már, hogy sajnos a szakmánk túltelített, és ők jogászok, és folyton arra ösztönöznek minket, hogy tanuljunk mellé ki valamit, mert a jog párban jó valami mással. Persze, rengeteg szakma túltelített, de attól még ez igaz erre is. Vannak hiányterületei, de azok pont azért hiányterületek, mert kevesen rendelkeznek a szükséges kompetenciával. Az igazságszolgáltatást hiába hozod példának, persze, nem normális, hogy egy bíró Budapesten több, mint 100 ügyet visz egyszerre, nagyon kellene több bíró, de ha egyszer az állam nem fizet többet, nem nevez ki többet, akkor nem tudunk mit csinálni. Sőt, ha már itt tartunk, közjegyző iroda is lehetne több. Ugyanígy az ügyészségnél is. A közszféra tényleg felszív, de az utóbbi időkben új emberként már sokkal nehezebb bekerülni, mert létszámstop van, pedig ott is elférnének még többen. Ezek valóban a klasszikus pályák, de ezek tudnak a legstabilabban munkát adni, cégek, multik már sokkal bizonytalanabbak. A joggal valóban sok helyre el lehet helyezkedni, önmagában véve nem rossz, ezt senki nem vitatta, de összességében nézve, az elvárt nyelvtudás és munkamorál, várható kereslet, tanulási idő és mennyiség szempontjából messze nem a legjobb választás manapság annak, aki egyébként jó matematikai képességekkel is bír, és mehetne ilyen jellegű pályákra is, a kérdés kapcsán meg ez volt a lényeg. Az elvárt munka pontossága, a munkaerő szerintem a jogon belül rég nincs arányban az ezért kapott fizetéssel. Hosszútávon nézve biztos egyre jobb lesz, csak ha azt nézzük, hogy valaki családot is akarna, esetleg nem is egy gyereket, hanem kettőt, akkor az azért energiában és időben is megakasztja azért a legtöbbeket az előrehaladásban. Nőknél meg pláne nem úgy van, hogy majd ha elértem 40 évesen a létező legjobb munkakört, majd akkor elkezdek ezen gondolkodni, mert addigra már túl késő lesz, egy nőnek ebbe jóval hamarabb kell belevágnia, gyerekeseknek meg mindig rosszabb a kilátása, főleg, amikor még kicsik, hiába a politika propaganda. Normál esetben szerintem egy férfinek sem 40 éves korára kellene csúsztatnia az ilyen terveket, de 30 éves kor előtt szakvizsga keveseknek van meg. Aki eleve jogászdinasztiából jön, annak az élete megoldott, illetve, annak is, aki mögött bőven van pénz. Aki viszont nem pénzesebb családból jön, és kapcsolata sincs, annak viszont igen sokat kell küzdenie, szemben más szakmákkal, ahol azért kapcsolatoktól függetlenül viszik az embert, mint a cukrot.
2022. nov. 9. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
11%

Hiába pontozol le 0%-osra, én is ügyvéd vagyok, és pontosan tudom, hogy külön doktoráltam, nem pedig ajándékba adták. És igen, disszertációnak hívták, és baromira nem 40 oldal volt.


Amúgy meg nem tudom, honnan szerzed az infóidat, de nem lehet nyáron írni a szakdolgozatot. Hogyan konzultálnál a tanároddal? Ez vagy te tévedve, de azért nagyon okosnak akarsz tűnni, azt látom. :D

2022. nov. 9. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
95%

Nem én pontoztalak le, sorry. Nem foglalkozom pontozásokkal. De úgy néz ki, más is a leírtakkal ellentétes tapasztalatokkal rendelkezik.


Hát nem tudom hány éves vagy, és mikor végeztél, de menjél már fel például az Elte oldalára. Még mintát is linkelnek a SZAKDOLGOZAT belső lapjának a kinézetére, hogy mit várnak el. [link]

Tessék, a tanulmányi tájékoztató anyagoknál is mindenhol szakdolgozatként hivatkoznak rá. [link]


Most végeztem az egyetemet, kicsit szerintem jobban képben vagyok az aktuális dolgokkal ezek szerint nálad :D De az oldalon látod, hogy a feltöltött belső lapról szóló dokumentum már 2009 óta változatlan, szóval nem most találták, hogy ki szakdolgozatnak hívják.

"237. § (1) A jogász képzésen a minimálisan 2,5 ív (100.000 betűhely – kb. 50 oldal) terjedelmű szakdolgozatot a hallgató a szorgalmi időszak első hetének végéig köteles elektronikus formában benyújtani az Elektronikus Tanulmányi Rendszerben. " - okés, nem 40 oldal, hanem 50, de mivel a lábjegyzetek, tartalomjegyzék is beleszámít a 100.000 betűhelybe, ténylegesen a tartalom maga nincs 50 oldal. Írhat valaki 80 oldalt is, de attól nem lesz jobb az értékelése egy szakdolgozatnak, illetve sok tanszék egy belső maximumot is meghatározni szokott, még ha arra nincs is külön egyetemi szintű rendelkezés, mert a konzulensek sem 70+ oldalakat akarnak átnézni egy embernél.


A szakdolgozat témáját, az első konzultációs igazolást MÁR negyedik év második felében, a tavaszi szemeszter végéig nálunk le kell adni! Magyarul, már akkor felkutatta az átlag hallgató a témáját, mert az első konzultációs igazolás a gyűjtött források megbeszéléséről szól. Nyáron már meg is írhatja, aki akarja, de minimum elkezdheti, én az ötödik év őszi félévében már szeptemberben elküldtem a felét a konzulensemnek, szóval ne aggódj, konzultáltam, és amúgy büntetőeljárási témából ötöst kaptam végül rá :) Egyébként, a hallgatók ugyebár önállóan írják meg a szakdolgozatot, a konzulens csak kijavítja, vagy tanácsot ad, ha elakad valaki, de senkinek sem oldalanként ellenőrzik. Vannak, akik az utolsó hónapban dobják össze, és ideggörcsben állnak, hogy a konzulens rábólint-e a határidő előtt 5 nappal, de a lehetőség már mindenkinek jóval korábban adott. A második konzultációs igazolást az őszi félév végéig le kell adni, a szakdolgozatot minden dokumentumával, igazolásokkal együtt legkésőbb valamikor január-február táján kell a Neptunba feltölteni. Lehet más egyetemen dátumokkal, szokásokkal van eltérés, nálunk például már nem kell kinyomtatni és köttetve leadni, máshol még igen, de az alapsémának hasonlónak kellene lennie mindenhol.


Amúgy meg, én teljesen normális stílusban kommenteltem eredetileg, szóval eléggé méltatlannak találom a stílust, amiben te reagáltál nekem.

2022. nov. 9. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!