Orvosi vagy jogász képzés? Melyiket válasszam?
Nem tudok dönteni, mindkettő szak ugyanolyan mértékben érdekel, érdekesnek találom őket, úgy érzem, mindkettőt lelkiismeretesen és odaadással tudnám végezni.
A képzésekhez szükséges tárgyakból is egyformán jó voltam/vagyok (ötös), szerettem is őket, ezért is kifejezetten nehéz a döntés.
Kérlek, segítsetek, szerintetek melyiket lenne érdemesebb választanom?
Végzős jogász vagyok.
Ez a pálya sajnos olyan, hogy ha van ismerősöd nagyon jó, ha nincs, akkor hát sok sikert. A csoportom 80%-ának a szülője ügyvéd / bíró / ügyész / polgármester / ipari mágnás / repülőtértulaj stb.
Persze nem azt mondom, hogy nem lehet jól csinálni, jól keresni, jó munkahelyet fogni, de a tipikus, leghíresebb jogász elhelyezkedési lehetőségek kihalási alapon mennek.
Egy tanárom is azt mondta, hogy a diákok 80%-át a közigazgatás szívja majd fel. Személy szerint erősen pesszimista vagyok, és negatív a világképem a szakmámmal kapcsolatban, mert a haverjaim gépészmérnökként / programtervező informatikusként / hálózati mérnök infósként keményen 320 ezer + nettó kezdő fizetésre számíthatnak / van már nekik, én pedig akárhogyan is nézem, 160-180 ezer között sem igazán fogok haza vinni nettóban, ami nem is lenne akkora baj, de széttanultam az életemet 5 évig, és hát így kicsit rossz érzés.
Hallani olyat is, hogy "jogásztúlképzés van" ami nem tudom mennyire igaz, de az álláshirdetések alapján bőven így van.A munkák 90%-a Budapesten van meghirdetve az interneten...
Ha újra kezdhetném informatikus lennék, vagy gépészmérnök.
(3-as vagyok)
és a legjobb az egészben, hogy a hálózatmérnök infós haverom is 5 évet töltött egyetemen, és kiment pár évre ausztriába dolgozni, 1.200.000 Ft fizetést kap havonta forintban. Nekem ilyen lehetőségem sem lesz, mert jogászként magyar jogot tanulok, tehát ide vagyok ezzel kötve. Ez elég gáz.
Az orvos az sokkal jobb alapból, de sokkal nehezebb is.
Eleve több féléves, és komoly dolgokat kell megtanulnod, amiken később emberi életek múlnak majd. Ellenben a jogászképzéssel, ami konkrétan kihagyható lenne, 5 év időpocsékolás, hogy olyan törvényeket magolj be szó szerint amiket egy praktizáló ügyvéd a munkája során simán használ, előtte van, (már csak a pontosság kedvéért is), ráadásul évente megváltoznak ezek a törvények, így az egész jogászképzés egy felesleges magolás maraton, mintha egy macska "megrázná félévente magát" a hallgatók meg kis bolhákként kapaszkodnak, de senki nem tudja miért van ez, és teljesen felesleges, haszontalan tudást nyújt, semmit nem használ egy jogász a munkája során sem abból, amit egyetemen magol be. Sajnos.
(Cum Laude van kilátásban nekem, és mindezt így mondom, hogy egy félévet sem csúsztam.)
Az orvosihoz viszont gyomor is kell. A boncoláshoz, feldolgozni azt hogy egy ember fekszik holtan előtted, és társai. Lélek is kell, hogy munkád során feldolgozd, ha valakit nem tudsz megmenteni (erre jó példa a Dokik sorozat, ott is látható ebből némi részlet, amikor már jól ismered a pácienseidet, akik egyik napról a másikra elhunynak, ilyen-olyan okokból, és úgy hogy te nem tehetsz semmit.)
Szóval megvan nagyon kemény oldala mindkettőnek.
Szerintem beszélgess mindkét szakirányban dolgozókkal. Illetve gondold át, hogy a jövőben milyen lehetőségeid lesznek majd. Jogászként milyen területre mehetsz tovább, orvosként mire specializálódhatsz, stb...
Meg ha pl. Magyarországon szeretnél hosszútávon letelepedni, akkor az egészségügyet érdemes átgondolni, mert hát... nos, tudjuk miért.
Az orvosi pályához tényleg nagyon komoly elhivatottság kell. Ne azért akarj orvos lenni, hogy majd legyen egy magánrendelőd, ahol hülyére keresed magad. Orvos akkor akarj lenni, ha tényleg az az álmod, hogy embereket gyógyíts és ezt meg is teszed minden körülmények között.
A jogász elhelyezkedési lehetőségekről tudok nyilatkozni. Íme néhány tipikus választási lehetőség leírása
1) Ügyvéd
- Jogi egyetem után keresned kell egy ügyvédi irodát, ahol kb éhbérért kell dolgoznod ügyvédjelöltként. Ez után az ügyvédi irodák általában nem veszik fel az ügyvédjelöltet ügyvédként (van kivétel de ez az alap) hanem keress magadnak munkahelyet.
- Kötetlen munkaidő, tehát konkrétan bármikor behívhatnak dolgozni.
- Ügyvédjelöltként kidolgoztatják a beledet, és a munkahelyen te leszel a "kicsi" akit ugráltatnak / kicsit lenéznek, mert ha belegondolsz, egy olyan helyen dolgozik, ahol mindenki ügyvéd, tehát ért a joghoz, jobban tudja, mit kell csinálnod, mint te.
- Két véglet szakma. Vagy rosszul fizet, és csak simán megélsz mint ügyvéd, vagy nagyot aratsz, berobbansz, és nagyon jól keresel.
- Ismeretségek, rokonok, protekció nagy előny.
- Szakvizsga kell.
2) Jogtanácsos (Én ezt az utat jelöltem ki magamnak)
- Jogi egyetem után 3 évig olyan munkahelyen kell dolgoznod, ahova csak jogászokat vehetnek fel. Tehát jogi munkát kell végezned, ilyen lehet például a jogi előadói munka (sajnos ilyenek kb csak Budapesten vannak)
- Jogi előadóként 3 év után jogi szakvizsgát kell tenned, ami állítólag bitang nehéz, nehezebb mint az egyetem legvégén a záróvizsgák (ez általában azért van, mert dolgoznod kell tanulás mellett)
- Jogi előadóként lényegében cégnél dolgozol, feletted a Jogtanácsos van, aki munkádat segíti, irányít. Tehát ez lényegében hasonlít az ügyvédjelölt - ügyvéd formához, a különbség annyi, hogy a munkahelyeden nincs annyira "kicsi vagy" érzésed, mivel a munkahelyeden nem mindenki jogtudós. Tehát sok más szakterületű emberekkel dolgozol együtt, akiknek valóban szüksége van a jogi segítségedre, a munkádra, és ő maguk nem értenek hozzá. Így a munkalégkör picit jobb.
- A szakvizsga letétele után válhatsz jogtanácsossá
- A fizetés egész jó lehet itt már. Jogtanácsosként 400-600 ezer között keresnek ahogy a neten találtam, de ez sokmindentől függ.
- A jogtanácsos tehát cégnél, esetleg bankban alkalmazott ügyvéd. (Mivel az ügyvéd nem lehet ilyen típusú alkalmazott, ezt az ügyvédi kamara írja elő)
3) Közig.
- Ide kerül a legtöbb jogász
- Fix bértábla van, de elvileg ez fizet a legkevesebbet
- kormányhivatalban, vagy a rendőrségen is el lehet helyezkedni például, de sok hely áll rendelkezésre. A rendőrség úgy hallottam nem fizet olyan rosszul.
4) Bíró
- Fogalmazóként kell több évet lehúzni előtte
- Általában követelmény a magas diploma minősítés
- Kihalási alapon működik
- Kapcsolatok kellenek
Azért a jogászhoz annyit hozzátennék, hogy ha legrosszabb esetben egy hivatalban kezdesz el dolgozni, amire megvan minden esélyed, hogy felvesznek, akkor azért bár nem fogod egy informatikus bérét megkeresni, de a bértáblán ilyen végzettséggel hamar magasabb fizetésnél találod magad, és mivel ez nem versenyszféra, nem köpöd ki a beled ezért a pénzért, napi 8 óra munka, amiben benne van egy ebédszünet, egy reggeli kávé stb.
Én ismerem a hivatali munkamorált, nem ölik meg magukat a munkával elhihetitek. Van, hogy napközben ráérnek erre arra is két feladat közt. Persze nyilván vannak ott is néha nehezebb napok, de nem állandóan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!