Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A FOSZK-ot miért nem nézik...

A FOSZK-ot miért nem nézik semmibe?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy nem diploma! Én is foszkon vagyok, de mindenképp szeretnék alapképzésre is továbbmenni, csak így számomra több szempontból is előnyös volt, hogy előbb a foszk, aztán az alapképzés.


Sokan annyira lenézik (itt a gyakorin) a foszkot, hogy konkrétan semminek nevezik, holott a tapasztalataim szerint a tanáraink sem tesznek különbséget köztünk, nem tanulunk kevesebbet mint mondjuk egy alapképzéses, sőt sokszor velük vagyunk egy órán. Ugyanolyan oktatást, elméleti és gyakorlati tudást kapunk mint az alapszak első 2 évében. Ezért is van az, hogy utána 1-1,5-2 év lesz már “csak” az alapképzés. Mert beszámítják a tárgyakat teljesen jogosan. Valamit azért csak jelent, legalább a megnevezését, miszerint ez egy felsőfokú szakmát adó képzési forma. Itt is küzd az ember és próbál jól teljesíteni, mégis olyan sok negatív véleménnyel vagytok róla. Nem támadó a kérdésem, csak érdekel miért van ez a nagy FOSZK utálat.



2020. dec. 18. 02:24
1 2 3 4 5
 21/43 anonim ***** válasza:
81%

18-19: Hazudtok, és teszitek mindezt a tudatlanokra jellemző magabiztossággal.


Lásd: [link]

"Felsőoktatási intézmények által hallgatói jogviszony keretében folytatott, felsőfokú végzettséget nem adó szakképzés...."


Legközelebb tessék utánanézni a dolgoknak! A FOSZK nem ad felsőfokú végzettséget, ilyen tekintetben az érettségivel áll egy szinten, középfokú végzettség.

2020. dec. 18. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/43 A kérdező kommentje:

19-es ez tuti így van? Még nem néztem utána, de barátnőm csinált a foszk alatt emelt érettségit, hogy felvegyék mert az ő idejében még nem volt elvárás. Én úgy tudom szükséges az emelt érettségi, de ismétlem még nem néztem utána.


Köszönöm a kedves szavakat Nektek! :)


A FOSZK felsőfokú szakképzés, mint ahogy azt itt írtuk már többen is.


Azt a másfél évet nem tanítják lazábban, nem kevesebb az elvárás felénk, akkor nem is számítanák be az alapképzésbe!! Nem ismernék el a tárgyainkat.


A foszk nem biztos, hogy gyűjtőhely, és főként nem a selejteknek meg azoknak van akik nem méltóak egyetemre járni.. vannak akik 98 százalékos matek erettsegivel vannak ott foszkon.


Nagyon toxikus szerintem is, annyira elkeserítő, hogy iskolák, karok, szakmák így le vannak nézve.


Gazdasági irányban tanulok egyébként. Komplex Okj-t is végeztem már illetve fizetős okj-n is voltam, de mindenképp szeretnék diplomát ezektől függetlenül. Az okj-t se mondanám “semminek”. Többet tanultam meg készültem és komolyabb szakmai oktatást kaptam mint a barátnőm az egyetemen. Ezt ő is megmondja, nem én találom ki. Volt olyan osztálytársam aki aztmondta azért jött okj-ra tanulni, hogy majd itt ellébecol meg melegszik de vért izzadott, hogy jól teljesítsen. Ott is jó gimis eredményű osztálytársaim voltak egyébként. Az is gazdasági irány volt. (A komplex)


Igazából szerintem mindenki munkája ugyanolyan fontos. Egymásra épül. Az orvos se tud megfelelően dolgozni és jó munkát végezni, ha nincs aki lefertőtlenítse az eszközeit, meg nincs a takarító aki takarít..


Az meg, hogy ennyire ócsárulunk mindent és mindenkit felháborító és sajnálatos. :(

2020. dec. 18. 23:03
 23/43 A kérdező kommentje:
Ietve szeretném megemlíteni, hogy egyre több diplomás ismerősöm végez okj-t :)
2020. dec. 18. 23:05
 24/43 anonim ***** válasza:
72%

#21

Azzal ugye tisztában vagy, hogx egy 2012-es cikket linkeltél, miközben a foszk 2013-tól már felsőfokút ad?


"Diploma nem jár érte, viszont felsőfokú szakképzettséget igazoló oklevelet kaptok a negyedik félév végén, a sikeres záróvizsga után."


felsooktatasi_szakkepzes_2013_legfontosabb__604V0L

2020. dec. 18. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/43 anonim ***** válasza:
26%

[link]


Bocs, itt a link

2020. dec. 18. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/43 anonim ***** válasza:
35%

#22

Nem, nem kötelező emelt szintű érettségi a foszk után, ha azon a vonalon megy tovább alap bsc-re :)

2020. dec. 18. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/43 anonim ***** válasza:
59%

"A FOSZK felsőfokú szakképzés, mint ahogy azt itt írtuk már többen is."


Erős a kognitív disszonancia, kedves kérdező? Mint az Oktatási Hivatal hivatalos honlapján is olvashatod, semmilyen FOSZK nem ad felsőfokú végzettséget, így természetesen te sem fogsz kapni. Bizonygathatod az ellenkezőjét, de a tényeken nem tudsz változtatni ezzel, és sajnos a komplexusodon sem...


"Azt a másfél évet nem tanítják lazábban, nem kevesebb az elvárás felénk, akkor nem is számítanák be az alapképzésbe!! Nem ismernék el a tárgyainkat"

Hazugság. Sokkal lazább 1,5 évben van része egy FOSZK-os hallgatónak, mint egy diplomás alapszakos képzésben résztvevőnek. A legnehezebb, legkomolyabb tárgyak vannak kivéve a képzésükből, ennek megbizonyosodásához elég egy operatív tantervet megvizsgálni. Hogy a néhány közös tárgyat együtt tanítják-e, azt persze intézménye válogatja, de alapvetően jellemző, hogy gyakran teljesen külön vannak szedve a diplomás képzésektől, és egyszerűbb tananyagot adnak le az oktatók. És itt szeretném jelezni, hogy az érvelésed hibás, hiszen egy tárgy más képzésbe való beszámításának nem feltétele a 100%-os egyezés. Ismét, intézményfüggő téma, de általában 70% körüli egyezés esetében már be szoktak számítani egy tárgyat. Mondjuk tegyük hozzá, hogy ha nem így lenne sem igazolná, hogy FOSZK és alapképzés esetében megegyezne a tárgyak nehézsége, ez elég erős heurisztika.


"A foszk nem biztos, hogy gyűjtőhely, és főként nem a selejteknek meg azoknak van akik nem méltóak egyetemre járni.. vannak akik 98 százalékos matek erettsegivel vannak ott foszkon."


Ki beszélt selejtekről rajtad kívül, vagy éppen méltóságról? Természetesen akadnak tehetséges hallgatók a FOSZK képzéseken is; nyilván akad olyan is, aki majdnem tökéletesre írt valamilyen érettségit. De mire szeretnél ezzel voltaképpen kilyukadni? Mert ezek nyilván nem változtatnak azon, hogy az alapképzéses programban résztvevő diákok nem véletlenül vannak ott, ahol, és sokkal jobb eredményeket produkálnak átlagban mindenféle tekintetben. De hát ez miért volna probléma?


"Az okj-t se mondanám “semminek”. Többet tanultam meg készültem és komolyabb szakmai oktatást kaptam mint a barátnőm az egyetemen."

Ezt már tényleg csak kíváncsiságból, ismét: ezzel mit szeretnél bizonygatni?...Nyilván akadnak relatíve nehéz OKJ-k, meg a munkaerőpiacon kifejezetten értékesek is (tegyük hozzá, hogy a gazdasági egyiknek sem tekinthető - nem tudom mi az emlegetett komplex okj, amit elvégeztél), senki nem vitatja. Ugyanígy vannak alibi, könnyű egyetemek is. A felsőfokú, egyetemi végzésnek ettől függetlenül azért magasabb jóval a presztízse, hiszen általánosságban sokkal nehezebbek, mint egy OKJ-s képzés, ráadásul egy teljesen eltérő jellegű oktatásról van szó, ami olyan komplex és komoly ismereteket ad át, ami a szakmai ismeretanyagokat átadó OKJ-nek egyszerűen nem célja.

2020. dec. 18. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/43 anonim ***** válasza:
75%
24: Nem egy cikket linkeltem be, hanem az Oktatási Hivatal oldalát. Az általad linkelt Eduline ugyanazt írja, mint ez a hivatalos forrás, hogy felsőfokú SZAKKÉPZETTSÉGET igazoló OKLEVELET ad a képzés. Azonban, mint ezt mind a Felvi, mind az Oktatási Hivatal oldala kiemeli, ez egy "felsőfokú végzettséget nem adó szakképzés". Felsőfokú végzettségnek csakis a diplomás képzések tekinthetők, a FOSZK pedig nem ad diplomát, csupán felsőfokú SZAKKÉPZETTSÉGRŐL ad igazolást. Egy szakma, mint az OKJ, csak azon belül felsőfokú. Kicsit valóban zavaros, de példán keresztül szemléltetve: ha mondjuk egy állásban azt olvasod, hogy felsőfokú végzettséget igényel, akkor FOSZK-kal hiába jelentkezel rá, mivel diploma és felsőfokú végzettség hiányában nincsen esélyed.
2020. dec. 18. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/43 anonim ***** válasza:
9%

#27

Huh, vannak bajok

Ha a felsofoku vegzettseg kizarolag csak a dioploma, akkor kerlek magyarazd el nekem, hogy hogy lehetseges az, hogy ha egy adott karhoz tartozo felsofoku vegzettseggel rendelkezel, akkor nincs szukseged emelt erettsegire? Szoval akkor nem kell emelt erettsegi pl jogi egyetemre, ha mar van jogi diplomad? Mar megbocsass, de ennek semmi ertelme. Ha van egy felsofoku jogi vegzettseged (foszk), akkor emelt szintu erettsegi nelkul is fel fognak venni osztatlan jogira. Ennyi, nem szeretnem tovabb ragozni.

2020. dec. 18. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/43 anonim ***** válasza:
53%

#28

Igen, az Oktatási Hivatal oldalát, ami 2012-ben volt utoljára frissítve. Kérlek nézd át azt a weboldalt. Én direkt egy 2013-as linket küldtem hogy lásd.

2020. dec. 18. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!