Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A magyar orvosoknak miért...

A magyar orvosoknak miért tanítják rosszul az oltást (bővebben lent)?

Figyelt kérdés

Dr. Novák Hunor 3 órája ·


Rosszul oltották be Orbán Viktort



A videóban több szakmai hibát is láthatunk, amelyek nagyon elterjedtek, még napjainkban is tévesen oktatják sok helyen a fiatal orvosoknak az oltás beadását. Ez nem az adott orvos kritikája, inkább az oktatási rendszeré, ezért beszéljünk róla általánosságban, hogy tanulni tudjunk belőle. Sokszor beszéltem már róla, előadtam konferencián is ezekről, nézzük ismét.



Orbán Viktor valószínűleg azt az oltást kapta, amit a (delta)izomba kell beadni, a képen látható részre csak izomba adott injekciót illik típusosan beadni. Típushiba, hogy ilyenkor a bőrt összecsípik (ezt látjuk a videón), pedig azt a zsírszövetbe való oltásnál kell csinálni. Izomba adott oltásnál a bőrt szét kell nyomni, húzni, lapítani, hogy biztosan az izomba kerüljön az oltás. Ha összecsípve adjuk be a bőrredőbe, a tű vége és így az oltás könnyen a zsírszövetbe kerül, a beadott oltás így akár hatástalan is lehet, illetve komolyabb helyi mellékhatás alakulhat ki (viszkető csomó, gyulladás, esetleg zsírszövet elhalás)).


Szintén régi hagyomány a beszúrás után a fecskendő visszaszívása, ami csak a fájdalmat fokozza, mozgó tűvel a vállunkban. Vállizomba adott oltásnál ez helytelen, felesleges, gyakorlatilag nincs esélye, hogy pont egy érben legyen a tű vége, ezért a nemzetközi szakmai irányelvek nem javasolják a visszaszívást.



Szintén rossz gyakorlat az izomba adott injekció lassú beadása: valójában azt jobb villámgyorsan adni, kisebb fájdalommal jár számos kutatás szerint. A terület pofozgatása, ütögetése felesleges. Modern érzéstelenítő krémek és eszközök segítenek a fájdalom enyhítésében.



Én is így tanultam, ahogy a videóban látható. Mert "így szoktuk". De utána olvastam, változtattam, remélem, minél több kolléga fog így tenni a jövőben!



2020. okt. 20. 21:09
 1/8 anonim ***** válasza:
30%
Hát ez valóban furcsa, már első féléves anatómia tanulmányok során illene belátni a leírt módszer helytelenségét.
2020. okt. 20. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, milyen videóról van szó, de...


Én úgy tanultam anno a delta izomba adott oltást, hogy "összecsípjük az izmot". Nem a bôrt, hanem az izmot, hogy érezzük, mekkora, mettôl meddig tart, épp ezért ne álljon meg a tû bôr alatt, de véletlenül ne is szúrjuk csontig, mert az tényleg fáj.


A visszaszívásról:

Miért kéne visszaszíváskor a tût mozgatni? Aki nem tudja stabilan tartani, az simán ügyetlen, ezért ne keverjük ide. Saját tapasztalat alapján a visszaszívás nem fáj. Ami fáj, az a szúrás, illetve az oltóanyag benyomása. "Kicsi az esélye, hogy érben van" nem egyenlô azzal, hogy nulla az esélye. Ha meg te leszel az ezerbôl egy aki érbe adta az oltóanyagot, akkor meg azért leszel megkövezve. Én maradok a visszaszívásnál. Fájni nem fáj, aki szerint felesleges, az hagyja ki.

(Vannak persze emberek nem kevesen, akik annyira paráznak az oltásoktól, hogy kb. már az is "fáj" nekik, mikor az ápolónô tálcán odakészíti a fecskendôt, illetve számukra stressz és "fájdalom" bármi amit az orvos az oltás során matat. Mivel a visszaszívás kb. két másodperccel meghosszabítja az oltás folyamatát, így elképzelhetônek tartom, hogy ôk emiatt nagyobb stressznek vagy fájdalomnak élik meg az oltást, mintha egy picit rövidebb lenne. De objektíven, a visszaszívás maga nem kéne, jogy fájjon.)


A lassú beadás nem egyértelmû mire vonatkozik. Ha a tû beszúrására, akkor az tényleg jobban fáj lassan beszúrva, de nekünk úgy is tanították, hogy gyorsan kell benyomni. Ha az oltóanyag benyomására vonatkozik, errôl fogalmam sincs, hogy lassan vagy gyorsan fáj-e jobban, mert nem próbáltam gyorsan benyomni. Én személy szerint azért szoktam lassan benyomni, mert az izom mégiscsak egy tömörebb szövet, és nem szeretném ha a hirtelen benyomott folyadék beadás közben kilökné a tût a helyérôl, ha hirtelen megnô a nyomás.


Engem amúgy a fentieknél jobban zavart, hogy több helyen a (saját magamnak adatott) deltaizomba szánt injekciót nem derékszögben adták, hanem ferdén. Ami tényleg jobban fáj, mert hosszabb utat tesz meg a tû a bôrben, illetve nehezebb becsülni, milyen mélyen van és mikor ér az izomba a tû hegye.

2020. okt. 21. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
70%

Novák Hunor megválaszolta már a kérdésedet: “mert így szoktuk”. Én 3 éve végeztem, még 4. évben is hallgattam a kalciumot allergiás reakcióra, holott addigra már elő lett húzva ez a kérdéskör, mellesleg már immunológiából, mikor tanultuk az allergiás reakciókat felvetettük a kérdést, hogy itt hogyan és mire hat a kalcium, pedig Novák Hunor akkor még nem

volt sehol, talán rá egy évre jött fel a neve. Rengeteg olyan idős kollégát ismerek, akik egy-egy új anyagot nem a hozzájuk való technikával alkalmaznak, hanem azzal, amit ők réges rég tanultak azzal a régi anyaggal. Persze az eredmény sem lesz jó, de mivel tényleg így szoktuk, ezért fel sem merül bennük, hogy talán változtatni kéne. Ezért.


Sajnos az oktatási rendszerünk ugyanolyan elavult, mint maga az eü. Nem a tudás számít, hanem az őszülő halánték, a fiatal orvosok nem szegülhetnek ellen az idős kollégáknak. Én fogorvos vagyok, nálunk volt egy idős doktornő, akinek az volt a mániája, hogy anafilaxiás sokk esetében adjunk antihisztamint. Már akkor húztuk a szemöldökünket, kb egy másodéves immunológián el lett mondva a helyes protokoll ilyen helyzetben, meg amúgy elegendő egy péntek esti Doctor House vagy Vészhelyzet, hogy tudjunk az adrenalinról. Persze sürgi gyakorlaton elmondták, hogy mi a teendő ilyen helyzetben, de vizsgán akkor is az antihisztamint kellett mondani, mert csak. Van olyan orvos ismerősöm, akinek én magyaráztam el a vércsoport öröklődésének menetét, mert ő Romániában tanult a Ceausescu diktatúra alatt, tiltott dolog volt a mendeli genetika (amit most középiskolában tanítanak...). Ő akart fejlődni, jár is továbbképzésekre külföldre is, de azért az átlag 50pluszos orvosra sajnos nem az állandó fejlődés és tanulási vágy a jellemző SZERINTEM, de nagyon örülnék, ha ebben a kérdéskörben valaki megcáfolna.

2020. okt. 21. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Az az igazság, hogy az egyetemen az ilyen gyakorlati dolgokat nem tanítják meg. Nyári gyakorlatokon van esélye az embernek egyedül (vagy max. ketten-hárman, de mindenesetre nem a 15-18 fős csoportjával együtt) egy beteg közelébe kerülni és konkrét gyakorlati dolgokat próbálni rajta. Ha szerencsés és olyan helyen tölti a gyakorlatát, ahol ambiciózus, motivált, nagy tudású és az oktatás iránt elszánt orvosok dolgoznak, akkor jó esélye van helyesen, a legújabb ajánlások alapján elsajátítani a dolgokat. Ha kevésbé szerencsés, akkor idős, kiégett, nemtörődöm orvosok/ápolók mutatják meg neki a dolgokat, akik nyilván kevésbé alaposan tanítanak vagy esetleg beteg közelébe sem engedik az illetőt, ha nem kifejezetten nyomulós, erőszakosabb típus.
2020. okt. 21. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

Mert nem gyakorlatias az oktatas es sokszor elavult azert.


2. evre tudni kell anatomiabol minden kis hajlatnak es kanyarulatnak es rucsoknek a nevet latinul es bikembol oldalas kemiai folyamatokat... kozben ugy kerulnek 6. evbe a diakok, hogy van aki 1x nem vett vert, nem hogy intramuscular injekciot adjon vagy infuziot szurjon.


Szoval ennyit a hires magyar kepzesrol. 😢

2020. nov. 5. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
#5 mint hallgató teszem fel a kérdést, hogy az általad felvázolt hallgató mit csinált nyári gyakorlatokon? Mármint oké, hogy nem megy, nem magabiztos, de ha egyszer sem próbálta meg, az már nem kizárólag a rendszer hibája.
2020. nov. 6. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#4 azért szerintem van, hogy a rendszer hibája a dolog. Engem pl. ápolástan gyakorlaton olyan osztályra osztottak be, ahol konkrétan semmit nem kellett csinálni az ágynemű áthúzásán és a vérnyomásmérésen kívül (gyerekágy). Nem volt senkibe bekötve infúzió, injekciókat nagyon ritkán kaptak (clexane), ezt is többnyire maguknak adták be a "betegek" (attól nem feltétlenül beteg valaki, hogy néhány órája szült). Más osztályra nem mehettem át, mert mindenhol már több hallgató is volt, hiába erőszakoskodtam.

Másrészt most a járványhelyzet miatt fog végezni néhány olyan évfolyam, akik nem csak egy-két gyakorlati feladatot nem tudnak elvégezni, hanem akár több évet, a komplett klinikai modult vagy (ki tudja meddig fog ez még tartani), akár az egész egyetemet úgy végezték el, hogy a kórházba sem engedték be őket gyakorlatra, esetleg csak nagyon ritka, kivételes esetekben, akkor is a betegektől jó távol álltak.

2020. nov. 6. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%

6. nem tudom.

De en 1. eves voltam, amikor csapodtam mindenhova es a hatodevesek kozul joparan erdeklodtek, hogy-hogy csinaltam ilyeneket.

Mert volt aki meg soha... vegzos volt ugye.

Megszerveztem, hogy ok is vehessenek vert reggel 7-kor mehettek volna.

Mentek? Nem. Hat valahogy igy.


Ennyit az oktatasrol. Sok-sok lexikalis tudas, aztan mi van a gyakorlattal?

Ja, aki megy es hajtja az tudni fogja, aki nem megy magatol az nem...

2020. nov. 6. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!