Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy készültetek az emelt...

Hogy készültetek az emelt röri érettségire? Miket használtatok? Milyen módszerekkel tudtatok ennyi információt megjegyezni?

Figyelt kérdés
Jövőre fogok érettségizni emelt szinten töriből és érdekelnének a tapasztalaitok

2020. máj. 15. 13:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Túl régen felvételiztem töriből, hogy érdemben tudjak segíteni, csak annyi: ne aggódj! Tanultam, ennyi volt a "titok", nem volt speciális módszer, hacsak az nem, hogy az ismétlésre hagyj elég időt!
2020. máj. 15. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Én ez évben érettségiztem töriből emelt szinten, hátha segítek valamit.


Nem voltam rágörcsölve, 2 évig jártam faktra, előtte semmit nem tanultam a tantárgyból. Szóval mondhatom úgy is, hogy két éve álltam neki. Megérteni, nem tanulni :D. Szerintem a lehető legjobban jártam tanárt illetően, mert nagyon könnyen megértettem az összefüggéseket, a szakkifejezéseket pedig azonnal megjegyeztem. Megtanultam használni az atlaszt, megtanultam az esszéírás szempontjait. Mi órán csak azzal foglalkoztunk, ami érettségi követelmény volt, kivéve, ha a megértéshez szükség volt háttérismeretre is. Minden órán vázlatokat írtunk, forrásokkal (megértésül). Ezek (a vázlatok) fontosak voltak, mert egy esszéhez/tételhez nem egy leckét kell átolvasni, hogy megértsük. Több lecke tartalmaz egy egész órai tananyagot. Szóval mi így haladtunk, fölösleges tudás nélkül, ami eléggé leredukálta a könyvek tartalmát.

Mivel az én helyzetem ez volt, ezért nem volt nehéz felkészülnöm az érettségire. 2 héttel a vizsga előtt kinyitottam a 9. Tankönyvet, elolvastam minden követelményben levő fejezetet, majd kijegyzeteltem az évszámokat és az eseményeket. A szakszavakat is kigyűjtöttem. (Ki kell pár feladatsort tölteni ahhoz, hogy az ember tisztába legyen azzal, hogy milyen típusú évszámokat kérdezhetnek. A tapasztalatom, hogy emelt szinten is csak a legfontosabbat kérik számon.) Én nem használtam a vázlatokhoz külön lapot vagy füzetet, hanem ragasztós cetlikre írtam a jegyzeteket és a lexikális részt. Minden követelményben szereplő leckével ezt tettem, és hogy egyszerűen visszakeressek valamit, a leckék első oldalaira ragasztottam fel a cetliket. A húgomnak mondtam a tananyagokról egy csomó érdekes dolgot, mert így könnyebben megjegyeztem a dolgokat. (Órákon is figyeltem, ami sokat segített az alapokban). Ezen kívül fel is mondtam neki az évszámokat az eseményekkel, és feladatsorokat is töltöttem ki néhányat.

Annyi a lényeg, hogy feleslegesen ne tanulj, csak ha szeretnéd, de akkor nem elég 2 hét felkészülés. Ha auditív vagy, akkor hallgass oktató jellegű videókat, ha pedig vizuális, akkor készíts jegyzetet leckénkét úgy, ahogy én is. Szerintem az a módszer a leghatékonyabb. (Kb. 8x8-as apró cetliket használtam, ezért a vázlatok csak a legfontosabb dolgokat tartalmazták, ami elég is volt. Azokat írtam le, amiről a lehető legtöbb tartalom jut eszembe. Így nem volt a vázlatom egy újabb regény)

Esszére nem készültem, mert a leckék feldolgozása alatt megjegyeztem a tartalmat, a lexikális részt pedig megtanultam időközben. Az esszéírás szempontjait kell nagyon figyelembe venni. Érettségi feladatlapokon is rajt van a pontozáson, hogy mire adják. Az alapján célszerű kidolgozni. A legfontosabb a rögzít+megállapít féle forráselemzés, ami nulla tudással is pontszerzést jelent, ha van egy kis logikád és jó a szövegértésed.


Tehát. Nem kell belefeszülni a tanulásba, csupán meg kell érteni. Ha megérted a tananyagot, akkor nem kell magolnod, így az évszámok, stb megjegyzése csak egy apró feladat lesz. Sőt, ha egy adott eseménnyel vagy évszámmal, szakszóval gyakran találkozol, akkor meg is jegyzed. Olvass a témákban, keltse fel az érdeklődésedet. Akard, hogy érdekeljen a történelem, így nagyon sok dolog fog rád ragadni. Segíts osztálytársaidnak a korrepetálásban, tanulj velük, így lesz ez garantált.

Nem tudom, milyen szinten vagy jelenleg, esetleg milyen eredményt szeretnél, de ezzel a módszerrel és az én képességeimmel 70-80 százalék az érettségi írásbeli része. A képesség alatt értem azt, hogy érted és nagyjából szereted a törit. Ha csak magolással vagy képes tanulni, akkor ajánlom, keress más tárgyat, mert különben egész évben a könyvet kell bújnod a 60 százalékért.

Ha kell még segítség, írj privátban. A helyesírást nem ellenőrzöm, úgyhogy lehet, akadnak majd hibák, de ezt vedd figyelmen kívül, köszi. :D

2020. máj. 17. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a hasznos hozzászólásaitokat
2020. máj. 18. 08:44
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

- Fakt - 2 évig jártam, sokat segített

- Esszék gyakorlása - ritka fontos, hogy gyakorold! Sokat, nagyon sokat

- Odafigyelés az órákon - itt tanultam a legtöbbet. Plusz aktívan vettem részt az órákon, az is segít

- M5 érettségis videók - ajánlom, igényes műsor, sok hasznos infóval

- Szóbeli tematikás könyv - bár idén nem volt szóbeli, sokat olvasgattam, az is segített

- Érzék - ezt nem lehet megtanulni. Vagy van, vagy nincs

- Sok-sok olvasás - nem csak történelmi könyveket

- Kérdezés - ha nem érted, kérdezz! Az is segít.

- Próbaérettségi - ez mondjuk iskolafüggő


Nekem ezek segítettek. Sok sikert! És nem kell görcsölni, nem egy lehetetlen küldetés.

2020. máj. 19. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!