Kérem olyan írjon, aki le tudja vezetni végig!

Köszönöm.


Az 1 cm^2 keresztmetszetű 7,8 kg/dm^3 sűrűségű vasból készült huzal 32500N nagyságú erőt képes kifejteni. Milyen hosszú huzal szkadna ela saját súlyától, ha (elég mély) 1,3kg/dm^3 sűrűségű tengervízbe engednék el?



2019. júl. 6. 14:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Felhajtőerő és nehézségi erő együttesen hat rá. Amikor ezek eredője meghaladja a 32500N-t, akkor szakad el.

Legyen x, a keresett hosszúság. Ekkor a feljhajtóerő, Ff=ró(víz)*g*A(drót alapjának felülete)*x(hossz)

Ff = 1300 kg/m3 * 9,81 m/s2 * 0,0003141592 m2 * x

A nehézségi erő, Fg = ró(huzal)*A(drót alapjának felülete)*x(hossz)

Fg = m * g = 7800 kg/m3 * 0,0003141592 m2 * x * 9,81 m/s2

A kettő különbsége, az eredő erő egyenlő 32500-al. Így (7800-1300 kg/m3)*9,81 m/s2 * 0,0003141592 m2 * x=32500N

Ebből x = 1623m.


Tehát 1623m hosszú huzal szakadna el saját súlya által.

2019. júl. 6. 16:01
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi a választ :)
2019. júl. 6. 16:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem jó a keresztmetszet a számításban, nem annyi van megadva.

De a tengervíz sűrűsége sem valós adat.

2019. júl. 6. 23:47
 4/4 anonim ***** válasza:
Valóban, valamiért sugárnak néztem, bocsi. 0,0003141592 m2 helyett 0,0001 m2 a felület. Így 5097 m. A tengervíz a valóságban tényleg inkább 1,03 körül lenne, ha azzal számolnánk, 4894 m-t kapnánk.
2019. júl. 7. 00:24