Valaki segítene nekem ebben a fizika feladatban?


Kérem csak az íjon, aki le tudja vezetni végig érthetően.

köszönöm :)


Mekkora beesési szögben lehet az 1,3 törésmutatójú átlátszó anyagból készült henger alapjára ejteni afénysugarat, hogy a palástján keresztül ne léphessen ki?



2019. júl. 5. 19:45
 1/8 anonim ***** válasza:
Kicsit kevés az adat, nem gondolod?
2019. júl. 5. 20:27
 2/8 A kérdező kommentje:
Ez egy vizsga feladat. Ennyi adat van csak megadva.
2019. júl. 5. 22:29
 3/8 anonim ***** válasza:
Dehát ez átlátszó! Szerintem mindenképpen kilép belőle a fény!!:) A fényt nem zavarják egy átlátszó henger falai!:) Szerintem , de én például laikus vagyok a fizikához, nagyon rövid ideig tanultam, és évekkel ezelőtt; de szerintem szóval mindenképp kilép, átszűrődik belőle a fény. :)
2019. júl. 5. 22:34
 4/8 anonim ***** válasza:
*Van otthon egy kis asztali lámpád, meg egy üdítős palackod? :) Próbáld ki, mindenhogy átjön rajta a fény!:) Szedd le a papírját, tekerd le róla:) Igaz, az nem henger, de szerintem kísérletnek megteszi, mert végülis ugyanaz az eredmény; szóval szerintem mindenképpen átszűrődik. :)
2019. júl. 5. 22:36
 5/8 anonim ***** válasza:
*Ja és vedd le a kupakját is, úgy mégjobban látod, hogy átlátszó tárgy legyen a kísérletben is; és akkor próbáld meg úgy forgatni
2019. júl. 5. 22:37
 6/8 anonim ***** válasza:

*ja és lehetőleg üres legyen; bár az nem anynira fontos; de csak azért, hogy az egész test legyen átlátszó, necsak az a kevés, amennyi már ki van ivva belőle, hanem az egész üres legyen; de emiatt most ne hajtsd föl az egészet; akkor nézzed olyannal, amibe víz van:.)

De ez nagyjából mindegy; szóval szerintem mindenképp átmegy rajta a fény:)

2019. júl. 5. 22:38
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Feladatot, hogyan kell megoldani számítással?

2019. júl. 6. 00:26
 8/8 anonim ***** válasza:

Gondolkozzunk visszafele, a palásttól indulva.


Ha nem megy át a fény a palást által kijelölt közeghatáron, akkor az azt jelenti, hogy mindenestül visszaverődik róla (ugye a közeghatár az egy felület, nincs térfogata, így elnyelni nem tud, negyedik lehetőség meg nincs). Szóval az első kérdés, hogy milyen szögben érkezhet a fény az n1 = 1,3-as és n2 = 1 törésmutatójú közegek közti határra az 1,3-a törésmutatójú közegből, ha teljesen visszaverődik. A teljes visszaverődésnél a beesési α1 szögre

α1 ⩾ arcsin(n2/n1) = arcsin(1/1,3) ≈ 50,28°.

(Hogy ez a határszög, az könnyen kijön a Snellius–Descartes-törvényből, ugyanis ha a a megtört fénysugár kilépési szögének szinuszára 1-nél nagyobb szám jön ki, akkor az a fénysugár nem létezik, így csak visszavert lesz:

n1*sin(α1) = n2*sin(α2),

sin(α2) = n1/n2*sin(α1) ⩾ 1,

sin(α1) ⩾ n2/n1,

α1 ⩾ arcsin(n2/n1).)


Már tudjuk, hogy a fény beesési szöge a palástra α1 ⩾ arcsin(n2/n1). Mielőtt odaért a palásthoz, a henger alapjánál volt (remélem, ez nem meglepő), így az a kérdés, hogy mi lehetett β2 a törési szög az alapnál, ha a palástnál α1 volt a beesési szög. A hengerben a fény egyenesen megy, tehát ha rajzolsz egy ábrát a henger keresztmetszetével (két merőleges félegyenes), a beesési merőlegesekkel (az „oldalakkal” együtt egy téglalap), és a fénysugárral (ami a téglalap egy átlója lesz a palástról történő visszaverődésig), akkor láthatod, hogy az α1 és a β2 egy derékszögű háromszög két hegyes szöge, tehát az összegük éppen π/2:

α1 + β2 = π/2,

β2 = π/2 – α1 ⩽ π/2 – arcsin(n2/n1) ≈ 39,72°,

ahol helyettesítettem az egyenlőtlenséget.


A visszafele gondolatmenetünk utolsó lépése, hogy az alapnál mekkora lehet a β1 beesési szög, hogyha a törési szög β2 lett (ez éppen a feladat kérdése, csak a 'beesési szög'-re bevezettem a β1 rövidítést, amit egyszerűbb beírni a képletekbe). Erre van a Snellius–Descartes-törvény:

Most az n' = n2 = 1 törésmutatójú közegből megyünk az n'' = n1 = 1,3 törésmutatójúba:

n'*sin(β1) = n''*sin(β2),

n2*sin(β1) = n1*sin(β2),

β1 = arcsin(n1/n2 * sin(β2)) ⩽ arcsin(n1/n2 * sin(π/2 – arcsin(n2/n1))) = arcsin(n1/n2*sqrt(1 – (n2/n1)^2)) ≈ 56,17°,

vagy – ha már zavar a sok betű, de csak akkor – β2 helyére a részeredményt írva:

β1 ⪅ arcsin(1,3/1 * sin(39,72°)) ≈ 56,18°.


Az 56,17° pontosabb, mert ott nem kerekített értékeket helyettesítettünk, de mivel a törésmutatók csak két értékes jegyre voltak megadva, ezért mi is a kerekített 56°-ot húzzuk alá végeredményként:

56°-nál kisebb beesési szögben kell megérkezzen a fény a henger alapjára, hogy ne léphessen ki a paláston.


A teljesség kedvéért még azt tessék végiggondolni, hogy amikor a keresztmetszeti ábrát rajzoltuk, és kiszámoltuk az α1 és β2 kapcsolatát, akkor olyan fénysugarat képzeltünk el, ami az alap középpontjánál esik be. Szabad-e ilyet a feladat szempontjából? Azaz tényleg az α1-nél nagyobb α1' beesési szögben fogja-e elérni a palástot (és így biztos teljes visszaverődést szenvedni) a hengerben haladó fénysugár, ha az alapkör középpontjától távolabb, a palásthoz közelebb lépett be a hengerbe? Vagy a középpontól mért különböző 0 ⩽ r < R távolságokra külön-külön végeredményt kell kapjunk, és számoljunk?



///***------***///

Kevésbé szájbarágósan (avagy mit írj a feladatlapon található egy negyed oldalas helyre, hogy megkapd a teljes pontszámot):


Ha a henger törésmutatója n1, a levegőé n2, akkor a teljes visszaverődés miatt a hengerben a fénysugár beesési szöge a palástra

α1 ⩾ arcsin(n2/n1).

Ehhez az alapnál

β2 = π/2 – α1 ⩽ π/2 – arcsin(n2/n1)

törési szög tartozik, amire a Snellius–Descartes-törvény alapján

n2*sin(β1) = n1*sin(β2),

tehát

β1 = arcsin(n1/n2 * sin(β2)) ⩽ arcsin(n1/n2*sqrt(1 – (n2/n1)^2)) ≈ 56,17°.

Azaz 56°-nál kisebb beesési szögben lehet az alapra ejteni a fénysugarat, hogy az ne léphessen ki a paláston.

(((Meg ne feledd mellé rajzolni legalább 4 cm szélességben az ábrát α1-gyel és β2-vel. Még a β1-et is érdemes bejelölni.)))


Illetve ellenőrizd, hogy nem számoltam-e el valamit, mert az is könnyen megeshet. Főleg itt, a GyakoriKérdéseken.

2019. aug. 7. 10:20