Ezt a térfogatszámítást hogy kell megoldani? (gömb)


Magát a feladatot értem de nem tudok rájönni, hogyan kell átírni a korlátokat megfelelően. Valaki elmagyarázná? Előre is köszönöm.

[link]



2019. jún. 17. 20:13
 1/8 anonim ***** válasza:

Ez nem gömb, hanem gömbgyűrű.

Javaslom a gömbi koordinátára való áttérést.


Bevezetendő az x=r*cos(t)*cos(f)

y=r*cos(t)*sin(f)

z=r*sin(t)

paraméterezés.


Ekkor a Jacobi-féle determináns (abszolútértéke) J=r^2*cos(t).


Az integrációs határok:


r=1,...,4

t=0,...,pi

f=0,...,2*pi.


Ezt kell integrálni. Innentől megy már?


Persze lehet úgy is, hogy nem térsz át gömbi koordinátarendszerre, ekkor az integrációs határok lesznek csúnya gyökös kifejezések, és a helyettesítéses integrál vezet eredményre.

2019. jún. 17. 21:51
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen. Köszönöm!!!
2019. jún. 17. 22:31
 3/8 A kérdező kommentje:
Még azt meg tudnád mondani hogy a teta határai miért 0 és pi?
2019. jún. 17. 22:32
 4/8 anonim ***** válasza:

Választhatod azt is, hogy teta= 0,...2pi, de akkor fi=0,...,pi a határok. Gondold meg ugyanis a következőt: Tekintsünk egyszerűen egy gömbfelületet. És vegyünk rajta egy mozgó pontot. Milyen határokat válasszunk ahhoz, hogy a pont "bejárja" a teljes gömbfelületet. Az egyik szög menjen teljesen körben, azaz 0 -tól 2pi ig. Ez egy körvonal lesz. utána a rá merőleges szög: A körvonalat elég megforgatni pi-vel, úgy alakul ki a teljes gömbfelület.


Érted?


Kontrollkérdés (hátha ezt adják vizsgán): Hogyan válasszuk meg az integrációs határokat ( a paraméter tartományta ) ha egy nyolcad gömbről van szó, és x,y,z>0?

2019. jún. 17. 23:05
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. jún. 17. 23:27
 6/8 anonim ***** válasza:
A kontrollkérdésre is megy most már a megoldás?
2019. jún. 17. 23:29
 7/8 A kérdező kommentje:

Teta: 0...1/2 pi

Fi: 0...1/2 pi


Ez?

2019. jún. 18. 00:20
 8/8 anonim ***** válasza:
Így van.
2019. jún. 18. 09:02