MarsalFather99 kérdése:

Egy egyenes csonkakúpba gömb írható. A csonkakúp és a gömb felszínének a különbsége 122pi. Térfogataik különbsége 224pi. Számítsa ki a csonkakúp és a gömb felszínét és térfogatát! Mennyi lesz a tefogat es felszin?


#matematika #Csonkakúp és gömb
2019. jan. 6. 15:40
 1/4 tatyesz ***** válasza:

gömb:

A=381,3

V=700


csonkakúp:

A=764,5

V=1403,6

2019. jan. 8. 11:43
 2/4 anonim ***** válasza:

Kedves tatyesz! És hogyan jutottál ezekre az eredményekre?

Ha egy kicsit többet írnál erről, akkor megköszönnénk.

Sz. Gy.

2019. jan. 11. 14:52
 3/4 tatyesz ***** válasza:

A csonkakúp és a beírt gömb síkmetszete egy trapéz és a beírt kör. A trapéz szimmetrikus és érintőnégyszög is egyben, alapjai R és r, az érintőnégyszög miatt a szára (és egyben a csonkakúp alkotója)


a=R+r.


A gömb sugara legyen ρ (ró). A trapéz magassága


m=2ρ.


A magasság a szárral és a hosszabbik alap egy részével derékszögű háromszöget alkot, melynek befogói: ρ és R-r, átfogója R+r. Pitagorasz-tételt felírva kapjuk:


ρ²=Rr


A felszínek:


Acsk = π(R²+r²+(R+r)a) = π(R²+r²+(R+r)²)


Ag = 4πρ² = 4πRr


Acsk-Ag = 122π = π(2R²+2r²+2Rr)-4πRr


Egyszerűsítés után:


61 = R²+r²-Rr (1)


A térfogatok:


Vcsk = πm(R²+r²+Rr)/3 = π·2ρ·(R²+r²+Rr)/3


Vg= = 4πρ³/3 = 4π·ρ·ρ²/3 = 4π·ρ·Rr/3


Vcsk-Vg = 224π = π·2ρ·(R²+r²+Rr)/3 - 4πρRr/3


Egyszerűsítés után:


336 = ρ·(R²+r²-Rr)


A zárójelben kapott mennyiség az (1) egyenlet jobb oldalával egyenlő, ezért:


336 = 61ρ


Ebből megkapjuk ρ-t, innen meg már könnyen megoldható R-re és r-re.

2019. jan. 11. 17:42
 4/4 anonim ***** válasza:
Köszönjük! Sz. Gy.
2019. jan. 14. 16:06