Exponenciális egynelet megoldás?


3^x+2ediken*2^x ediken -2*36^x ediken+18=0

sehogy nem jövök rá.

nem tudom levezetni.

a végén x=1 lesz. de nem tudom levezetni.


2019. máj. 30. 20:59
 1/2 anonim ***** válasza:

3^(x+2)*2^(x)-2*36^(x)+18=0 alkalmazod a hatványozás azonosságát

3^(x)*3^(2)*2^(x)-2*36^(x)+18=0

9*3^x*2^x-2*36^(x)+18=0 mivel 3^(x)*2^(x)=6^(x)

9*6^(x)-2*36^(x)+18=0 legyen 6^(x)=x ekkor 36^(x)=y^2

9y-2*y^2+18=0

-2*y^2+9y+18=0 ezt megoldod a másodfokú egyenlet megoldóképletével y=6 és y=-1,5

6^(x)=6 amiből a szig mon miatt x=1

6^(x)=-1,5 ami ellentmondás mert 6^(x)>0.

Ellenőrzést rád bízom.

2019. máj. 30. 21:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. Igy már értem :)
2019. máj. 30. 21:58